Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Zaplatit kartou by brzy díky novince mělo jít téměř všude

2 minuty radosti
Zdroj fotografie: Pixabay

Platit bezhotovostně by brzy mělo jít prakticky všude. Ministerstvo průmyslu a obchodu totiž usnadní drobným podnikatelům zavedení platebních terminálů, jejichž pořizovací cena a další náklady živnostníky často odrazují. Až dvě stě tisíc z nich by terminály mohlo díky fondu získat zdarma.

„Chtěli bychom dát terminál zdarma sto tisícům až dvěma statisícům malých živnostníků,“ uvedla minulý týden ministryně Marta Nováková pro Hospodářské noviny. Velké obchody mají totiž terminál mnohdy zdarma a z bezhotovostních plateb přes něj navíc odvádějí provozovatelům třeba jen 0,5 procenta, zatímco u menších obchodníků může jít i o dvě procenta a více. „Chápeme, že malí živnostníci mají finanční bariéry, proč platební terminál nemají. Chtěli bychom proto vytvořit fond, ze kterého by dostávali terminály zdarma, a budeme se bavit i o tom, jak by se jim mohly snížit poplatky za přijímání karet. V praxi by to mělo začít fungovat od ledna 2020,“ řekla ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková.

Česko je světovým lídrem v užívání bezkontaktních karet. Zatímco devadesát tři procent plateb kartou Mastercard je v českých obchodech bezkontaktních, v Evropě to je pouze každá druhá platba. Technologie se stále rozvíjí a roste také počet vydávaných platebních karet. Bezhotovostně mohli Češi koncem třetího čtvrtletí roku 2018 zaplatit kartou už téměř na 138 tisících místech. K úplnému pokrytí zbývá zavést dalších zhruba dvě stě terminálů, odhadl pro HN šéf společnosti Mastercard pro Česko, Slovensko a Rakousko Miroslav Lukeš.

Zdroj: seznamzpravy.cz

Související články

Zaručeně zlepší den

Se sexuální výchovou je vhodné začít v předškolním věku, říká popularizátorka medicíny Jana Martincová

Giving Tuesday je za rohem. Zaregistrujte se k dobrým skutkům

Máte strach ze smrti? Vědci odhalili, jak mu čelit s větším klidem

Vyšetření, které zachraňuje tisíce životů. Rakovinu tlustého střeva lze včas zachytit a vyléčit

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak udržet své tělo v kondici, napoví Jóga mezi e-maily

Inspirace z knihovny: Jak udržet své tělo v kondici, napoví Jóga mezi e-maily

Cvičit jógu je stále více moderní a trendy. Záda vám zajisté poděkují, pokud cviky provádíte…