Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Zaplatit kartou by brzy díky novince mělo jít téměř všude

2 minuty radosti
Zdroj fotografie: Pixabay

Platit bezhotovostně by brzy mělo jít prakticky všude. Ministerstvo průmyslu a obchodu totiž usnadní drobným podnikatelům zavedení platebních terminálů, jejichž pořizovací cena a další náklady živnostníky často odrazují. Až dvě stě tisíc z nich by terminály mohlo díky fondu získat zdarma.

„Chtěli bychom dát terminál zdarma sto tisícům až dvěma statisícům malých živnostníků,“ uvedla minulý týden ministryně Marta Nováková pro Hospodářské noviny. Velké obchody mají totiž terminál mnohdy zdarma a z bezhotovostních plateb přes něj navíc odvádějí provozovatelům třeba jen 0,5 procenta, zatímco u menších obchodníků může jít i o dvě procenta a více. „Chápeme, že malí živnostníci mají finanční bariéry, proč platební terminál nemají. Chtěli bychom proto vytvořit fond, ze kterého by dostávali terminály zdarma, a budeme se bavit i o tom, jak by se jim mohly snížit poplatky za přijímání karet. V praxi by to mělo začít fungovat od ledna 2020,“ řekla ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková.

Česko je světovým lídrem v užívání bezkontaktních karet. Zatímco devadesát tři procent plateb kartou Mastercard je v českých obchodech bezkontaktních, v Evropě to je pouze každá druhá platba. Technologie se stále rozvíjí a roste také počet vydávaných platebních karet. Bezhotovostně mohli Češi koncem třetího čtvrtletí roku 2018 zaplatit kartou už téměř na 138 tisících místech. K úplnému pokrytí zbývá zavést dalších zhruba dvě stě terminálů, odhadl pro HN šéf společnosti Mastercard pro Česko, Slovensko a Rakousko Miroslav Lukeš.

Zdroj: seznamzpravy.cz

Související články

Byznys

V ostravské MHD je nově možné platit za jízdenky kreditní kartou

Inspirace

České dráhy spustí platbu kartou přímo ve vozech

Byznys

V Brně vznikne jednotný e-shop pro placení služeb i vstupenek ve městě

Byznys

Od ledna budou moct Brňané využívat platební kartu jako šalinkartu

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Zatočí s plevelem i cenou biozeleniny. V Opavě vznikl stroj, který slibuje revoluci v zemědělství

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

Jak motivovat děti k úklidu? Češi vymysleli hru, která domácí práce mění v zábavu

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.