Zaplatit kartou by brzy díky novince mělo jít téměř všude

2 minuty radosti
Zdroj fotografie: Pixabay

Platit bezhotovostně by brzy mělo jít prakticky všude. Ministerstvo průmyslu a obchodu totiž usnadní drobným podnikatelům zavedení platebních terminálů, jejichž pořizovací cena a další náklady živnostníky často odrazují. Až dvě stě tisíc z nich by terminály mohlo díky fondu získat zdarma.

„Chtěli bychom dát terminál zdarma sto tisícům až dvěma statisícům malých živnostníků,“ uvedla minulý týden ministryně Marta Nováková pro Hospodářské noviny. Velké obchody mají totiž terminál mnohdy zdarma a z bezhotovostních plateb přes něj navíc odvádějí provozovatelům třeba jen 0,5 procenta, zatímco u menších obchodníků může jít i o dvě procenta a více. „Chápeme, že malí živnostníci mají finanční bariéry, proč platební terminál nemají. Chtěli bychom proto vytvořit fond, ze kterého by dostávali terminály zdarma, a budeme se bavit i o tom, jak by se jim mohly snížit poplatky za přijímání karet. V praxi by to mělo začít fungovat od ledna 2020,“ řekla ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková.

Česko je světovým lídrem v užívání bezkontaktních karet. Zatímco devadesát tři procent plateb kartou Mastercard je v českých obchodech bezkontaktních, v Evropě to je pouze každá druhá platba. Technologie se stále rozvíjí a roste také počet vydávaných platebních karet. Bezhotovostně mohli Češi koncem třetího čtvrtletí roku 2018 zaplatit kartou už téměř na 138 tisících místech. K úplnému pokrytí zbývá zavést dalších zhruba dvě stě terminálů, odhadl pro HN šéf společnosti Mastercard pro Česko, Slovensko a Rakousko Miroslav Lukeš.

Zdroj: seznamzpravy.cz

Související články

Byznys

V ostravské MHD je nově možné platit za jízdenky kreditní kartou

Inspirace

České dráhy spustí platbu kartou přímo ve vozech

Byznys

V Brně vznikne jednotný e-shop pro placení služeb i vstupenek ve městě

Byznys

Od ledna budou moct Brňané využívat platební kartu jako šalinkartu

Zaručeně zlepší den

Češi vynalezli revoluční technologii na zpracování odpadu

Salát ze zahrádky v prosinci? Rakušan našel způsob, jak pěstovat zeleninu v zimě

Vypadá jako bedla, u jídla si na ní ale nepochutnáte. Mykologové v Česku našli vzácnou houbu

V Paříži vznikla farma budoucnosti. Ovoce a zeleninu tam pěstují zcela unikátním způsobem

Inspirativní rozhovor

Jana Leitnerová

Přečtěte si rozhovor se zakladatelkou skupiny Dobro v době korony.

Jana Leitnerová