Asi o čtvrtinu se zvýšil prodej Fairtrade kakaa, poptávka ale roste také po třtinovém cukru či kávě, které se loni v Česku prodalo téměř tisíc tun. „Rostoucí prodeje znamenají větší podporu pro pěstitele těchto surovin v zemích Afriky, Asie a Latinské Ameriky, které byly zasažené pandemií i souvisejícím narušením mezinárodního obchodu,“ uvedla ředitelka Fairtrade Česko a Slovensko Hana Malíková.
Označení Fairtrade mají produkty, za něž pěstitelé dostali odpovídající odměnu. Zároveň vznikly bez zapojení dětských pracovníků a s ohledem na životní prostředí. Oproti roku 2019 loni vzrostlo také množství fairtradových příplatků za zboží prodané v Česku, a to o více než třetinu na 27 milionů korun. „To jsou peníze, které mohou použít na projekty, jako jsou budování studní, škol a zdravotnických zařízení, doprava, investice do efektivnějšího pěstování a řada dalších,“ dodala Malíková.
Od loňského roku se na českém trhu rozšířily Fairtrade banány a řezané květiny, kterých se prodalo necelých sedm set tisíc kusů. „Pěstování květin je pro země globálního Jihu velmi významné, protože jim přináší potřebnou cizí měnu a tisícům lidí poskytuje práci. Fairtrade usiluje o to, aby tyto přínosy nebyly vyvažované ústupky na straně etiky a ekologie,“ vysvětlila Malíková.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Žena po 40 může být sebevědomá a v kondici. Kniha lékařů poradí, jak na to
Čtyřicítka děsí mnoho žen. Jedná se o pomyslný milník, jehož dosažení však nemusí znamenat nic…