Díky svým technickým znalostem zachránil již řadu koní a velkých hospodářských zvířat před smrtí. Tomáš Förchtgott vyjíždí ke zraněným zvířatům a poskytuje jim šetrné vyproštění z pastí i bezpečnou přepravu k veterináři.
Jste spoluzakladatelem Koňské záchranky. Čemu se v ní věnujete?
Mým úkolem prvních 10 let byla technika, technologie a způsoby manipulace se zraněnými koňmi.
Kolik zvířat se vám již podařilo zachránit?
Za sebou máme cca 230 technických výjezdů a přeprav. Po technické stránce máme zatím 100 % úspěšnost, z veterinárního pohledu je to kolem 30 %. Je ale potřeba si uvědomit, že vozíme zvířata v opravdu těžkých stavech.
Měl jste vztah ke zvířatům od malička?
Ano, ale jsem „panelákové dítě“, takže to nebylo dost dobře možné. Až s mojí paní, inženýrkou zootechniky, jsem se dostal ke zvířatům blíž.
Co vás přivedlo k tomu, co děláte?
Naši koně. Syn závodil, tak jsem se dostal ke specifikům přepravy v autě a přívěsu i k požadavkům klinik. Jsem také bývalý automechanik a řidič nákladního vozu.
V čem jsou vám koně blízcí?
Na rozdíl od lidí se s nimi domluvím vždy. Jejich velikost, povaha i názor na svět jsou jedinečné.
Bylo pro vás ocenění Laskavec překvapením?
Ano, necítím se totiž klasickým laskavcem v pravém slova smyslu. Nestarám se o opuštěná nebo nechtěná zvířata v nouzi, tak jako spousta jiných, kteří jim musí dát dennodenně péči, lásku a kus svého srdce. Moje činnost je tvrdá, nekompromisní a tak trochu více technická.
Tomáš Förchtgott
Spoluzakladatel Koňské záchranky Tomáš Förchtgott sestrojil mechanismus, díky kterému dokáže zraněné koně šetrně dostat z pasti, a zachránit jim tak život. Již 13 let vyjíždí ke zraněným, týraným i uvízlým hospodářským zvířatům a do budoucna plánuje šířit osvětu mezi veřejností, která často může velkým zvířatům v nouzi sama pomoci, pokud bude vědět, jak na to.
Autorský článek Venduly Čermákové
Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková
Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.
Inspirace z knihovny: Jak skutečně prožít život? Podnětná kniha pomůže změnit stereotyp
Den za dnem žijeme své životy, jak jsme zvyklí. Bohužel někdy musí přijít rána osudu, aby nás…