Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Zachránění ptáci se vrátili zpět do svého přirozeného prostředí

Pracovníci záchranné stanice Pasíčka vypustili zpět do přírody ptáky, o které předtím ve stanici pečovali. Ptáci se do svého přechodného domova dostali už jako mláďata. Zde nabrali dostatečnou sílu, naučili se létat a lovit. Krátce poté nastal ten pravý okamžik na jejich život ve volné přírodě.

Záchranná stanice a ekocentrum Pasíčka sídlí v obci Bor u Skutče. Obec se nachází asi 20 km jihovýchodně od Litomyšle. Ve stanici nachází útočiště ptáci, kteří by bez lidské pomoci zahynuli. Obvykle jsou to mláďata, která se ocitla mimo své hnízdo. Stát se tak může vlastní vinou nebo lidským přičiněním. Pracovníci záchranné stanice znají několik způsobů, jak danou situaci vyřešit. Nejlepším řešením je samozřejmě okamžitý návrat mláděte do jeho hnízda. Jedná-li se o většího jedince, postačí jej zvednout na větev stromu. Další variantou je vsazení mláděte do jiného hnízda k tzv. „adoptivním rodičům“. Pokud není možné použít ani jeden z předchozích postupů, postarají se o ně pracovníci záchranné stanice. O ptačí mláďata pečují do doby, než jsou schopna se o sebe postarat sama.

Důvody, proč se ptáci do stanice dostali, jsou různorodé. „Čápi spadli z hnízda a vzhledem k jejich velikosti a obavám, aby nevyskákali i ostatní, byli odvezeni do naší stanice,“ popsal osud opeřenců provozovatel stanice Josef Cach. Někdy se stane, že mláďata ani není kam vrátit. Dojde ke zničení hnízda, např. při sklizni obilí, a mláďata zůstanou sama. Tak tomu bylo v případě motáků, kteří hnízdili v rákosí a na polích. Mláďata poštolek obecných zase nebylo možné vrátit do hnízda proto, že se nacházelo na těžko přístupném místě.

Pro vrácení ptáků zpět do přírody vybrali zaměstnanci stanice katastr obce Kunětice. Čápi, motáci, poštolky a další opeřenci tak absolvovali ještě zhruba 50 kilometrovou cestu, než mohli naplno vychutnat pocit znovunabyté svobody. Okolí Kunětické hory, na jejímž vrcholu stojí stejnojmenný hrad, je ideálním prostředím k jejich nové životní etapě.

Zdroj: http://pardubice.idnes.cz/ptaci-se-vratili-ze-zachranne-stanice-do-volne-prirody-p11-/pardubice-zpravy.aspx?c=A140814_100151_pardubice-zpravy_jah

Související články

Zaručeně zlepší den

V Česku otevře první udržitelný obchoďák. Kdy a kam vyrazit na nákup?

Zaručeně rozzáří den. Podívejte se na nejvtipnější přírodní scenérie letošního roku

FOTO: Letící rorýs i tetřev při východu slunce. Toto jsou nejlepší ptačí snímky roku

Důkaz, na který vědci dlouho čekali. Dvě žraločí samice přivedly na svět mládě

Inspirativní rozhovor

Českou republiku ukazujeme z té lepší stránky, říká redaktor Mojí země Pavel Radosta

Českou republiku ukazujeme z té lepší stránky, říká redaktor Mojí země Pavel Radosta

Přečtěte si rozhovor s fotografem, redaktorem a milovníkem krás naší země.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Mnich, který prodal své ferrari, vás vytrhne ze zběsilé jízdy životem

Inspirace z knihovny: Mnich, který prodal své ferrari, vás vytrhne ze zběsilé jízdy životem

Za peníze si štěstí nekoupíš. Pracovní úspěchy nepředčí rodinné zázemí. Radost se skrývá v …