Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Záchrana planety v přímém přenosu. K zachování rozmanitosti oceánů pomůže síť podmořských kamer

Ilustrační foto: Pexels

Největší síť nerušivých podvodních kamer bude dohlížet na čtyři miliony kilometrů čtverečních oceánu. Dokumentovat bude svět mírumilovných mořských živočichů, ale také dravců, jako jsou ohrožení tuňáci, žraloci nebo mečounům podobní plachetníci.

Projekt se zaměřuje na oblasti britských zámořských teritorií, Karibiku, Pacifiku a jižního Atlantiku a také Indického oceánu. Stojí za ním britské Centrum pro environmentální rybolov a vědy o akvakultuře (Cefas) ve spolupráci s vědci ze Západoaustralské univerzity. Důležitost ochrany podmořského světa si uvědomuje i britský premiér Johnson, který prohlásil, že „nejmodernější technologie, jako jsou tyto kamery, budou rozhodující v naší křížové výpravě proti změně klimatu.“

Informace o životě pod hladinou oceánů jsou stále potřebnější – právě na vodních ekosystémech se změna podnebí projevuje velmi citelně. Vědcům pomohou zjistit, jestli fungují programy zaměřené na zvýšení odolnosti podmořských organismů a získat podrobnosti o tom, jak je život v oceánech propojený. „Tenhle program poskytne lidem v rozhodujících pozicích svědectví potřebná k jednání o podpoře jejich modré ekonomiky,“ slibuje přínos pro udržitelné využití moří profesorka Jessica Meeuwig, jedna z autorek podvodních kamer.

Související články

Zaručeně zlepší den

Český dirigent Jakub Hrůša získal prestižní mezinárodní ocenění

Ledové sochy 2023: Na Pustevnách teď kralují dinosauři

Duha může být k vidění i v noci. A je to krásná podívaná

Tříkrálová sbírka hlásí rekord, vybrala bezmála 162 milionů korun

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Utopia Avenue přináší příběh fiktivní kapely z 60. let

Inspirace z knihovny: Utopia Avenue přináší příběh fiktivní kapely z 60. let

Jaké bylo mít hudební skupinu v 60. letech minulého století? Celosvětově uznávaný spisovatel David…