Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Záchrana planety v přímém přenosu. K zachování rozmanitosti oceánů pomůže síť podmořských kamer

Ilustrační foto: Pexels

Největší síť nerušivých podvodních kamer bude dohlížet na čtyři miliony kilometrů čtverečních oceánu. Dokumentovat bude svět mírumilovných mořských živočichů, ale také dravců, jako jsou ohrožení tuňáci, žraloci nebo mečounům podobní plachetníci.

Projekt se zaměřuje na oblasti britských zámořských teritorií, Karibiku, Pacifiku a jižního Atlantiku a také Indického oceánu. Stojí za ním britské Centrum pro environmentální rybolov a vědy o akvakultuře (Cefas) ve spolupráci s vědci ze Západoaustralské univerzity. Důležitost ochrany podmořského světa si uvědomuje i britský premiér Johnson, který prohlásil, že „nejmodernější technologie, jako jsou tyto kamery, budou rozhodující v naší křížové výpravě proti změně klimatu.“

Informace o životě pod hladinou oceánů jsou stále potřebnější – právě na vodních ekosystémech se změna podnebí projevuje velmi citelně. Vědcům pomohou zjistit, jestli fungují programy zaměřené na zvýšení odolnosti podmořských organismů a získat podrobnosti o tom, jak je život v oceánech propojený. „Tenhle program poskytne lidem v rozhodujících pozicích svědectví potřebná k jednání o podpoře jejich modré ekonomiky,“ slibuje přínos pro udržitelné využití moří profesorka Jessica Meeuwig, jedna z autorek podvodních kamer.

Související články

Zaručeně zlepší den

Pražské letiště patří mezi nejlepší v Evropě

Jak a jaké udržitelné bydlení zajistit pro rodiče ve stáří

„Kufřík je pro děti kotvou a ujištěním o tom, že byly vždy milované“, říká zakladatelka Života v kufříku Martina Wojtylová Opava

Jan Černý navrhne olympijskou kolekci pro Paříž 2024. Má být „brutálně speciální“

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Co by můj syn měl vědět o světě? Kniha oblíbeného autora neporadí, ale pobaví

Inspirace z knihovny: Co by můj syn měl vědět o světě? Kniha oblíbeného autora neporadí, ale pobaví

Jak funguje svět? Na co si v něm dát pozor? Co v životě hledat a před čím se naopak skrýt…