Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Za posledních sto let se rozloha švédských lesů zdvojnásobila

Zdroj fotografie: Pixabay.com

Krajina se pěkně zelená. Platí to minimálně o Švédsku, které patří mezi nejvíce zalesněné země světa. Už více než sto let se v této severské zemi více stromů vysazuje, než pokácí. Výsledek je úžasný – rozloha lesů se zdvojnásobila.

Více než 70 procent území Švédska pokrývají lesy, a to i přesto, že zde silnou pozici zaujímá dřevařský průmysl. Severskému státu se totiž podařilo najít ideální rovnováhu mezi poptávkou po dřevě ze strany průmyslu a údržbou životního prostředí. Za posledních sto let se nestalo, aby v zemi vykáceli více stromů, než v ní přibylo. Počet lesního porostu se díky tomu zdvojnásobil.

Roční výsadba činí přibližně 120 milionů metrů krychlových dřeva, zatímco se pravidelně pokácí přibližně 90 milionů. Tento udržitelný lesnický model Švédsko zavedlo v důsledku úpadků tamních lesů v 19. století. Na vině bylo tehdy zemědělství, bytová výstavba i těžba dřeva na palivo. V roce 1903 místní vláda schválila první zákon o lesnictví. Od té doby musel být za každý poražený strom vysazen nový.

Zdroj: The World Economic Forum

Související články

Ze světa

Indonésie vyhlásila trvalé moratorium na kácení lesů

Inspirace

Navštivte Laboratoř ticha a zažijte les trochu jinak

Byznys

V Česku je dvakrát tolik lesů než před desítkami let

Inspirace

Aplikace z hradecké univerzity zjednoduší záchranu zvířat

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Svět už nikdy nebude stejný. Čeští vědci objevili nová vesmírná tělesa

Zatočí s plevelem i cenou biozeleniny. V Opavě vznikl stroj, který slibuje revoluci v zemědělství

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.