Krajina se pěkně zelená. Platí to minimálně o Švédsku, které patří mezi nejvíce zalesněné země světa. Už více než sto let se v této severské zemi více stromů vysazuje, než pokácí. Výsledek je úžasný – rozloha lesů se zdvojnásobila.
Více než 70 procent území Švédska pokrývají lesy, a to i přesto, že zde silnou pozici zaujímá dřevařský průmysl. Severskému státu se totiž podařilo najít ideální rovnováhu mezi poptávkou po dřevě ze strany průmyslu a údržbou životního prostředí. Za posledních sto let se nestalo, aby v zemi vykáceli více stromů, než v ní přibylo. Počet lesního porostu se díky tomu zdvojnásobil.
Roční výsadba činí přibližně 120 milionů metrů krychlových dřeva, zatímco se pravidelně pokácí přibližně 90 milionů. Tento udržitelný lesnický model Švédsko zavedlo v důsledku úpadků tamních lesů v 19. století. Na vině bylo tehdy zemědělství, bytová výstavba i těžba dřeva na palivo. V roce 1903 místní vláda schválila první zákon o lesnictví. Od té doby musel být za každý poražený strom vysazen nový.
Zdroj: The World Economic Forum
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Sny nám říkají mnohem více, než si myslíme. Jak je rozklíčovat?
Noční výlety do říše snů jsou často skvělou zábavou a opravdovým odreagováním. Člověk v nich může…