Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Za každé tričko vysadí 10 stromů. Pro milovníky přírody z Brna není udržitelná móda jen frází

4 minuty radosti
Projekt vznikl s cílem udělat svět lepším místem. Foto: se svolením Happy Nature

Vyvolat vlnu nadšení, zvýšit povědomí o udržitelné módě, zasadit více než 45 tisíc stromů a sesbírat stovky pytlů odpadu – to vše dokázal mladý pár za pouhý rok a půl. Míša a Jirka založili projekt Happy Nature se vznešeným cílem udělat svět lepším místem. Nyní, i přes komplikace v podobě protipandemických opatření, s nadšením i pokorou říkají, že se jim to skutečně daří.

Prodejna Happy Nature je kvůli vládním opatřením zavřená. Objednávky vyřizují on-line. Foto: se svolením Happy Nature

Ve snaze o zodpovědné podnikání nezůstali jen u prodeje kvalitního oblečení. Zakladatelé projektu Happy Nature se pustili do velebení naší planety opravdu po hlavě. V každém balíčku s objednávkou dorazí zákazníkům také stromový certifikát. Ten garantuje vysazení deseti nových stromů za každý zakoupený produkt. Samotná výsadba pak probíhá ve spolupráci s českou organizací Home for Trees a celosvětovou organizací Eden Reforestation. Díky tomu už přibyly stromy například v obcích Zlenice, Libkova voda u Pelhřimova či Miřetice u Vacova. Ve světě se pak zazelenalo třeba severo-západní pobřeží Madagaskaru kolem města Marovoay nebo okolí města Korim na ostrově Biak.

Součástí zásilky je i rozložitelný odpadkový pytel, který připomíná důležitost sběru odpadu v přírodě. Na webu projektu pak mohou sběrači zaznamenat svůj úlovek do odpadkové mapy, a motivovat tak další lovce k čištění přírody v jejich okolí. „Věříme, že do konce roku 2021 budeme mít na kontě celkem 100 tisíc stromů. Dále pak plánujeme vybudovat komunitní centrum společně s dílnou v přírodě, a být jí tak ještě více nablízku,“ prozradila spoluzakladatelka projektu Míša.

Výsadba stromů u Pelhřimova. Foto: se svolením Happy Nature

Férová móda pro šťastnou přírodu

Projekt Happy Nature se zrodil z lásky k přírodě. Výroba a prodej módních kousků proto stojí na několika základních pilířích. Tím prvním jsou udržitelné materiály. Veškeré oblečení je vyrobeno ze 100% biobavlny, v některých případech doplněné recyklovaným polyesterem. Celá výroba se nese ve jménu férových podmínek pro lidi i přírodu. Certifikovaná biobavlna totiž k růstu potřebuje až o 91 procent méně vody. Její pěstování se navíc obejde bez chemických pesticidů a herbicidů, což ocení okolní příroda, lidé, kteří tuto bavlnu zpracovávají, i kůže budoucích majitelů nového oblečení.

V brněnské dílně pak mladí podnikavci zdobí každý kousek pomocí ručního sítotisku a ekologických, vodou ředitelných barev. Potisky jsou ale spíše jednodušší, často inspirované přírodou. Minimalistický design lze snadno kombinovat, a oblečení tak není potřeba pořizovat nepřeberné množství, což dokonale zapadá do myšlenky udržitelného šatníku.

Také balení se nese ve jménu ekologie a recyklace. Foto: se svolením Happy Nature

Hotový produkt pak balíme pouze do krabiček z recyklovaného papíru, opět s vlastním potiskem a s páskou z přírodního kaučuku. Krabičky tak lze celé znovu recyklovat. Naše zákazníky vyzýváme, aby jim našli další využití v domácnosti. Také je sbíráme zpět – zatím jen pro naše účely. Brzy ale chystáme možnost zvolit si odeslání v již použité krabičce,“ nastínila velkolepé plány mladá vizionářka.

Podpora a kladné ohlasy dávají zakladatelům projektu naději, že jsme jako spotřebitelé čím dál uvědomělejší a ohleduplnější k naší planetě. „Pro nás v Happy Nature je příroda místem, které je nenahraditelné. Proto na ni i nadále berme ohled a chovejme se k ní, tak, jak si to zaslouží. S láskou, vděkem a respektem,“ vyzývá Míša.

Související články

Zaručeně zlepší den

Nový test dokáže odhalit rakovinu prsu za pět sekund pomocí slin

Nejlepším řešením bezdomovectví je prevence, ne hroty na lavičkách, říká spoluzakladatelka Architektů bez hranic

Pakt proti dezinformacím generovaným AI má omezit narušování demokratických voleb

Kniha o Harry Potterovi má hodnotu 11 tisíc liber

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Příběh pro děti, které bojují se strachem

Inspirace z knihovny: Příběh pro děti, které bojují se strachem

Vánoce se kvapem blíží, a tak přinášíme tip pro Ježíška na bezvadnou knihu, která udělá radost pod…