Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Za každé tričko vysadí 10 stromů. Pro milovníky přírody z Brna není udržitelná móda jen frází

4 minuty radosti
Projekt vznikl s cílem udělat svět lepším místem. Foto: se svolením Happy Nature

Vyvolat vlnu nadšení, zvýšit povědomí o udržitelné módě, zasadit více než 45 tisíc stromů a sesbírat stovky pytlů odpadu – to vše dokázal mladý pár za pouhý rok a půl. Míša a Jirka založili projekt Happy Nature se vznešeným cílem udělat svět lepším místem. Nyní, i přes komplikace v podobě protipandemických opatření, s nadšením i pokorou říkají, že se jim to skutečně daří.

Prodejna Happy Nature je kvůli vládním opatřením zavřená. Objednávky vyřizují on-line. Foto: se svolením Happy Nature

Ve snaze o zodpovědné podnikání nezůstali jen u prodeje kvalitního oblečení. Zakladatelé projektu Happy Nature se pustili do velebení naší planety opravdu po hlavě. V každém balíčku s objednávkou dorazí zákazníkům také stromový certifikát. Ten garantuje vysazení deseti nových stromů za každý zakoupený produkt. Samotná výsadba pak probíhá ve spolupráci s českou organizací Home for Trees a celosvětovou organizací Eden Reforestation. Díky tomu už přibyly stromy například v obcích Zlenice, Libkova voda u Pelhřimova či Miřetice u Vacova. Ve světě se pak zazelenalo třeba severo-západní pobřeží Madagaskaru kolem města Marovoay nebo okolí města Korim na ostrově Biak.

Součástí zásilky je i rozložitelný odpadkový pytel, který připomíná důležitost sběru odpadu v přírodě. Na webu projektu pak mohou sběrači zaznamenat svůj úlovek do odpadkové mapy, a motivovat tak další lovce k čištění přírody v jejich okolí. „Věříme, že do konce roku 2021 budeme mít na kontě celkem 100 tisíc stromů. Dále pak plánujeme vybudovat komunitní centrum společně s dílnou v přírodě, a být jí tak ještě více nablízku,“ prozradila spoluzakladatelka projektu Míša.

Výsadba stromů u Pelhřimova. Foto: se svolením Happy Nature

Férová móda pro šťastnou přírodu

Projekt Happy Nature se zrodil z lásky k přírodě. Výroba a prodej módních kousků proto stojí na několika základních pilířích. Tím prvním jsou udržitelné materiály. Veškeré oblečení je vyrobeno ze 100% biobavlny, v některých případech doplněné recyklovaným polyesterem. Celá výroba se nese ve jménu férových podmínek pro lidi i přírodu. Certifikovaná biobavlna totiž k růstu potřebuje až o 91 procent méně vody. Její pěstování se navíc obejde bez chemických pesticidů a herbicidů, což ocení okolní příroda, lidé, kteří tuto bavlnu zpracovávají, i kůže budoucích majitelů nového oblečení.

V brněnské dílně pak mladí podnikavci zdobí každý kousek pomocí ručního sítotisku a ekologických, vodou ředitelných barev. Potisky jsou ale spíše jednodušší, často inspirované přírodou. Minimalistický design lze snadno kombinovat, a oblečení tak není potřeba pořizovat nepřeberné množství, což dokonale zapadá do myšlenky udržitelného šatníku.

Také balení se nese ve jménu ekologie a recyklace. Foto: se svolením Happy Nature

Hotový produkt pak balíme pouze do krabiček z recyklovaného papíru, opět s vlastním potiskem a s páskou z přírodního kaučuku. Krabičky tak lze celé znovu recyklovat. Naše zákazníky vyzýváme, aby jim našli další využití v domácnosti. Také je sbíráme zpět – zatím jen pro naše účely. Brzy ale chystáme možnost zvolit si odeslání v již použité krabičce,“ nastínila velkolepé plány mladá vizionářka.

Podpora a kladné ohlasy dávají zakladatelům projektu naději, že jsme jako spotřebitelé čím dál uvědomělejší a ohleduplnější k naší planetě. „Pro nás v Happy Nature je příroda místem, které je nenahraditelné. Proto na ni i nadále berme ohled a chovejme se k ní, tak, jak si to zaslouží. S láskou, vděkem a respektem,“ vyzývá Míša.

Související články

Zaručeně zlepší den

Jak na šťavnatá a chutná rajčata? Účinné hnojivo může být levné a zcela přírodní

FOTO: Prohlédněte si nejkrásnější snímky přírody. V celosvětové soutěži bodoval i Čech

Superhrdina mezi rostlinami. Nenápadný keř funguje jako přirozená čistička vzduchu

Návrat lososů do českých řek pokračuje. Malé plůdky se líhnou v krásném prostředí národního parku

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší

Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší

Mám pro vás hádanku. Pochází z planetky B612, přeje si nakreslit beránka a už více než…