Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Webový portál Intersucho radí zemědělcům, kdy zavlažovat

Ilustrační fotografie. Zdroj: Free Range Stock

Odborníci z Mendelovy univerzity v Brně ve spolupráci s meteorology vytvořili mapy pro Českou republiku, kde je vyznačena vlhkost půdy. Webový portál nazvaný Intersucho tak radí zemědělcům, kdy zavlažovat. Umožňuje jim navíc nahlédnout na úroveň vlhkosti v jednotlivých polích i na výhled do dalších dnů.

Autoři projektu vyvěšují na svých webových stránkách Intersucho údaje o vlhkosti v půdě a využívají k tomu jak aktuální informace od meteorologů, tak záznamy o dané oblasti z předchozích padesáti let. „Srovnáváme aktuální stav s dlouhodobým aktuálním průměrem. Pokud se stane, že někdo řekne ano, my tady máme sucho, ale to sucho je v této oblasti typické, tak náš monitor toto sucho nezvýrazňuje,“ řekl pro Český rozhlas autor projektu Zdeněk Žalud.

Zemědělcům může mapa pomoci v tom, že vidí, zda jejich úrodu ohrozí suché a horké počasí letošního léta. Podle autorů projektu se s nedostatkem vody nejčastěji potýkají zemědělci na jižní Moravě a na Žatecku. „Na jižní Moravě se vždy pěstoval jarní ječmen. V současné době je tady tato jarní plodina vyznačena jako riziková plodina. Řada farmářů odmítá tuto plodinu, protože se bojí, že opět jako každý druhý nebo třetí rok uschne,“ dodal pro Český rozhlas Zdeněk Žalud.

Kromě meteorologů přispívá na chod projektu i asi dvacet zemědělců, kteří každý týden informují vědce z Mendelovy univerzity o aktuálním stavu jejich půdy. Důležitým poznatkem je pro tvůrce stránek i to, zda je země popraskaná.

Zdroj: Český rozhlas

Související články

Z domova

Deště zachránily úrodu jihomoravských zemědělců

Byznys

Česko je chmelová velmoc. Úroda bude větší než loni.

Byznys

Zemědělci si nad výnosy letošních žní mohou mnout ruce

Ze světa

Zemědělci v rozvojových zemích si díky ukončení programu WTO polepší

Zaručeně zlepší den

Svět už nikdy nebude stejný. Čeští vědci objevili nová vesmírná tělesa

Zatočí s plevelem i cenou biozeleniny. V Opavě vznikl stroj, který slibuje revoluci v zemědělství

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

Jak vyzrát na virus? Češi vyvinuli první nanovlákenný respirátor FFP3 na světě

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.