Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Webový portál Intersucho radí zemědělcům, kdy zavlažovat

Ilustrační fotografie. Zdroj: Free Range Stock

Odborníci z Mendelovy univerzity v Brně ve spolupráci s meteorology vytvořili mapy pro Českou republiku, kde je vyznačena vlhkost půdy. Webový portál nazvaný Intersucho tak radí zemědělcům, kdy zavlažovat. Umožňuje jim navíc nahlédnout na úroveň vlhkosti v jednotlivých polích i na výhled do dalších dnů.

Autoři projektu vyvěšují na svých webových stránkách Intersucho údaje o vlhkosti v půdě a využívají k tomu jak aktuální informace od meteorologů, tak záznamy o dané oblasti z předchozích padesáti let. „Srovnáváme aktuální stav s dlouhodobým aktuálním průměrem. Pokud se stane, že někdo řekne ano, my tady máme sucho, ale to sucho je v této oblasti typické, tak náš monitor toto sucho nezvýrazňuje,“ řekl pro Český rozhlas autor projektu Zdeněk Žalud.

Zemědělcům může mapa pomoci v tom, že vidí, zda jejich úrodu ohrozí suché a horké počasí letošního léta. Podle autorů projektu se s nedostatkem vody nejčastěji potýkají zemědělci na jižní Moravě a na Žatecku. „Na jižní Moravě se vždy pěstoval jarní ječmen. V současné době je tady tato jarní plodina vyznačena jako riziková plodina. Řada farmářů odmítá tuto plodinu, protože se bojí, že opět jako každý druhý nebo třetí rok uschne,“ dodal pro Český rozhlas Zdeněk Žalud.

Kromě meteorologů přispívá na chod projektu i asi dvacet zemědělců, kteří každý týden informují vědce z Mendelovy univerzity o aktuálním stavu jejich půdy. Důležitým poznatkem je pro tvůrce stránek i to, zda je země popraskaná.

Zdroj: Český rozhlas

Související články

Zaručeně zlepší den

Posouvání věcí pomocí mysli? Tato superschopnost může být konečně realitou

NASA je o krok blíže k nalezení starověkého mikrobiálního života na Marsu

Dovolte si dovolenou. Jak cestovat s málo penězi, ale velkými zážitky?

Další norský archeologický objev – 1 200 let starý meč

Inspirativní rozhovor

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Přečtěte si rozhovor s hercem Kryštofem Bartošem, kterého můžete znát třeba ze seriálu Devadesátky. Jak se jeho život změnil díky úspěšnému seriálu? A u jakých aktivit si nejlépe odpočine?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Vydejte se na duševní retreat. Kniha herečky Vlastiny Kounické Svátkové vás provede

Inspirace z knihovny: Vydejte se na duševní retreat. Kniha herečky Vlastiny Kounické Svátkové vás provede

Lidé jsou křehcí jako sníh a každý z nás potřebuje občas místo pro sebe. To se ve své prvotině…