Fakulta sociálních studií Ostravské univerzity přišla s novým řešením, které by mohlo pomoci blízkým pacientů po cévních mozkových příhodách. Vědci společně s Vysokou školou báňskou – Technickou univerzitou, Sdružením pro rehabilitaci osob po cévních mozkových příhodách a Moravskoslezským krajem spustili výzkum. Jeho cílem je vytvoření speciálního webu, který bude pečující o pacienty propojovat.
Nemělo by přitom jít o klasický web se zdravotnickými informacemi nebo kontakty. „Informatici Vysoké školy báňské vytvoří software, který bude pracovat s tím, co lidé napíší. Prioritou pro nás je, aby reagoval na konkrétní potřeby každého neformálního pečujícího,“ řekla Lenka Krhutová z Fakulty sociálních studií OU. „Měl by tedy umožnit jakýsi flexibilní dialog i propojení všech v podobné situaci, kteří o to budou mít zájem. Web mohou využít také zástupci samosprávy,“ dodala.
V současnosti zástupci vědeckého týmu hledají pečující o pacienty po mrtvici, kteří se do výzkumu chtějí zapojit. „Blízcí pacientů po mrtvici nejsou v žádné databázi, je to tak celkem detektivní práce, řekla Lenka Krhutová. „V rámci výzkumu chceme zapojit široké spektrum lidí. Ať už naprosté nováčky v péči o blízkého po mozkové příhodě nebo ty, kteří už v tomto ohledu mají zkušenosti,“ doplnila za výzkumný tým Iva Kuzníková z Fakulty sociálních studií OU. Celý výzkum chce tým zakončit v roce 2021.
Přečtěte si rozhovor s hercem Kryštofem Bartošem, kterého můžete znát třeba ze seriálu Devadesátky. Jak se jeho život změnil díky úspěšnému seriálu? A u jakých aktivit si nejlépe odpočine?
Inspirace z knihovny: Vzdát můžeš zítra. Richard Štěpánek ve své knize povzbuzuje k životu
Vždycky je pro co žít. Touto větou by se dal shrnout obsah knihy Vzdát můžeš zítra, kterou napsal…