Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Vznikly 3D šaty, které reagují na pohled

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Návrhářka Behnaz Farahiová představila jedinečné 3D šaty, které se mění podle toho, zda se na člověka někdo dívá.

Na pohled šaty reagují zvlněním, jež připomíná husí kůži. Návrhářka, která se ve své tvorbě inspiruje spojením strojů a lidí, efektu změny docílila díky zabudování malých kamerek do šatů. Umělkyně tak navázala na další z jejích nápadů, a to na stěnu, která reagovala na gesta.

3D tištěné šaty od Behnaz Fahiriové propojují technické vynálezy se živým člověkem. Šatům dala umělkyně název Caress of the Gaze a umístila do nich minikamery s objektivem o velikosti asi tři milimetry. Ty mají za úkol detekovat pohled lidí z okolí. Podle toho, na jaké oblasti člověk z okolí zaměřuje zrak, se mění trny připojené k této oblasti – ztuhnou a začnou se pohybovat. Autorka se prý při vymýšlení šatů inspirovala husí kůží.

„Z neviditelného tak vzniká viditelné. Poukazuje to na logiku naší pokožky, která je neustále v pohybu. Mění svůj tvar v závislosti na podnětech, jako je teplota, vlhkost, nebo dokonce na pocitech jako vzrušení a zlost,“ vysvětlila Farahiová, jež je známá jako návrhářka, architektka i umělkyně. V minulosti ohromila veřejnost například zdí, která reagovala na gesta lidí stojících okolo.

Zdroj: ihned.cz

Související články

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

Zatočí s plevelem i cenou biozeleniny. V Opavě vznikl stroj, který slibuje revoluci v zemědělství

Konec exekucí v Česku? Nový web pomáhá najít cestu z dluhové pasti

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.