Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Vzácným nosorožcům z dvorské ZOO se narodilo čtvrté mládě

Zdroj fotografie: Pixabay

Nosorožcům dvourohým, kteří byli v roce 2009 převezení z české zoologické zahrady do Tanzanie, se minulý podzim narodilo čtvrté mláďátko. Drobná samička je čiperná a má se k světu. Matkou posledního přírůstku je samice Deborah, otcem samec Jamie. Tomuto páru se již podařilo přivést na svět mláďata v letech 2011, 2014 a 2017.

Nosorožci byli přesunuti ze ZOO Dvůr Králové nad Labem do tanzanského národního parku Mkomazi. Hlavním cílem této akce bylo obnovit tamní populaci tohoto druhu zvířat, jelikož je zdecimovaná dlouhými roky pytlačení. Dvorská ZOO od roku 2009 postupně poslala do Afriky čtyři nosorožce. Ti se navrátili do země svého původu po pěti generacích chovu v zajetí. Prarodiče dnešních nosorožců se do Dvora Králové dostali z Afriky na přelomu 60. a 70. let minulého století, kdy je z expedic přivezl tehdejší ředitel ZOO Josef Vágner.

Nosorožců dvourohých žilo na jih od Sahary v roce 1970 okolo 65 tisíc. Důsledkem nekontrolovaného lovu a pytláctví jejich počty v roce 1993 klesly na pouhých 2300 jedinců. Po řadě ochranářských opatření jejich populace ve volné přírodě přesáhla pět tisíc.

Zdroj: Krkonošský deník

Související články

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

Konec exekucí v Česku? Nový web pomáhá najít cestu z dluhové pasti

Jak motivovat děti k úklidu? Češi vymysleli hru, která domácí práce mění v zábavu

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.