I v Česku máme ještě řadu nenalezených míst a artefaktů. Archeologové nyní objevili u Olomouce největší starobronzové pohřebiště nitranské kultury na střední Moravě. Odkryli je při záchranném výzkumu na trase budoucí dálnice D35 mezi Křelovem a Neředínem, informoval server České noviny.
Archeologové odhalili 130 hrobů, čímž se lokalita stala největším nalezištěm nitranské kultury, která ve starší době bronzové (2100-1800 př. n. l.) obývala území východní Moravy a jihozápadního Slovenska. Hroby obsahovaly kosterní pozůstatky a milodary – měděné ozdoby, kostěné korálky, kamenné šipky, měděný prstýnek nebo kostěná šídla. Muži a ženy byli pohřbíváni v odlišných polohách a na onen svět je doprovázely jiné předměty. Muži například dostávali kančí kly a lovecké nástroje, zatímco ženy měly v hrobech šperky a korálky z parohů.
Na pohřebišti archeologové mimo jiné nalezli také hroby kultury se šňůrovou keramikou. Kromě bohatých nálezů jsou podle odborníků zajímavé i tím, že hroby z nitranské kultury a kultury se šňůrovou keramikou se vzájemně nenarušovaly.
Záchranný archeologický výzkum na trase D35 v úseku mezi Křelovem a Slavonínem odborníci prováděli od srpna 2023 do dubna 2024. Nyní budou nalezené artefakty a kosterní pozůstatky analyzovat. Měli by tak získat nové poznatky o fyzické podobě tehdejších obyvatel, jejich zdravotním stavu, výživě a genetické příbuznosti.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Životy mileniálů nejsou jednoduché. Ačkoliv se na první pohled může zdát, že jde především o zábavu…