Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Výzva pro rok 2021: netoxická domácnost. Jak na ekologický úklid?

4 minuty radosti
Úklid celé domácnosti zvládnete pomocí několika přírodních ingrediencí. Zdroj: Pixabay

Úklidu domácnosti se většina z nás ani v novém roce nevyhne. Proč se ale nepokusit pojmout domácí práce trochu ekologičtěji? Vyměňte prostředky plné chemie za pár jednoduchých ingrediencí. Poradíme vám, jak na to. Poděkuje vám životní prostředí i vaše peněženka.

Číst etikety na úklidových prostředcích je podobně důležité, jako číst složení potravin. Vždyť s čištěnými povrchy v bytě přicházíte do bezprostředního kontaktu každý den. Věnovat pozornost tomu, co na ně dáváte, je proto velmi důležité. Jak cestu za méně toxickou domácností začít? Možností je hned několik. V dnešní době existuje mnoho internetových obchodů, které se na prodej nezávadných prostředků zaměřují. Stačí si proto vybrat již hotový produkt nebo si nechat poradit. Vystačit si ale můžete i sami, a to jen s několika ingrediencemi, které máte běžně doma.

Zdroj fotografie: Dollarphotoclub

Zázrak jménem jedlá soda

Jedlá soda je svými čisticími účinky známá i u začátečníků v netoxickém úklidu. Není divu, tenhle zázrak za pár korun umí divy. Pohlcuje pachy a má bělicí efekt. Dá se tak skvěle využít při čištění zašlých dřezů i sanitární techniky. Když ji smícháte v poměru 1:1 se solí, vyrobíte účinný přípravek na mytí nádobí i špinavé trouby. Nemusíte se bát ji využít ani při mytí dřevěných prkének nebo dokonce stříbra.

Ocet pomůže s čištěním i dezinfekcí

Také ocet najde v domácnosti využití nejen při vaření čočky. Pomůže s odstraněním vodního kamene z rychlovarné konvice, odstraňuje mastnotu i dezinfikuje. Platný ale může být i při čištění kovových povrchů. Měděné nebo mosazné povrchy zkuste potřít pastou z octu, mouky a soli a nechte působit. Po zhruba hodině by měly krásně prokouknout. Skvělou univerzální dezinfekci si zase můžete vyrobit smícháním šálku jablečného octa, několika kapek tea tree a hřebíčkového oleje. V rozprašovači vydrží dlouho a použít se dá klidně každý den.

Zdroj fotografie: Pexels

Citron a olivový olej mají místo nejen v kuchyni

Velkým úklidovým pomocníkem je možná překvapivě také citron. Smícháním citronové šťávy se solí vytvoříte velmi účinnou zbraň proti rzi i vodnímu kameni. Stačí směs nanést na vodovodní kohoutky, nechat přes noc působit a ráno smýt. Poradí si ale i se skvrnami od rzi na světlém oblečení. Směs šťávy z citronu a sody je zase skvělá na bělení spár mezi kachličkami. Právě při čištění spár při tom často saháme po té největší chemii.

Kombinace šálku citronové šťávy a dvou šálků olivového oleje se skvěle postará o dřevěné povrchy. Stačí je čas od času utřít a nábytek bude jako nový. Pomocí olivového oleje a soli si pak poradíte se skvrnami na dřevě. Kolečko od mokrého hrnku na novém stole z masivu? Povolejte do akce tuhle osvědčenou dvojici z kuchyně.

Související články

Zaručeně zlepší den

Český lékař vrátil zrak osleplé dívce. Unikátní zákrok provedl jako první na světě

Nové úly zatočí s obávaným roztočem, který vyhlazuje celá včelstva

Nechce se vám cvičit a cítíte se provinile? Evoluční biologové mají vysvětlení, které vás uklidní

Móda, která nikdy neskončí na skládce. Český start-up mění svět oblečení(m)

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Mnich, který prodal své ferrari, vás vytrhne ze zběsilé jízdy životem

Inspirace z knihovny: Mnich, který prodal své ferrari, vás vytrhne ze zběsilé jízdy životem

Za peníze si štěstí nekoupíš. Pracovní úspěchy nepředčí rodinné zázemí. Radost se skrývá v …