Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Výzkumníci vytvořili jako první na světě simulace vzdáleného vesmíru před 11 miliardami let

Ilustrační foto: Pexels

Téměř jako kdybyste po dlouhém čase objevili staré, zapomenuté fotografie a vytvořili z nich střípky vašeho života. Vědci vyvinuli speciální simulace, pomocí kterých sestavili celý životní cyklus některých největších a nejvzdálenějších známých galaxií v pozorovatelném vesmíru, píše server Interesting Engineering.

Vědci pracovali na kosmologických simulacích, které byly dosud použity pouze k rekonstrukci blízkých oblastí vesmíru. Nyní však oblast působnosti rozšířili na vzdálenější objekty. Tyto nové simulace, navržené tak, aby vytvořily pozorovatelné vesmírné struktury, jsou prvními, které znovu vytvořily části vzdáleného vesmíru s tak podrobnými detaily.

Vědci, kteří publikovali svou práci v časopise Nature Astronomy, se konkrétně zaměřili na vzdálené struktury nazývané masivní galaktické protokupy, což jsou dávní předci galaxií pozorovatelných v dnešním vesmíru. Jeden z autorů studie prohlásil, že chtěli zkusit vyvinout úplnou simulaci vzdáleného vesmíru, aby bylo možné zpětně reflektovat jeho vznik a postupný vývoj.

Foto: Ata et al.

Výzva v podobě velikosti

Vědci uvedli, že jednou z největších výzev bylo zohlednění obrovského rozsahu těchto dávných uskupení galaxií v jejich simulacích. „To je něco, co je velmi důležitým faktorem pro osud těchto struktur, ať už jsou izolované, nebo spojené s větší strukturou,“ uvedl jeden z výzkumníků. Pokud není bráno v úvahu prostředí, vyplynou ze studie úplně jiné závěry. Výzkumníci dokázali při práci na projektu brát v úvahu rozsáhlé prostředí, a díky tomu dostali plnou podobu simulovaného vesmíru.

Užití v jiných projektech

Tyto simulace se již používají i v rámci jiných projektů. V březnu vědci z MIT oznámili, že vyvinuli dosud nejpodrobnější simulaci raného vesmíru. Takové projekty pomohou prohloubit současné chápání vesmíru, protože vědci porovnávají data ze simulací se stále působivějšími pozorováními vesmírného dalekohledu Jamese Webba a dalších podobných výzkumných akcí.

Zdroj: Interesting Engineering

Související články

Zaručeně zlepší den

Tyto „molekulární vrtačky“ zabíjejí rakovinné buňky a bakterie odolné vůči antibiotikům

Top Gun, Maverick: Je Darkstar skutečný tryskáč? Je to pravděpodobnější, než si myslíte

Dinosauři měli taky pupík. Dokazují to nalezené fosílie

Láska mezi žirafami. Proč mají tak dlouhé krky?

Inspirativní rozhovor

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Přečtěte si rozhovor s hercem Kryštofem Bartošem, kterého můžete znát třeba ze seriálu Devadesátky. Jak se jeho život změnil díky úspěšnému seriálu? A u jakých aktivit si nejlépe odpočine?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Lepší vztahy začínají správným rozhodnutím. Kniha Volba lásky vám otevře srdce

Inspirace z knihovny: Lepší vztahy začínají správným rozhodnutím. Kniha Volba lásky vám otevře srdce

Snad každý chce mít hezké vztahy s partnerem, rodinou, přáteli a kolegy v práci. Ne vždy se nám to…