Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Výzkumníci vytvořili jako první na světě simulace vzdáleného vesmíru před 11 miliardami let

Ilustrační foto: Pexels

Téměř jako kdybyste po dlouhém čase objevili staré, zapomenuté fotografie a vytvořili z nich střípky vašeho života. Vědci vyvinuli speciální simulace, pomocí kterých sestavili celý životní cyklus některých největších a nejvzdálenějších známých galaxií v pozorovatelném vesmíru, píše server Interesting Engineering.

Vědci pracovali na kosmologických simulacích, které byly dosud použity pouze k rekonstrukci blízkých oblastí vesmíru. Nyní však oblast působnosti rozšířili na vzdálenější objekty. Tyto nové simulace, navržené tak, aby vytvořily pozorovatelné vesmírné struktury, jsou prvními, které znovu vytvořily části vzdáleného vesmíru s tak podrobnými detaily.

Vědci, kteří publikovali svou práci v časopise Nature Astronomy, se konkrétně zaměřili na vzdálené struktury nazývané masivní galaktické protokupy, což jsou dávní předci galaxií pozorovatelných v dnešním vesmíru. Jeden z autorů studie prohlásil, že chtěli zkusit vyvinout úplnou simulaci vzdáleného vesmíru, aby bylo možné zpětně reflektovat jeho vznik a postupný vývoj.

Foto: Ata et al.

Výzva v podobě velikosti

Vědci uvedli, že jednou z největších výzev bylo zohlednění obrovského rozsahu těchto dávných uskupení galaxií v jejich simulacích. „To je něco, co je velmi důležitým faktorem pro osud těchto struktur, ať už jsou izolované, nebo spojené s větší strukturou,“ uvedl jeden z výzkumníků. Pokud není bráno v úvahu prostředí, vyplynou ze studie úplně jiné závěry. Výzkumníci dokázali při práci na projektu brát v úvahu rozsáhlé prostředí, a díky tomu dostali plnou podobu simulovaného vesmíru.

Užití v jiných projektech

Tyto simulace se již používají i v rámci jiných projektů. V březnu vědci z MIT oznámili, že vyvinuli dosud nejpodrobnější simulaci raného vesmíru. Takové projekty pomohou prohloubit současné chápání vesmíru, protože vědci porovnávají data ze simulací se stále působivějšími pozorováními vesmírného dalekohledu Jamese Webba a dalších podobných výzkumných akcí.

Zdroj: Interesting Engineering

Související články

Zaručeně zlepší den

Google snímá z vesmíru úniky ropy a zemního plynu

Nový test dokáže odhalit rakovinu prsu za pět sekund pomocí slin

Nejlepším řešením bezdomovectví je prevence, ne hroty na lavičkách, říká spoluzakladatelka Architektů bez hranic

Pakt proti dezinformacím generovaným AI má omezit narušování demokratických voleb

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Vydejte se na cesty s Petrem Niklem. Zachytil kouzlo každodennosti

Inspirace z knihovny: Vydejte se na cesty s Petrem Niklem. Zachytil kouzlo každodennosti

Po delší odmlce se vracíme s oblíbenou rubrikou Pozitivní kniha. Tentokrát vám přinášíme tip na…