Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Výzkumníci vytvořili jako první na světě simulace vzdáleného vesmíru před 11 miliardami let

Ilustrační foto: Pexels

Téměř jako kdybyste po dlouhém čase objevili staré, zapomenuté fotografie a vytvořili z nich střípky vašeho života. Vědci vyvinuli speciální simulace, pomocí kterých sestavili celý životní cyklus některých největších a nejvzdálenějších známých galaxií v pozorovatelném vesmíru, píše server Interesting Engineering.

Vědci pracovali na kosmologických simulacích, které byly dosud použity pouze k rekonstrukci blízkých oblastí vesmíru. Nyní však oblast působnosti rozšířili na vzdálenější objekty. Tyto nové simulace, navržené tak, aby vytvořily pozorovatelné vesmírné struktury, jsou prvními, které znovu vytvořily části vzdáleného vesmíru s tak podrobnými detaily.

Vědci, kteří publikovali svou práci v časopise Nature Astronomy, se konkrétně zaměřili na vzdálené struktury nazývané masivní galaktické protokupy, což jsou dávní předci galaxií pozorovatelných v dnešním vesmíru. Jeden z autorů studie prohlásil, že chtěli zkusit vyvinout úplnou simulaci vzdáleného vesmíru, aby bylo možné zpětně reflektovat jeho vznik a postupný vývoj.

Foto: Ata et al.

Výzva v podobě velikosti

Vědci uvedli, že jednou z největších výzev bylo zohlednění obrovského rozsahu těchto dávných uskupení galaxií v jejich simulacích. „To je něco, co je velmi důležitým faktorem pro osud těchto struktur, ať už jsou izolované, nebo spojené s větší strukturou,“ uvedl jeden z výzkumníků. Pokud není bráno v úvahu prostředí, vyplynou ze studie úplně jiné závěry. Výzkumníci dokázali při práci na projektu brát v úvahu rozsáhlé prostředí, a díky tomu dostali plnou podobu simulovaného vesmíru.

Užití v jiných projektech

Tyto simulace se již používají i v rámci jiných projektů. V březnu vědci z MIT oznámili, že vyvinuli dosud nejpodrobnější simulaci raného vesmíru. Takové projekty pomohou prohloubit současné chápání vesmíru, protože vědci porovnávají data ze simulací se stále působivějšími pozorováními vesmírného dalekohledu Jamese Webba a dalších podobných výzkumných akcí.

Zdroj: Interesting Engineering

Související články

Zaručeně zlepší den

Virtuální realita z Česka má pomáhat při operacích mozku při vědomí

Po 70 letech se v Indii narodila mláďata geparda

Inteligentní drony, které najdou strom s kůrovcem, hasí požár nebo lokalizují raněné vytváří na FEL ČVUT

Souboj medvědů zaujal porotu. Snímek se stal nejlepší fotografií

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak se z obyčejného člověka stane vlivná osobnost? Steve Jobs motivuje ostatní

Inspirace z knihovny: Jak se z obyčejného člověka stane vlivná osobnost? Steve Jobs motivuje ostatní

Steve Jobs byl jako každý z nás. Člověk z masa a kostí. Co konkrétně jej odlišilo? Díky čemu uspěl?…