Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Výzkumníci vytvořili jako první na světě simulace vzdáleného vesmíru před 11 miliardami let

Ilustrační foto: Pexels

Téměř jako kdybyste po dlouhém čase objevili staré, zapomenuté fotografie a vytvořili z nich střípky vašeho života. Vědci vyvinuli speciální simulace, pomocí kterých sestavili celý životní cyklus některých největších a nejvzdálenějších známých galaxií v pozorovatelném vesmíru, píše server Interesting Engineering.

Vědci pracovali na kosmologických simulacích, které byly dosud použity pouze k rekonstrukci blízkých oblastí vesmíru. Nyní však oblast působnosti rozšířili na vzdálenější objekty. Tyto nové simulace, navržené tak, aby vytvořily pozorovatelné vesmírné struktury, jsou prvními, které znovu vytvořily části vzdáleného vesmíru s tak podrobnými detaily.

Vědci, kteří publikovali svou práci v časopise Nature Astronomy, se konkrétně zaměřili na vzdálené struktury nazývané masivní galaktické protokupy, což jsou dávní předci galaxií pozorovatelných v dnešním vesmíru. Jeden z autorů studie prohlásil, že chtěli zkusit vyvinout úplnou simulaci vzdáleného vesmíru, aby bylo možné zpětně reflektovat jeho vznik a postupný vývoj.

Foto: Ata et al.

Výzva v podobě velikosti

Vědci uvedli, že jednou z největších výzev bylo zohlednění obrovského rozsahu těchto dávných uskupení galaxií v jejich simulacích. „To je něco, co je velmi důležitým faktorem pro osud těchto struktur, ať už jsou izolované, nebo spojené s větší strukturou,“ uvedl jeden z výzkumníků. Pokud není bráno v úvahu prostředí, vyplynou ze studie úplně jiné závěry. Výzkumníci dokázali při práci na projektu brát v úvahu rozsáhlé prostředí, a díky tomu dostali plnou podobu simulovaného vesmíru.

Užití v jiných projektech

Tyto simulace se již používají i v rámci jiných projektů. V březnu vědci z MIT oznámili, že vyvinuli dosud nejpodrobnější simulaci raného vesmíru. Takové projekty pomohou prohloubit současné chápání vesmíru, protože vědci porovnávají data ze simulací se stále působivějšími pozorováními vesmírného dalekohledu Jamese Webba a dalších podobných výzkumných akcí.

Zdroj: Interesting Engineering

Související články

Podpořte Pozitivní zprávy

Podpořte Pozitivní zprávy pomocí Givt

Podpořte Pozitivní zprávy pomocí Givt

GIVT promění vaše každodenní nákupy na internetu v dobrý skutek. Stačí využít Pomocníka nebo před…

Zaručeně zlepší den

Lidský mozek se při menstruaci mění

Každý imunitní systém je unikát, říká imunoložka Zuzana Ozaniak Střížová

Robotická křídla inspirovaná motýly létají bez baterií, stačí jim magnetické pole

Nový lék na migrénu slibuje okamžitou úlevu

Inspirativní rozhovor

„Inspiruje mě to, co jsem přečetl, viděl, slyšel i prožil,” říká spisovatel Miroslav Hlaučo, autor románu Letnice

„Inspiruje mě to, co jsem přečetl, viděl, slyšel i prožil,” říká spisovatel Miroslav Hlaučo, autor románu Letnice

Co inspiruje spisovatele k další tvorbě? Miroslav Hlaučo, autor úspěšného románu Letnice, nachází podněty ve všem, co čte, vidí, slyší i prožívá. V rozhovoru prozrazuje, proč nepíše podle pevné osnovy, jak ho překvapil mezinárodní zájem o jeho knihu a proč si na další dílo dává čas.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Utopia Avenue přináší příběh fiktivní kapely z 60. let

Inspirace z knihovny: Utopia Avenue přináší příběh fiktivní kapely z 60. let

Jaké bylo mít hudební skupinu v 60. letech minulého století? Celosvětově uznávaný spisovatel David…