Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Výzkumníci vytvořili jako první na světě simulace vzdáleného vesmíru před 11 miliardami let

Ilustrační foto: Pexels

Téměř jako kdybyste po dlouhém čase objevili staré, zapomenuté fotografie a vytvořili z nich střípky vašeho života. Vědci vyvinuli speciální simulace, pomocí kterých sestavili celý životní cyklus některých největších a nejvzdálenějších známých galaxií v pozorovatelném vesmíru, píše server Interesting Engineering.

Vědci pracovali na kosmologických simulacích, které byly dosud použity pouze k rekonstrukci blízkých oblastí vesmíru. Nyní však oblast působnosti rozšířili na vzdálenější objekty. Tyto nové simulace, navržené tak, aby vytvořily pozorovatelné vesmírné struktury, jsou prvními, které znovu vytvořily části vzdáleného vesmíru s tak podrobnými detaily.

Vědci, kteří publikovali svou práci v časopise Nature Astronomy, se konkrétně zaměřili na vzdálené struktury nazývané masivní galaktické protokupy, což jsou dávní předci galaxií pozorovatelných v dnešním vesmíru. Jeden z autorů studie prohlásil, že chtěli zkusit vyvinout úplnou simulaci vzdáleného vesmíru, aby bylo možné zpětně reflektovat jeho vznik a postupný vývoj.

Foto: Ata et al.

Výzva v podobě velikosti

Vědci uvedli, že jednou z největších výzev bylo zohlednění obrovského rozsahu těchto dávných uskupení galaxií v jejich simulacích. „To je něco, co je velmi důležitým faktorem pro osud těchto struktur, ať už jsou izolované, nebo spojené s větší strukturou,“ uvedl jeden z výzkumníků. Pokud není bráno v úvahu prostředí, vyplynou ze studie úplně jiné závěry. Výzkumníci dokázali při práci na projektu brát v úvahu rozsáhlé prostředí, a díky tomu dostali plnou podobu simulovaného vesmíru.

Užití v jiných projektech

Tyto simulace se již používají i v rámci jiných projektů. V březnu vědci z MIT oznámili, že vyvinuli dosud nejpodrobnější simulaci raného vesmíru. Takové projekty pomohou prohloubit současné chápání vesmíru, protože vědci porovnávají data ze simulací se stále působivějšími pozorováními vesmírného dalekohledu Jamese Webba a dalších podobných výzkumných akcí.

Zdroj: Interesting Engineering

Související články

Zaručeně zlepší den

Čerpejte příspěvky státu. Pomůže vám uhradit zateplení nebo nová okna

Teprve 22letý student vymyslel čip s názvem Z2

Budou houbičky léčit deprese? Vědci hledají dobrovolníky do studie

Vykouzlete si doma francouzskou atmosféru. Postavte si metr a půl vysokou Eiffelovu věž z kostek

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Moje milá smrti pomáhá přijmout ztrátu blízkého a najít sílu žít

Inspirace z knihovny: Moje milá smrti pomáhá přijmout ztrátu blízkého a najít sílu žít

Spousta lidí se jí bojí, protože se s ní všichni bez výjimky alespoň jednou v životě setkáme. Co je…