Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Výzkumníci našli středověký poklad. Co se ukrývalo v Novém Jičíně?

2 minuty radosti
Foto: NPÚ

Některé nálezy překvapí samotné odborníky, kteří se objevování věnují a je to jejich denní chléb. V Křižíkově ulici v historickém centru Nového Jičína památkáři pod jedním z domů našli umyté nádobí s vařečkou i s pecí, stovky skleněných kroužků z náhrdelníku a další artefakty. Informoval o tom server Novinky.

Poklad se pod zemí skrýval neuvěřitelných 600 let. Odborníci na něj přišli doslova náhodou v rámci archeologického průzkumu před rekonstrukcí objektu. „Historické vrstvy pod stávajícími podlahami nebyly porušeny inženýrskými sítěmi, takže jsme pec s ohništěm zachytili a zadokumentovali v celku. Stejně tak i keramické nádoby, které se zřejmě sušily po umytí, protože v nich nebyly stopy jídla. U nich byly pokličky a vařečky,“ prozradil archeolog Národního památkového ústavu František Kolář.

Kuchyň byla v minulosti součástí středověkého domu, jehož konstrukce byla částečně zděná a částečně dřevěná (roubená). Pod podlahou někdejší renesanční nádvorní světnice archeologové objevili také ohněm zdeformovaný železný rošt, který byl na původní dřevěné podlaze poblíž pece. Nechyběly ani stovky skleněných kroužků z náhrdelníku, visací pružinový zámek určený ke dveřím či truhlice, trojzubé vidle i hrot kopí. „Ten nález je unikátní proto, že se pozůstatky středověkých kuchyní v městských domech zpravidla nenacházejí, zvlášť ne v tak komplexním stavu. Kvůli stavebním úpravám domů od středověku až po současnost obvykle beze zbytku zanikají,“ objasnil Kolář. Nový Jičín tak nyní boduje v celorepublikovém měřítku. Nalezené artefakty budou po konzervaci uloženy v depozitářích Muzea Novojičínska, takže je zájemci budou moci spatřit.

Zdroj: Novinky, NPÚ

Související články

Zaručeně zlepší den

V pátek proběhne jubilejní 15. ročník Noci kostelů

Senioři si přijdou na své. Botanická zahrada pro ně chystá vzdělávací program

Vědci rekonstruují lebku obrovského starověkého predátora podobného krokodýlům

Odborník odhalil, kde se nachází záhadný most z obrazu Mony Lisy

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Lepší vztahy začínají správným rozhodnutím. Kniha Volba lásky vám otevře srdce

Inspirace z knihovny: Lepší vztahy začínají správným rozhodnutím. Kniha Volba lásky vám otevře srdce

Snad každý chce mít hezké vztahy s partnerem, rodinou, přáteli a kolegy v práci. Ne vždy se nám to…