Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Výzkumníci našli středověký poklad. Co se ukrývalo v Novém Jičíně?

2 minuty radosti
Foto: NPÚ

Některé nálezy překvapí samotné odborníky, kteří se objevování věnují a je to jejich denní chléb. V Křižíkově ulici v historickém centru Nového Jičína památkáři pod jedním z domů našli umyté nádobí s vařečkou i s pecí, stovky skleněných kroužků z náhrdelníku a další artefakty. Informoval o tom server Novinky.

Poklad se pod zemí skrýval neuvěřitelných 600 let. Odborníci na něj přišli doslova náhodou v rámci archeologického průzkumu před rekonstrukcí objektu. „Historické vrstvy pod stávajícími podlahami nebyly porušeny inženýrskými sítěmi, takže jsme pec s ohništěm zachytili a zadokumentovali v celku. Stejně tak i keramické nádoby, které se zřejmě sušily po umytí, protože v nich nebyly stopy jídla. U nich byly pokličky a vařečky,“ prozradil archeolog Národního památkového ústavu František Kolář.

Kuchyň byla v minulosti součástí středověkého domu, jehož konstrukce byla částečně zděná a částečně dřevěná (roubená). Pod podlahou někdejší renesanční nádvorní světnice archeologové objevili také ohněm zdeformovaný železný rošt, který byl na původní dřevěné podlaze poblíž pece. Nechyběly ani stovky skleněných kroužků z náhrdelníku, visací pružinový zámek určený ke dveřím či truhlice, trojzubé vidle i hrot kopí. „Ten nález je unikátní proto, že se pozůstatky středověkých kuchyní v městských domech zpravidla nenacházejí, zvlášť ne v tak komplexním stavu. Kvůli stavebním úpravám domů od středověku až po současnost obvykle beze zbytku zanikají,“ objasnil Kolář. Nový Jičín tak nyní boduje v celorepublikovém měřítku. Nalezené artefakty budou po konzervaci uloženy v depozitářích Muzea Novojičínska, takže je zájemci budou moci spatřit.

Zdroj: Novinky, NPÚ

Související články

Zaručeně zlepší den

Vědci objevili „oceánskou planetu“, která by mohla mít teplotu vhodnou pro život

Rudá planeta není jen rudá. Jeden z jejích kráterů ukrývá podivné zelené skály

Vydejte se do kina. Chystá se festival německy mluvených filmů Das Filmfest

Charitativní ADRAběh proti samotě

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Horolezec tělem i duší. Marek Holeček jde ve své nové knize až na dřeň

Inspirace z knihovny: Horolezec tělem i duší. Marek Holeček jde ve své nové knize až na dřeň

Jeden z nejlepších horolezců současnosti Marek Holeček je charakteristický svým živelným projevem,…