Pamatujete si na Dorotku z knihy Čaroděj se země Oz, která chodila po žluté dlážděné cestě? Podobnou našli vědci s lodí EV Nautilus na dně Pacifiku nedaleko Havaje. Není to ale zatopená cesta do neznámého města, nýbrž vulkanický jev.
Výzkumná loď probádávala v dubnu letošního roku zatím nezmapovanou část oceánu poblíž vrcholu podmořské hory Nootka, když se jim naskytla nevídaná podívaná. Laik by určitě hned vymyslel několik teorií o tom, kde se cesta vzala a kam snad vedla. Ovšem vědci ihned věděli, že nejde o slavnou žlutou dlážděnou cestu z knih, ale projev vulkanických procesů, které nalámaly horninu hyaloklastit v tomto téměř pravidelném uspořádání. Jedná se o vulkanickou hrubozrnnou horninu, která vzniká usazením kusů vulkanického skla z podmořské erupce.
Je ještě spousta nezmapovaných částí oceánů celého světa a vědci je postupně prozkoumávají. V minulých letech našli tisíce doposud neznámých podmořských hor, v minulém roce dokonce australští vědci v Indickém oceánu našli prastarý podmořský vulkán, který jim svým vzhledem připomínal Sauronovo oko ze slavných knih J. R. R. Tolkiena. I další podmořské hory a útvary pak pojmenovali po částech Mordoru.
Zdroj: 100+1 zahraničních zajímavostí
Podpořte Pozitivní zprávy pomocí Givt
GIVT promění vaše každodenní nákupy na internetu v dobrý skutek. Stačí využít Pomocníka nebo před…
Co inspiruje spisovatele k další tvorbě? Miroslav Hlaučo, autor úspěšného románu Letnice, nachází podněty ve všem, co čte, vidí, slyší i prožívá. V rozhovoru prozrazuje, proč nepíše podle pevné osnovy, jak ho překvapil mezinárodní zájem o jeho knihu a proč si na další dílo dává čas.
Inspirace z knihovny: Jak znovu nalézt sebe sama? Pohádkový návod přináší kniha Ztracená duše
I dospělí potřebují čas od času pohádky, které je pohladí po srdci. Držitelka Nobelovy ceny za…