Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Výtvarnice vytvořila originálního průvodce po brněnském Cejlu

2 minuty radosti
Zdroj fotografií: Martin Hlavica/Kristina Drinková

Nic není černobílé a tím méně pak Cejl, legendární část Brna. Dříve průmyslové centrum města, nyní lokalita s nálepkou sociálně vyloučené oblasti. Podle umělkyně Kateřiny Šedé jde však o nesmírně zajímavou čtvrť, což chce ukázat i prostřednictvím výjimečného průvodce.

Kateřina Šedá je absolventka Akademie výtvarných umění v Praze, která se ve své tvorbě soustředí na sociálně laděné experimenty s cílem vyvést zúčastněné ze zažitých stereotypů či ze sociální izolace. To splňuje i její nejčerstvější projekt nazvaný BRNOX aneb průvodce brněnským Bronxem. Právě k problematické americké čtvrti bývá Cejl leckdy přirovnáván.brnox4

Sama výtvarnice v Cejlu už rok pracuje, setkává se s místními obyvateli a říká: „Černé město, jak se oblasti někdy říká, je ve skutečnosti jedním z nejbarevnějších míst“. Tento pocit chce zprostředkovat i ostatním a využívá k tomu mimo jiné právě barvy. Její průvodce, vytvořený ve spolupráci s dalšími lidmi, obsahuje deset tras napříč Cejlem, odlišených právě barvami. Každá nabídne uživateli něco jiného. Oranžová ho provede nejzajímavějšími obchody, žlutá se zaměřuje na dobré jídlo, fialová připomene holocaust.

Každá trasa se skládá z deseti zastávek oživených jedním tipem na výlet. Veškeré body jsou do průvodce zaznamenány na základě skutečných zážitků, a to vždy originální cestou – prostřednictvím vtipu, rozhovoru, kresby nebo třeba křížovky. Nechybí ani humor a nadsázka.

brnox3

Autorka své dílo označuje za mentálního průvodce či průvodce po předsudcích. Jejím hlavním cílem je změnit zažitou představu o daném místě. Projekt je aktuálně možné podpořit v crowdfunginové kampani. Křest knihy se uskuteční 14. prosince.

Související články

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci hlásí objev v boji proti rakovině. Nové léky jsou až stokrát účinnější

Mladší o pět let? Podle vědců je možné omládnout díky speciálnímu cvičení

Čeští vědci vyvinuli unikátní rychlotesty na covid-19. Výsledky odhalí už za hodinu

Praha znovu ovládla anketu o nejlepší místo pro život. Zjistěte, jak se umístil váš kraj

Inspirativní rozhovor

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Přečtěte si rozhovor se studenty neurověd - Kryštofem a Vojtou, kteří tvoří podcast Brain We Are.