Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Výtvarnice vytvořila originálního průvodce po brněnském Cejlu

2 minuty radosti
Zdroj fotografií: Martin Hlavica/Kristina Drinková

Nic není černobílé a tím méně pak Cejl, legendární část Brna. Dříve průmyslové centrum města, nyní lokalita s nálepkou sociálně vyloučené oblasti. Podle umělkyně Kateřiny Šedé jde však o nesmírně zajímavou čtvrť, což chce ukázat i prostřednictvím výjimečného průvodce.

Kateřina Šedá je absolventka Akademie výtvarných umění v Praze, která se ve své tvorbě soustředí na sociálně laděné experimenty s cílem vyvést zúčastněné ze zažitých stereotypů či ze sociální izolace. To splňuje i její nejčerstvější projekt nazvaný BRNOX aneb průvodce brněnským Bronxem. Právě k problematické americké čtvrti bývá Cejl leckdy přirovnáván.brnox4

Sama výtvarnice v Cejlu už rok pracuje, setkává se s místními obyvateli a říká: „Černé město, jak se oblasti někdy říká, je ve skutečnosti jedním z nejbarevnějších míst“. Tento pocit chce zprostředkovat i ostatním a využívá k tomu mimo jiné právě barvy. Její průvodce, vytvořený ve spolupráci s dalšími lidmi, obsahuje deset tras napříč Cejlem, odlišených právě barvami. Každá nabídne uživateli něco jiného. Oranžová ho provede nejzajímavějšími obchody, žlutá se zaměřuje na dobré jídlo, fialová připomene holocaust.

Každá trasa se skládá z deseti zastávek oživených jedním tipem na výlet. Veškeré body jsou do průvodce zaznamenány na základě skutečných zážitků, a to vždy originální cestou – prostřednictvím vtipu, rozhovoru, kresby nebo třeba křížovky. Nechybí ani humor a nadsázka.

brnox3

Autorka své dílo označuje za mentálního průvodce či průvodce po předsudcích. Jejím hlavním cílem je změnit zažitou představu o daném místě. Projekt je aktuálně možné podpořit v crowdfunginové kampani. Křest knihy se uskuteční 14. prosince.

Související články

Zaručeně zlepší den

Google snímá z vesmíru úniky ropy a zemního plynu

V Portugalsku najdete nejlepší pláž světa

Nový test dokáže odhalit rakovinu prsu za pět sekund pomocí slin

Méně jíst dramaticky prodlužuje život a zpomaluje stárnutí mozku

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Uzavřete se sebou čtyři dohody, které vám změní život

Inspirace z knihovny: Uzavřete se sebou čtyři dohody, které vám změní život

Jak se zbavit očekávání, předsudků a zažitých konvencí a najít skutečnou osobní svobodu? S tímto…