Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Výrazný krok směrem k čisté energii. Čína nebude stavět uhelné elektrárny v zahraničí

Ilustrační foto: Pixabay

Investiční a rozvojové projekty s čínskou účastí jsou klíčové pro mnoho zemí a jejich ekonomik. Východní velmoc se na Valném shromáždění OSN zavázala, že se bude při pomoci rozvojovým zemím chovat s ohledem na klimatické dohody.

Čína se výrazně angažuje v těžbě uhlí ve Vietnamu či Indonésii a v rámci své iniciativy Pásma a cesty staví významné infrastrukturní projekty, jako jsou železnice, silnice, přístavy nebo právě uhelné elektrárny. Letos však Peking poprvé po letech nepodpořil žádný projekt na jejich stavbu. Na Valném shromáždění OSN prezident Si Ťin Pching prohlásil, že Čína zvýší podporu zelené a uhlíkově nenáročné energetiky v rozvojových zemích a se stavbou uhelných elektráren v zahraničí přestane úplně.

Jde o krok, ke kterému se letos zavázaly také Japonsko a Jižní Korea, jež se rovněž podílely na financování uhelných elektráren. Podle think tanku Global Energy Monitor se díky tomu sníží emise oxidu uhličitého o 200 milionů tun ročně. Zároveň je však třeba v zemích jako Bangladéš, Indonésie, Vietnam nebo Jižní Afrika podpořit rozvoj čistší energie, na kterou budou nuceny přejít, a také vytvořit pevný plán ukončení současných investic do uhelné energetiky.

Ilustrační foto: Pexels

Čína je sama o sobě největším producentem skleníkových plynů a na energii z fosilních paliv je závislá s ohledem na svou domácí potřebu, která ročně spolyká polovinu světové produkce uhlí. Své emise chce zkrotit do roku 2030 a za dalších 30 let pak dosáhnout uhlíkové neutrality.

Zdroje: BBC, Reuters

Související články

Zaručeně zlepší den

Jaká trasa je nejekologičtější? Mapy z dílny Google vám to prozradí

Vědci možná objevili jednu z nejmladších planet vůbec

Brno kráčí vstříc levným energiím. Město chystá instalaci tisíce solárních panelů

Studium v zahraničí je pro studenty neocenitelné, říká Tomáš, pořadatel EduFestivalu pro studenty i rodiče

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Úžasné ženy, které změnily svět, mají sílu inspirovat malé i velké

Inspirace z knihovny: Úžasné ženy, které změnily svět, mají sílu inspirovat malé i velké

Coco Chanel, Eliška Junková, Marie Currie nebo Anne Franková. Co mají tyto ženy společného?…