Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Vypěstujte si vlastní čističku i terapeuta aneb výhody soužití s rostlinami

Zdroj ilustrační fotografie: Freepik

Zdobí naše parapety, poličky i stolky a jsou nezbytným doplňkem každého interiéru. Věděli jste však, že nám pokojové rostliny nabízejí mnohem více než jen příjemné vizuální osvěžení?

Zdroj fotografie: Pexels

Kouč a terapeut v květináči

Přítomnost rostlin a péče o ně blahodárně působí na naši psychiku, ale i osobnostní rozvoj. Zelená barva je známá svými harmonizačními a uklidňujícími účinky a přesto, že vám nejspíš neodpoví, můžete se svým zeleným svěřenkyním kdykoliv vypovídat. Rčení o vrbách totiž nevzniklo jen tak pro nic za nic.

O rostlinu je navíc zapotřebí se starat. Kromě narůstající empatie a smyslu pro zodpovědnost vás také nenásilně donutí udržet pravidelný režim. Zalévání totiž nepočká, a to ani v době, kdy máte pocit, že se váš časový harmonogram pod vlivem okolních událostí nekontrolovatelně rozpliznul.

Potěšení dalších smyslů pak nabízejí bylinky – krásně voní a můžete si na nich kdykoliv smlsnout.

Zdroj fotografie: Pexels

Radost se nadechnout

Pokud jste dávali v hodinách přírodovědy pozor, nebude pro vás princip fotosyntézy žádným překvapením. Zelené rostliny produkují životadárný kyslík, který následně dýcháme. V dobře okysličeném prostředí se nám navíc lépe soustředí, a tak by pokojové rostliny neměly chybět ani v pracovnách či kancelářích.

Podle studie NASA umí různé druhy rostlin výrazně zlepšovat také kvalitu vzduchu. K přírodním čističkám, které si poradí zejména s amoniakem obsaženým v čisticích prostředcích nebo osvěžovačích vzduchu, patří například chryzantémy, anturie nebo bambusová palma.

Chryzantémy navíc pohlcují nejen amoniak, ale i trichlorethylen, formaldehyd, benzen a xylen. Jsou tak ideální volbou do domácností vybavených novým nábytkem, z něhož tyto chemické látky ještě několik měsíců čpí. Přehledně zpracované výsledky studie si můžete prohlédnout na Wikipedii.

Čistička Briiv. Zdroj fotografie: briiv.co.uk

Organická čistička vzduchu

Na sílu rostlin a organické materiály vsází také unikátní čistička vzduchu Briiv, která má být v blízké době uvedena na trh jako převratná novinka. Prozatím je možné ji pouze předobjednat, vlna zájmu však značí, že to bude opravdu trefa do černého (nebo spíše zeleného?).

Čistička Briiv má podle tvůrců nahradit až 3 043 středně velkých pokojových rostlin. Navíc je vyrobena z recyklovatelných materiálů, které lze na rozdíl od běžných uhlíkových filtrů bez problémů vrátit zpět přírodě. Filtrační funkci zde zastává mech, kokosové vlákno, aktivní uhlí a ovčí vlna. To však inovativní čističce nijak neubírá na účinnosti – na filtr z ovčích vláken se běžně spoléhá i NASA, hravě se totiž vyrovná klasickým HEPA filtrům.

Související články

Příroda a ekologie

Ostrava má nejlepší ovzduší za celou historii měření. I díky pandemii

Inspirace

Zpomalení a pobyt v přírodě vytváří prostor pro laskavost

Inspirace

3 způsoby, jak se každodenně naladit na přírodu a čerpat z ní

Inspirace

Brno ještě více zezelená

Zaručeně zlepší den

Tito opeřenci navštěvují česká krmítka nejčastěji. Známe výsledky ptačího sčítání

První domácí vodíková baterie zásobí domácnost obnovitelnou energií. Zvládne až dva dny bez proudu

Houby jako nevídaní pomocníci. Nový objev potvrdil jejich výjimečnost

S rakovinou lze účinně bojovat. Nové očkování zlikviduje kožní nádory