Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Vynález ze zlínské univerzity umožní otevřít dveře předloktím. Eliminuje šíření koronaviru

Zdroj fotografií: Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně

Zlínská univerzita je v posledních týdnech velice produktivní. Tamní produktoví designéři vymysleli inovativní pomůcku, která může být užitečná zejména ve snaze snížit riziko přenosu viru. Nové namadlo si mohou lidé vyrobit i sami doma.

Jednoduchý plastový nástavec, díky kterému stačí k otevření dveří předloktí, vymysleli na Fakultě multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati (FMK UTB) ve Zlíně. Dlaň se při používání namadla nemusí vůbec dotknout kliky, což je v dnešní koronavirové době více než žádoucí. „Když se zveřejnila informace, že druhým nejčastějším způsobem nákazy je přenos viru dotykem předmětů, na kterých může „přežít“ i několik hodin, lidé začali eliminovat dotyk klik a madel různými způsoby,“ doplnil Vladimír Kovařík, vedoucí ateliéru produktového designu FMK UTB ve Zlíně.

Plastový nástavec vyvinuli designéři pomocí 3D technologií. Autoři nápadu chtějí pomoci zabránit šíření onemocnění, jak jen to jde, a tak dali tisková data volně k dispozici veřejnosti. Díky nim si může každý tuto drobnou pomůcku sám vyrobit, stačí k tomu 3D tiskárna. Na tomto odkaze jsou data pro výrobu ke stažení.

Související články

Zaručeně zlepší den

Studenti MENDELU propojují manažerské schopnosti s pomocí neziskovkám na každoročním Dobrotrhu

Vládní novinky: vyšší přídavky na děti a příspěvek na bydlení už i pro střední třídu

Čerpejte příspěvky státu. Pomůže vám uhradit zateplení nebo nová okna

Teprve 22letý student vymyslel čip s názvem Z2

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak chytit krtka oslavuje přírodu i život jako takový

Inspirace z knihovny: Jak chytit krtka oslavuje přírodu i život jako takový

Podle názvu byste si ji mohli splést s příručkou pro péči o zahradu. Tato kniha vám ale spíš poradí…