Zlínská univerzita je v posledních týdnech velice produktivní. Tamní produktoví designéři vymysleli inovativní pomůcku, která může být užitečná zejména ve snaze snížit riziko přenosu viru. Nové namadlo si mohou lidé vyrobit i sami doma.
Jednoduchý plastový nástavec, díky kterému stačí k otevření dveří předloktí, vymysleli na Fakultě multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati (FMK UTB) ve Zlíně. Dlaň se při používání namadla nemusí vůbec dotknout kliky, což je v dnešní koronavirové době více než žádoucí. „Když se zveřejnila informace, že druhým nejčastějším způsobem nákazy je přenos viru dotykem předmětů, na kterých může „přežít“ i několik hodin, lidé začali eliminovat dotyk klik a madel různými způsoby,“ doplnil Vladimír Kovařík, vedoucí ateliéru produktového designu FMK UTB ve Zlíně.
Plastový nástavec vyvinuli designéři pomocí 3D technologií. Autoři nápadu chtějí pomoci zabránit šíření onemocnění, jak jen to jde, a tak dali tisková data volně k dispozici veřejnosti. Díky nim si může každý tuto drobnou pomůcku sám vyrobit, stačí k tomu 3D tiskárna. Na tomto odkaze jsou data pro výrobu ke stažení.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Novinářky vykreslují ne vždy růžovou realitu médií, dodají ale sílu
Vídáme je každý den v televizi, čteme jejich články nebo hltáme zpravodajství z válečné fronty.…