Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Zlaté moravské ručičky. Vynález bratrů ze Zlínska pomůže v boji proti kůrovci

Ilustrační foto: Pixabay

Po kmenech šplhá svižně až do výšky patnácti metrů. Řeč není o lesníkovi, ale o stromolezu, který ošetřuje smrky insekticidem proti kůrovci. Ten totiž nalétává i do výšky, kam se ručním postřikem dostává jen těžko. Bratři, kteří s řešením přišli, si jej už nechali patentovat.

Lýkožrouta smrkového lákají ošetřovatelé lesů pomocí několika metod. Jednou z nich jsou i chemické lapáky. Insekticidem ošetřená kůra zdravých i pokácených stromů se doplní sáčkem s feromonem běžně produkovaným kůrovci, kteří se už na oslabeném stromě začali pást a lákají další jedince. „My tímto imitujeme samečka, který láká samičku a ostatní samečky na strom. Feromonový odparník je přiláká a postřik je zahubí,“ popsal pro Českou televizi Radek Koudela, vedoucí lesního provozu společnosti KINSKÝ Žďár.

Bratři Josef a Jiří Janečkovi pak se svým vynálezem lesníkům ulehčují od pracného ručního postřikování stromů. Jejich stromolez sám šplhá po kmeni za pomoci hydrauliky řízené z traktoru a systému koleček, přičemž rozprašuje insekticid po kmeni. Zároveň dokáže odstranit menší suché větvičky, takže je schopný dosáhnout až do výšky patnácti metrů. Díky tomu, že jsou ošetřeny zdravé stojící stromy, se jich nemusí další stovky kácet na stavbu klasických lapáků, na které se využívají několikametrové kusy kmenů.

Zdroje: Český rozhlas Zlín, Česká televize

Související články

Zaručeně zlepší den

Studium v zahraničí je skvělým startem do života, říká David Jízdný

Mandle urychlují regeneraci po namáhavém cvičení

Korejština dobývá svět. Podmaní si i Česko?

Příznaky dlouhého covidu podle vědců do roka zmizí

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Každý příběh v sobě nese příslib naděje. Čekání na spoušť jich obsahuje hned několik

Inspirace z knihovny: Každý příběh v sobě nese příslib naděje. Čekání na spoušť jich obsahuje hned několik

Život se s námi dost často nemazlí a klade nám do cesty nejrůznější zkoušky. Je jen na nás, jak je…