Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Zlaté moravské ručičky. Vynález bratrů ze Zlínska pomůže v boji proti kůrovci

Ilustrační foto: Pixabay

Po kmenech šplhá svižně až do výšky patnácti metrů. Řeč není o lesníkovi, ale o stromolezu, který ošetřuje smrky insekticidem proti kůrovci. Ten totiž nalétává i do výšky, kam se ručním postřikem dostává jen těžko. Bratři, kteří s řešením přišli, si jej už nechali patentovat.

Lýkožrouta smrkového lákají ošetřovatelé lesů pomocí několika metod. Jednou z nich jsou i chemické lapáky. Insekticidem ošetřená kůra zdravých i pokácených stromů se doplní sáčkem s feromonem běžně produkovaným kůrovci, kteří se už na oslabeném stromě začali pást a lákají další jedince. „My tímto imitujeme samečka, který láká samičku a ostatní samečky na strom. Feromonový odparník je přiláká a postřik je zahubí,“ popsal pro Českou televizi Radek Koudela, vedoucí lesního provozu společnosti KINSKÝ Žďár.

Bratři Josef a Jiří Janečkovi pak se svým vynálezem lesníkům ulehčují od pracného ručního postřikování stromů. Jejich stromolez sám šplhá po kmeni za pomoci hydrauliky řízené z traktoru a systému koleček, přičemž rozprašuje insekticid po kmeni. Zároveň dokáže odstranit menší suché větvičky, takže je schopný dosáhnout až do výšky patnácti metrů. Díky tomu, že jsou ošetřeny zdravé stojící stromy, se jich nemusí další stovky kácet na stavbu klasických lapáků, na které se využívají několikametrové kusy kmenů.

Zdroje: Český rozhlas Zlín, Česká televize

Související články

Zaručeně zlepší den

Vědci se chtějí inspirovat mravenci při léčení lidí

Kosmetický paradox. Pochází červená rtěnka z Íránu?

Jak vyzrát na antihmotu? Vědci z CERNu vědí

Jubilejní 15. ročník Equal Pay Day zaznamenal rekordní účast

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Africký příběh holky z Trutnova

Inspirace z knihovny: Africký příběh holky z Trutnova

Pro Hanu Hindrákovou je Afrika osudná. Řadu let zde působila jako dobrovolník a v africkém…