Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Vydejte se Po stopách života. Dobrodružství zaujme malé i velké

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Minulost fascinuje nejen malé všeználky, ale i lidi napříč obory. Zvědavost je nám lidem vlastní. Ukojí ji nová animace, kterou zprovoznila Česká geologická služba. Zájemci se v ní seznámí s tím, jak vypadali živočichové, kteří po sobě v dávné geologické minulosti zanechali své stopy.

Aplikace s rozšířenou realitou je součástí naučné stezky Po stopách života na území geoparku Železné hory. Interaktivní aplikace ukazuje stopy po cestách trilobitů na mořském dně, po lezení permských obojživelníků krytolebců v bahně nebo stopy malého dravého dinosaura rodu Coelophysis z období triasu. Její součástí je i animace vzniku skalního útvaru Na Deblově v katastru obce Mladoňovice, který se na stezce také nachází. Tu si mohou návštěvníci přehrát přímo na stanovišti pomocí QR kódu, který odkazuje na youtube kanál České geologické služby.

Národní geopark Železné hory byl vyhlášen v roce 2012. Rozkládá se v Pardubickém kraji a zčásti i na Vysočině. V oblasti je více než sto významných lokalit. Na ploše téměř 780 kilometrů čtverečních se nachází krajina, horniny a minerály, které vznikaly v období delším než 600 milionů let. Geopark zahrnuje více než desítku naučných stezek a cyklostezek. Jedná se vskutku o poklad, který je součástí naší malebné kotliny.

Zdroj: Ekolist, Česká geologická služba

Související články

Zaručeně zlepší den

Býčci si vyhodí z kopýtka a jejich životy budou ušetřeny

Superhrdinové v reálném životě. Záchranáři začnou používat tryskové obleky

Dřív jsem květinám vůbec nerozuměl, říká zakladatel firmy Floracast, kde zalévají kytice do pryskyřice

Nebojte se sdílet svá tajemství. Budete v životě spokojenější

Inspirativní rozhovor

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Přečtěte si rozhovor s hercem Kryštofem Bartošem, kterého můžete znát třeba ze seriálu Devadesátky. Jak se jeho život změnil díky úspěšnému seriálu? A u jakých aktivit si nejlépe odpočine?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Horolezec tělem i duší. Marek Holeček jde ve své nové knize až na dřeň

Inspirace z knihovny: Horolezec tělem i duší. Marek Holeček jde ve své nové knize až na dřeň

Jeden z nejlepších horolezců současnosti Marek Holeček je charakteristický svým živelným projevem,…