Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Vydejte se po stopách brněnských soch. Jejich historii či význam můžete nově prozkoumat on-line

Zdroj fotografií: archiv projektu, autorka: Marie Schmerková

Víte, která socha v Brně symbolizuje spravedlnost a proč na Moravském náměstí stojí kůň? Odpovědi najdete na novém webu Sochařské Brno, který mapuje všechny brněnské sochy, památníky, pamětní desky či reliéfy. Projekt vytvořili pracovníci Odboru kultury a oddělení GIS z brněnského magistrátu.

Zatímco se některé sochy nachází v okrajových částech Brna, jiné jsou umístěny přímo v centru a řada lidí kolem nich dennodenně prochází. Ne každý však zná jejich pravý význam a symboliku, která není vždy na první pohled evidentní.

Jedním z nejznámějších děl v Brně je Multifunkční hodinový stroj na náměstí Svobody. Tvar gigantického náboje má být vzpomínkou na obléhání města Brna švédskými vojsky v roce 1645 – s tím souvisí i odbíjení brněnského poledne už v 11 hodin.

Multifunkční hodinový stroj se těší zájmu místních i turistů.

Hned dvě výrazná sochařská díla se nachází také na Moravském náměstí. Starší z nich, socha Spravedlnost před budovou Nejvyššího správního soudu, zobrazuje těžké břemeno nadlehčované proudem vody. Má symbolizovat tíhu spravedlnosti a neustálý boj o její prosazování.

Socha Spravedlnost není před Nejvyšším správním soudem umístěna náhodou.

Bronzová Jezdecká socha je pak alegorií odvahy a vznikla na počest markraběte Jošta Lucemburského.

Nahlédněte pod pokličku brněnské sochařiny z pohodlí domova

GISová mapa na webu aktuálně eviduje okolo sedmi set objektů zhruba od osmnáctého století až po současnost, kde jsou zahrnuty i realizace v rámci projektu Sochy pro Brno. Pokud by lidé náhodou narazili na objekt, který není v mapě zahrnut, ať se neváhají ozvat a pracovníci Odboru kultury jej do registru zařadí,“ vyzývá radní pro oblast kultury Marek Fišer.

Další možností, jak se o sochách jihomoravské metropole dozvědět víc, je on-line sochařské stezka Sochy pro Brno. Ta představuje sochy významných osobností, které se v Brně narodily nebo zde působily. Patří mezi ně například objekt čtyř žárovek s názvem Pocta T. A. Edisonovi, která připomíná legendárního inovátora, jehož firma se zasloužila o první elektrické osvětlení v brněnském Mahenově divadle.

Umělecký objekt s názvem Pocta T. A. Edisonovi zaujme především po setmění.

Související články

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Zatočí s plevelem i cenou biozeleniny. V Opavě vznikl stroj, který slibuje revoluci v zemědělství

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

Jak motivovat děti k úklidu? Češi vymysleli hru, která domácí práce mění v zábavu

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.