Inženýři z MIT zjistili, že vulkanické kameny rozemleté na prach mohou sloužit jako udržitelný přídavek do stavebních sloučenin. Ve studii uveřejněné v časopisu Journal of Cleaner Production vědci zkoumali stavbu satelitního městečka s 26 budovami s použitím materiálu, který z 50 procent tvoří vulkanický prach. Zjistili, že tato sloučenina ušetří 16 procent energie, než kdyby postavili tytéž budovy z cementu.
Celý proces získání materiálu až po vystavení budov vytváří výrazný environmentální otisk, produkce tradičního cementu je zodpovědná přibližně za pět procent světových emisí oxidu uhličitého. Použití vulkanického prachu má kromě pevnější struktury i další výhody, je přirozeně dostupný a za standardní situace by lidmi jinak využit nebyl.
Vědci laboratorně vypočítali, že infrastruktura takového satelitního městečka by mohla být vytvořena za použití méně energie, pokud by směs cementu obsahovala alespoň 30 procent vulkanického prachu.
Zdroj: goodnewsnetwork.org
Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová
Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.
Inspirace z knihovny: Jóga pro holky ze Západu je barevným průvodcem na cestě k ženskému zdraví
Jak se mít ráda? Jak o sebe prostřednictvím jógy pečovat? A jak sladit svou praxi s ženským cyklem?…