Inženýři z MIT zjistili, že vulkanické kameny rozemleté na prach mohou sloužit jako udržitelný přídavek do stavebních sloučenin. Ve studii uveřejněné v časopisu Journal of Cleaner Production vědci zkoumali stavbu satelitního městečka s 26 budovami s použitím materiálu, který z 50 procent tvoří vulkanický prach. Zjistili, že tato sloučenina ušetří 16 procent energie, než kdyby postavili tytéž budovy z cementu.
Celý proces získání materiálu až po vystavení budov vytváří výrazný environmentální otisk, produkce tradičního cementu je zodpovědná přibližně za pět procent světových emisí oxidu uhličitého. Použití vulkanického prachu má kromě pevnější struktury i další výhody, je přirozeně dostupný a za standardní situace by lidmi jinak využit nebyl.
Vědci laboratorně vypočítali, že infrastruktura takového satelitního městečka by mohla být vytvořena za použití méně energie, pokud by směs cementu obsahovala alespoň 30 procent vulkanického prachu.
Zdroj: goodnewsnetwork.org
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Jak udržet své tělo v kondici, napoví Jóga mezi e-maily
Cvičit jógu je stále více moderní a trendy. Záda vám zajisté poděkují, pokud cviky provádíte…