Jako malá si Marie Blažková užívala krásný výhled z pokoje ve třetím patře rodinného domu v Brně-Černovicích. Zhoršující se zdravotní stav, který ji v průběhu let zcela odkázal na pomoc druhých, ji však vzhledem k pokročilému věku maminky donutil odejít z domova do pečovatelského zařízení. Díky projektu neziskové organizace Domov pro mne se ale do opuštěného domu už brzy vrátí život. Promění se na bezbariérové chráněné bydlení pro pět těžce tělesně postižených klientů. A právě Marie má již zarezervovaný pokoj, kde si v dětství hrávala.
Myšlenka vytvořit z domu chráněné bydlení pro lidi s tělesným postižením napadla Marii již před sedmi lety. V roce 2018 se pak návrhem začala zabývat nezisková organizace Domov pro mne, jejímž cílem je pomáhat lidem se zdravotním handicapem žít běžným způsobem života. Té se již podařilo dům odkoupit a nyní vybírá stavební firmu a plánuje první bourací práce, které by měly začít na podzim.
„Z domu plného schodů musíme udělat zcela bezbariérové bydlení. V přízemí zvedneme podlahy a ze staré dílny vytvoříme nájezd na venkovní terasu. Nezbytností bude samozřejmě instalace výtahu,“ popisuje architektka projektu Veronika Jilčíková. Z domu tak vzniknou celkem tři bytové jednotky. Marie by se přitom ráda zabydlela v horním patře v podkroví, kde si jako malá hrála.
Celý projekt přestavby domu, do kterého by se do dvou let měla přestěhovat spolu s dalšími nájemníky také Marie, bude stát osmnáct milionů korun. Velkou část peněz získá organizace od Evropské unie, tři miliony korun však musí sehnat z jiných zdrojů. Na webové stránce cihlukcihle.cz/podporte-nas mohou zájemci na projekt přispět – ať už prostým darováním peněz, či zakoupením některé z odměn, jako je třeba pozvánka na grilování na budoucí terase domu.
Přestože je poptávka po podobných formách bydlení vysoká, počet těchto zařízení je v Česku velmi malý. Chráněné bydlení je přitom pro tělesně postižené často jedinou šancí na samostatný život. „Odstěhovat se do vlastního bytu je pro dospělé klienty s vysokou potřebou dopomoci většinou nereálné. V chráněném bydlení jim zajistíme potřebnou péči osobních asistentů ve dne i během noci, o náklady na domácnost se rozdělí,“ míní ředitelka organizace Jarmila Vokálová.
Přečtěte si rozhovor s hercem Kryštofem Bartošem, kterého můžete znát třeba ze seriálu Devadesátky. Jak se jeho život změnil díky úspěšnému seriálu? A u jakých aktivit si nejlépe odpočine?
Inspirace z knihovny: I smrt má srdce. Zlodějka knih představuje její něžnou stránku
Jaká je smrt? Mnozí známe její podobu ze strašidelných příhod, kde byla obvykle popisovaná jako…