Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Vlna solidarity na jižní Moravě s chlapcem, který potřebuje transplantaci kostní dřeně

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Onemocnění leukémií či jinou chorobou krvetvorby. Tomu čelí nemálo lidí v České republice. Ne vždy se doktorům podaří nalézt vhodného dárce. I to byl osud devatenáctiletého mladíka z Kyjovska.

Jeho rodina se však rozhodla, že to tak nenechá. A rozjela obrovskou kampaň na sociálních sítí. Vypráví Denisův příběh a snaží se nalézt vhodného dárce. A lidé reagují. Více a více lidí se začíná zapisovat do registru dárců. Do registru tak přibyly desítky nových dárců. Ti mohou pomoci nejen Denisovi, ale i dalším lidem, kteří zatím neměli to štěstí a nenalezli vhodného dárce.

„Kdyby někdo z mé rodiny nebo i známý hledal dárce kostní dřeně, určitě bych se pokusila pomoci. Je úžasné, kolik lidí se dokáže nadchnout pro dobrou věc a pomoci druhému, když potřebuje. Denisův příběh je krásným příběhem lidskosti. Doufám, že bude se šťastným koncem,“ komentovala situaci účetní Jana Vítková, která se naštěstí s podobnou situací nemusela v životě potýkat.

Do registru se může zapsat každý ve věku 18 až 35 let. Nejmenší požadovaná váha dárce je 50 kilogramů a podmínkou je dobrý zdravotní stav. Specializovaná centra určená pro dárcovství nejsou jen na Kyjovsku, po celé České republice jsou jich desítky. Stačí vyplnit krátký dotazník, projít pohovorem se zdravotníkem a nechat si odebrat vzorek. A potom je možné, že dárce zachrání život jinému člověku.

zdroj: www.ceskatelevize.cz/ct24/regiony/1705783

Související články

Zaručeně zlepší den

Se sexuální výchovou je vhodné začít v předškolním věku, říká popularizátorka medicíny Jana Martincová

Giving Tuesday je za rohem. Zaregistrujte se k dobrým skutkům

Máte strach ze smrti? Vědci odhalili, jak mu čelit s větším klidem

Vyšetření, které zachraňuje tisíce životů. Rakovinu tlustého střeva lze včas zachytit a vyléčit

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak skutečně prožít život? Podnětná kniha pomůže změnit stereotyp

Inspirace z knihovny: Jak skutečně prožít život? Podnětná kniha pomůže změnit stereotyp

Den za dnem žijeme své životy, jak jsme zvyklí. Bohužel někdy musí přijít rána osudu, aby nás…