Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Vlna solidarity na jižní Moravě s chlapcem, který potřebuje transplantaci kostní dřeně

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Onemocnění leukémií či jinou chorobou krvetvorby. Tomu čelí nemálo lidí v České republice. Ne vždy se doktorům podaří nalézt vhodného dárce. I to byl osud devatenáctiletého mladíka z Kyjovska.

Jeho rodina se však rozhodla, že to tak nenechá. A rozjela obrovskou kampaň na sociálních sítí. Vypráví Denisův příběh a snaží se nalézt vhodného dárce. A lidé reagují. Více a více lidí se začíná zapisovat do registru dárců. Do registru tak přibyly desítky nových dárců. Ti mohou pomoci nejen Denisovi, ale i dalším lidem, kteří zatím neměli to štěstí a nenalezli vhodného dárce.

„Kdyby někdo z mé rodiny nebo i známý hledal dárce kostní dřeně, určitě bych se pokusila pomoci. Je úžasné, kolik lidí se dokáže nadchnout pro dobrou věc a pomoci druhému, když potřebuje. Denisův příběh je krásným příběhem lidskosti. Doufám, že bude se šťastným koncem,“ komentovala situaci účetní Jana Vítková, která se naštěstí s podobnou situací nemusela v životě potýkat.

Do registru se může zapsat každý ve věku 18 až 35 let. Nejmenší požadovaná váha dárce je 50 kilogramů a podmínkou je dobrý zdravotní stav. Specializovaná centra určená pro dárcovství nejsou jen na Kyjovsku, po celé České republice jsou jich desítky. Stačí vyplnit krátký dotazník, projít pohovorem se zdravotníkem a nechat si odebrat vzorek. A potom je možné, že dárce zachrání život jinému člověku.

zdroj: www.ceskatelevize.cz/ct24/regiony/1705783

Související články

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Konec exekucí v Česku? Nový web pomáhá najít cestu z dluhové pasti

Jak motivovat děti k úklidu? Češi vymysleli hru, která domácí práce mění v zábavu

Nový způsob pěstování zeleniny podpoří lokální produkci potravin a soběstačnost

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.