Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Vzácné přírůstky, oceněná zoo i jelen v pneumatice. Nenechte si ujít novinky ze zvířecí říše

Ilustrační foto: Pixabay

Zvířecí říše skrývá řadu překvapení. Proto přinášíme přehled nejžhavějších novinek ze všech koutů světa. Co vše se mezi zvířaty za poslední měsíc událo?

Vlkům se u nás daří

Vlčata vycenila zoubky hned na několika místech v Česku. Jedná se o poměrně nezvyklý jev. Letošek je výjimečný tím, že víme nejméně o osmi vlčích smečkách, které se rozmnožily na území severních a západních Čech. Vyplývá to z monitoringu takzvaných vlčích hlídek, lesníků či správ chráněných území. Podle nich se vlčata vyklubala na svět v přeshraničních smečkách v Orlických horách, na Broumovsku, v Lužických horách, na Šluknovsku, v Českém Švýcarsku a v Krušných horách. 

Podle dostupných dat je na území České republiky momentálně 22 vlčích teritorií. Z toho 19 jich je v pohraničních oblastech a některá na území Česka zasahují jen částečně. Ve 14 případech se jednalo o smečky, které v tuzemských podmínkách čítají obvykle čtyři až šest jedinců. V meziročním srovnání se počet teritorií zvýšil o čtyři, počet smeček o jednu. Podle všeho u nás tedy vlčata prospívají.

Jelen zachráněn. Lidé projevili solidaritu s trpícím zvířetem

Soucit s jelenem, který několik let trpělivě snášel pneumatiku ověšenou kolem krku, projevili američtí ochránci přírody. V Coloradu mu od jeho břemene pomohli pracovníci přírodního parku. Nejprve zvířeti podali uklidňující látky, aby mu následně odstranili paroží. Díky tomuto úkonu mu pak mohli sundat pneumatiku přes hlavu. 

Odstranění nevyžádané zátěže jelenovi patrně velmi ulevilo. Do pneumatiky se totiž postupem času dostala hlína a jehličí. Pro asi 270 kilogramů vážícího jelena to znamenalo nosit 16 kilogramů váhy navíc. Odchytit se ho ochránci přírody snažili už od roku 2019, kdy jej spatřili poprvé. Podařilo se jim to však až nyní.

Pražská zoologická zahrada získala ocenění. Uhádnete za co?

Velkou poctu si vysloužila pražská zoologická zahrada. Získala od Světové asociace zoologických zahrad a akvárií nejvyšší ocenění WAZA Conservation Award. Cenu obdržela za projekt Návrat divokých koní a dlouholetý přínos k záchraně koně Převalského. Jde o šestou zoologickou zahradou na světě, která toto vyznamenání získala. „Udělení WAZA Conservation Award je událostí, která přesahuje prostředí zoologických zahrad a která nemá význam jenom pro Prahu. A nic mi neudělá větší radost, než když alespoň malým dílem přispěje k tomu, aby ochraně biodiverzity byla věnována větší pozornost,“ sdělil první dojmy z ocenění ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek.

Kůň Převalského je posledním přežívajícím divokým druhem koně. Zoo Praha chová koně Převalského od svých počátků. Ve spolupráci s Armádou České republiky se jí podařilo přepravit do Mongolska třicet čtyři koní Převalského a přispět tak k ochraně druhu a obnově volně žijících populací přímo v místě původního výskytu. Současně Zoo Praha v poslední dekádě významně podporuje provoz a rozvoj přísně chráněné oblasti Velká Gobi B, kde počet koní Převalského již překročil tři sta padesát.

Foto: Monika Dolejšová, Zoo Praha

Unikátní chovatelský úspěch se podařil v Ostravě

Když se daří, tak se daří. To je případ ostravské zoologické zahrady, ve které se letos povedlo odchovat devět z deseti vyklubaných papoušků. Největším úspěchem je přitom přírůstek menšího druhu jihoamerického papouška amazónka bělobřichého, kterého se v rámci evropských zoo daří rozmnožovat pouze v Ostravě. 

„Druh je momentálně chován v 13 evropských zoologických zahradách v počtu 32 jedinců, ale rozmnožování se daří pouze v ostravské zoo, kde je amazónek chován od roku 2003. Zoo Ostrava je zároveň jedinou českou zahradou, kde je tento druh zastoupen. Nízký počet odchovů, celková vzácnost a ohrožení v přírodě jsou hlavními důvody, proč se tomuto druhu zoo v Ostravě intenzivně věnuje,“ uvedla tisková mluvčí ostravské zoo Šárka Nováková.

Foto: Zoo Ostrava

Amazónek bělobřichý se v přírodě vyskytuje v tropických oblastech severní Brazílie. „O životě a rozmnožování tohoto druhu v přírodě máme jen málo záznamů. Není známa ani početnost volně žijící populace. Počty volně žijících jedinců ale klesají, a to především z důvodu úbytku a ničení původního prostředí v důsledku kácení deštného lesa,“ dodala Nováková. K dalším hrozbám patří také ničení hnízdních lokalit a odchyt ptáků pro obchod s domácími mazlíčky. V Červeném seznamu ohrožených druhů je papoušek veden jako ohrožený. Ostravská zoologická zahrada chová v současnosti 22 druhů papoušků.

Zdroj: České noviny, Ekolist, Zoo Praha, Zoo Ostrava

Související články

Zaručeně zlepší den

První hmatatelný důkaz výbuchu supernovy: egyptský kámen Hypatia

Superhrdinové v reálném životě. Záchranáři začnou používat tryskové obleky

Dřív jsem květinám vůbec nerozuměl, říká zakladatel firmy Floracast, kde zalévají kytice do pryskyřice

Dyslexie nemusí být nevýhodou. Poskytuje lidem důležitý evoluční benefit

Inspirativní rozhovor

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Přečtěte si rozhovor s hercem Kryštofem Bartošem, kterého můžete znát třeba ze seriálu Devadesátky. Jak se jeho život změnil díky úspěšnému seriálu? A u jakých aktivit si nejlépe odpočine?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak změnit způsob myšlení? Pět základních životních otázek, které byste si měli položit

Inspirace z knihovny: Jak změnit způsob myšlení? Pět základních životních otázek, které byste si měli položit

Umění se správně ptát může do značné míry ovlivnit a proměnit naše životy. Špatné odpovědi totiž…