John Hopkins University zveřejnila mapu zobrazující rozpětí celého dosud známého vesmíru. Podklady k jejímu vzniku se shromažďovaly dvacet let – jednalo se o jeden z největších průzkumů v historii. Výsledkem je interaktivní dílo, které si můžete zdarma stáhnout.
Na první pohled to vypadá, jako byste se dívali na abstraktně pojatý obraz – nekončící množství barevných teček. Ve skutečnosti se díváte na vizualizovaný výsek vesmíru čítající 200 000 galaxií zastoupených tečkami. Pod každou z nich se přitom ještě ukrývají miliardy hvězd a planet. Pozoruhodná je i barevná škála mapy, zohledňuje totiž rozpínání vesmíru. Čím je tedy galaxie vzdálenější, tím je barva bodu červenější.
Unikátní mapa pozorovatelného vesmíru je výsledkem práce astrofyzika Brice Ménarda a designéra a zároveň bývalého studenta informatiky na John Hopkins University Nikity Shtarkmana. Je inovativní svojí uceleností a dechberoucím rozsahem. Zobrazuje totiž něco, co si z jednotlivých dat dokázali dosud představit jen astrofyzici.
Mapa se zásadně liší od všech typických astronomických zobrazení. Například naše galaxie včetně Mléčné dráhy je jedinou tečkou úplně dole, jedním pixelem. Díky tomuto zobrazení tam můžeme lépe pochopit naši pozici v rámci vesmíru.
Zdroje: mapoftheuniverse.net, coolhunting.com
Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková
Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.
Inspirace z knihovny: Nechte se vést svým srdcem. Jitka Juliet Navratilová poradí, jak na to
Lákala vás někdy představa, že si prostě sbalíte batoh a vyrazíte na druhý konec světa? Autorka…