Veřejně přístupné defibrilátory zachránily přes stovku lidí

Zdroj fotografie: Dollarphotoclub

Zástava srdce na veřejnosti. Příjezd záchranky až za několik minut. Co dělat? Tehdy je možné využít externí defibrilátory, které mají k dispozici hasiči, policisté, některé radnice i veřejná místa jako třeba nádraží. Díky nim se v loňském roce v Jihomoravském kraji podařilo zachránit 113 lidí.

Tyto lékařské přístroje jsou nastaveny tak, aby je dokázal použít i neodborník. Při použití z nich vycházejí hlasové pokyny, které navádí zachránce k tomu, jak správným způsobem oživovat člověka. Pokyny jsou současně k dispozici i na obrazovce. Defibrilátory pak při správném použití dokážou prostřednictvím elektrického výboje obnovit správnou činnost srdce.

Desítky defibrilátorů byly pořízeny za peníze kraje a dalších organizací, díky nim se lidem může dostat kvalitní péče ještě před zásahem záchranné služby. Při selhání srdce je nutné začít s oživováním co nejdříve. Podle statistik se s každou minutou se snižuje možnost přežití o 7-10 %. Česká republika má sice  jeden z nejlepších záchranných systémů, i přesto tento externí defibrilátor může zachránit mnoho životů.

 

Zdroj: www.brnenskadrbna.cz, hwww.defibrilator-aed.cz

Autor článku

Zuzana Tomášková