Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Veřejně přístupné defibrilátory zachránily přes stovku lidí

2 minuty radosti
Zdroj fotografie: Dollarphotoclub

Zástava srdce na veřejnosti. Příjezd záchranky až za několik minut. Co dělat? Tehdy je možné využít externí defibrilátory, které mají k dispozici hasiči, policisté, některé radnice i veřejná místa jako třeba nádraží. Díky nim se v loňském roce v Jihomoravském kraji podařilo zachránit 113 lidí.

Tyto lékařské přístroje jsou nastaveny tak, aby je dokázal použít i neodborník. Při použití z nich vycházejí hlasové pokyny, které navádí zachránce k tomu, jak správným způsobem oživovat člověka. Pokyny jsou současně k dispozici i na obrazovce. Defibrilátory pak při správném použití dokážou prostřednictvím elektrického výboje obnovit správnou činnost srdce.

Desítky defibrilátorů byly pořízeny za peníze kraje a dalších organizací, díky nim se lidem může dostat kvalitní péče ještě před zásahem záchranné služby. Při selhání srdce je nutné začít s oživováním co nejdříve. Podle statistik se s každou minutou se snižuje možnost přežití o 7-10 %. Česká republika má sice  jeden z nejlepších záchranných systémů, i přesto tento externí defibrilátor může zachránit mnoho životů.

 

Zdroj: www.brnenskadrbna.cz, hwww.defibrilator-aed.cz

Související články

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

Konec exekucí v Česku? Nový web pomáhá najít cestu z dluhové pasti

Jak motivovat děti k úklidu? Češi vymysleli hru, která domácí práce mění v zábavu

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.