Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Veřejně přístupné defibrilátory zachránily přes stovku lidí

2 minuty radosti
Zdroj fotografie: Dollarphotoclub

Zástava srdce na veřejnosti. Příjezd záchranky až za několik minut. Co dělat? Tehdy je možné využít externí defibrilátory, které mají k dispozici hasiči, policisté, některé radnice i veřejná místa jako třeba nádraží. Díky nim se v loňském roce v Jihomoravském kraji podařilo zachránit 113 lidí.

Tyto lékařské přístroje jsou nastaveny tak, aby je dokázal použít i neodborník. Při použití z nich vycházejí hlasové pokyny, které navádí zachránce k tomu, jak správným způsobem oživovat člověka. Pokyny jsou současně k dispozici i na obrazovce. Defibrilátory pak při správném použití dokážou prostřednictvím elektrického výboje obnovit správnou činnost srdce.

Desítky defibrilátorů byly pořízeny za peníze kraje a dalších organizací, díky nim se lidem může dostat kvalitní péče ještě před zásahem záchranné služby. Při selhání srdce je nutné začít s oživováním co nejdříve. Podle statistik se s každou minutou se snižuje možnost přežití o 7-10 %. Česká republika má sice  jeden z nejlepších záchranných systémů, i přesto tento externí defibrilátor může zachránit mnoho životů.

 

Zdroj: www.brnenskadrbna.cz, hwww.defibrilator-aed.cz

Související články

Zaručeně zlepší den

Česká firma přišla s revoluční metodou zpracování odpadu

Jak zabránit suchu v krajině? Podívejte se, jak originálně problém vyřešili na Šumavě

Napůl robot, napůl člověk. Chytrý oblek zvyší efektivitu práce

Proč prádlo usušené na slunci tak krásně voní? Dánští vědci tuto záhadu objasnili

Inspirativní rozhovor

Občané samotní mohou mnohé věci ve městě změnit. Stačí jen chtít, říká Barbora Fodorová z Chcu to v Brně

Občané samotní mohou mnohé věci ve městě změnit. Stačí jen chtít, říká Barbora Fodorová z Chcu to v Brně

Přečtěte si rozhovor se zakladatelkou projektu Chcu to v Brně, jehož prostřednictvím brněnští studenti pomáhají občanům se podílet na veřejném dění.