Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Veřejné ledničky bojují proti plýtvání, dvě už má i Česko

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Odložit přebytečný oběd nebo si naopak vybrat něco dobrého ke svačině. Obojí můžete udělat ve veřejných ledničkách, které se nacházejí v mnoha městech Evropy včetně Plzně a Českých Budějovic. Jde o jeden z projektů tzv. foodsharingu.

Foodsharing je jedna z mnoha forem sdílení, které je v dnešní době tak oblíbené. Lidé sdílejí své byty, kola, auta anebo právě jídlo. Myšlenky foodsharingu se chopila řada projektů v různých podobách. Například mobilní aplikace LeftoverSwap vám umožní věnovat zbytek vašeho jídla – třeba netknutý sendvič, na který zrovna nemáte chuť, ale je vám líto ho vyhodit. Jednoduše ho vyfotíte a skrz aplikaci nabídnete někomu v okolí, kdo se do něj rád zakousne místo vás.

Sdílené jídlo prostřednictvím veřejných ledniček je aktuálně hitem v řadě evropských měst a velkou oblibu má především v Německu, kde se do projektu postupně zapojilo čím dál víc lidí a posléze se přidaly dokonce i místní pekárny či restaurace. Lednička se může ve městech nacházet na různých místech a kdokoliv do ní může jídlo přinést stejně jako si ho odnést.

První česká sdílená lednička se objevila v českobudějovické kavárně Měsíc ve dne díky projektu studentek z místního gymnázia. Ze zásob občas zaměstnanci kavárny uvaří jídlo a věnují ho lidem bez domova. Nápad se rozšířil až do Plzně, kde se před pár týdny objevila v kavárně Perfect World další veřejná lednička.

Nejde ale o první českou aktivitu v rámci foodsharingu. Například iniciativa Zachraň jídlo na svých happeninzích Křivá polévka a Hostina pro tisíc nakrmila tisíce kolemjdoucích. Zároveň upozornila na problémy, jako jsou příliš velké nároky supermarketů a spotřebitelů na vzhled zeleniny či nevýhodnost darování neprodaného jídla potravinovým bankám ze strany prodejců.

Související články

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

Zatočí s plevelem i cenou biozeleniny. V Opavě vznikl stroj, který slibuje revoluci v zemědělství

Konec exekucí v Česku? Nový web pomáhá najít cestu z dluhové pasti

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.