Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Veřejné ledničky bojují proti plýtvání, dvě už má i Česko

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Odložit přebytečný oběd nebo si naopak vybrat něco dobrého ke svačině. Obojí můžete udělat ve veřejných ledničkách, které se nacházejí v mnoha městech Evropy včetně Plzně a Českých Budějovic. Jde o jeden z projektů tzv. foodsharingu.

Foodsharing je jedna z mnoha forem sdílení, které je v dnešní době tak oblíbené. Lidé sdílejí své byty, kola, auta anebo právě jídlo. Myšlenky foodsharingu se chopila řada projektů v různých podobách. Například mobilní aplikace LeftoverSwap vám umožní věnovat zbytek vašeho jídla – třeba netknutý sendvič, na který zrovna nemáte chuť, ale je vám líto ho vyhodit. Jednoduše ho vyfotíte a skrz aplikaci nabídnete někomu v okolí, kdo se do něj rád zakousne místo vás.

Sdílené jídlo prostřednictvím veřejných ledniček je aktuálně hitem v řadě evropských měst a velkou oblibu má především v Německu, kde se do projektu postupně zapojilo čím dál víc lidí a posléze se přidaly dokonce i místní pekárny či restaurace. Lednička se může ve městech nacházet na různých místech a kdokoliv do ní může jídlo přinést stejně jako si ho odnést.

První česká sdílená lednička se objevila v českobudějovické kavárně Měsíc ve dne díky projektu studentek z místního gymnázia. Ze zásob občas zaměstnanci kavárny uvaří jídlo a věnují ho lidem bez domova. Nápad se rozšířil až do Plzně, kde se před pár týdny objevila v kavárně Perfect World další veřejná lednička.

Nejde ale o první českou aktivitu v rámci foodsharingu. Například iniciativa Zachraň jídlo na svých happeninzích Křivá polévka a Hostina pro tisíc nakrmila tisíce kolemjdoucích. Zároveň upozornila na problémy, jako jsou příliš velké nároky supermarketů a spotřebitelů na vzhled zeleniny či nevýhodnost darování neprodaného jídla potravinovým bankám ze strany prodejců.

Související články

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci hlásí objev v boji proti rakovině. Nové léky jsou až stokrát účinnější

Praha znovu ovládla anketu o nejlepší místo pro život. Zjistěte, jak se umístil váš kraj

Průlom v boji proti koronaviru. Nový test přináší přesné výsledky už za 90 minut

Brněnští vědci vyvinuli nový tlumič pro vlaky. Zvýší jejich rychlost a ochrání koleje

Inspirativní rozhovor

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Přečtěte si rozhovor se studenty neurověd - Kryštofem a Vojtou, kteří tvoří podcast Brain We Are.