Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Verdikt Ústavního soudu dal invalidnímu důchodci naději ve vleklém sporu s exekutorem

Invalidní důchodce dlužil původně necelých 20 tisíc korun. Po spletitém průběhu celého sporu exekutor nakonec svou pohledávku vymohl prodejem invalidova podílu v bytovém družstvu. Tím jej připravil o byt s tržní cenou zhruba 1,4 miliony korun. Ústavní soud postup exekutora s ohledem na detaily celého sporu považoval za nepřiměřený a vrátil jej Okresnímu soudu v Českých Budějovicích k novému projednání. Soud se má zabývat také otázkou, zda byl prodej podílu v bytovém družstvu přiměřený v souvislosti s výší vymáhané částky.

Složitý spor vznikl v roce 2004, kdy okresní soud v exekuci nařídil invalidovi byt vyklidit ve prospěch bytového družstva. Výkonem pověřil exekutora, jehož náklady se vyšplhaly až na 19 654 korun. Tuto částku nechal exekutor ve splátkách strhávat z důchodcova invalidního důchodu. Česká správa sociálního zabezpečení začala splátky odesílat na účet exekutora, splátky se však vracely zpět. Důvodem byl zřejmě špatný variabilní symbol.

Protože nedocházelo ke splácení pohledávky exekutora, přistoupil exekutor k prodeji invalidova podílu v bytovém družstvu. Vypořádací podíl měl však jen zlomkovou hodnotu trní ceny bytu. Po odečtení pohledávky exekutora zbylo invalidnímu důchodci 17 704 korun. Tržní cena bytu přitom pohybovala okolo 1,4 miliony.

Invalidní důchodce se tímto jednáním cítil být poškozen, a proto exekutora žaloval o náhradu škody. Až Ústavní soud mu přinesl naději v podobě nového projednání sporu před Okresním soudem v Českých Budějovicích. Pro muže tak existuje šance na obrat v soudním řízení týkající se žaloby o náhradu škody.

Zdroj: http://www.lidovky.cz/kvuli-exekuci-prisel-o-byt-ustavni-soud-se-nyni-seniora-zastal-pvc-/zpravy-domov.aspx?c=A140612_125339_ln_domov_ele

Související články

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci představili nový způsob testování na koronavirus

Postavte přístřešek pro sýkorky. Přinášíme tipy, jak správně vyrobit ptačí budku

Revoluční objev. Samozavlažovací půda může změnit zemědělství

Čeští vědci vyvinuli revoluční UV roušku. Ochrání ostatní i majitele

Inspirativní rozhovor

Vím, že nepřestanu pomáhat druhým, říká Silvie Dymáková, která vrací samoživitelkám energii do života

Vím, že nepřestanu pomáhat druhým, říká Silvie Dymáková, která vrací samoživitelkám energii do života

Přečtěte si rozhovor s novinářkou, dokumentaristkou a matkou v jedné osobě, Silvou Dymákovou.