Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Verdikt Ústavního soudu dal invalidnímu důchodci naději ve vleklém sporu s exekutorem

Invalidní důchodce dlužil původně necelých 20 tisíc korun. Po spletitém průběhu celého sporu exekutor nakonec svou pohledávku vymohl prodejem invalidova podílu v bytovém družstvu. Tím jej připravil o byt s tržní cenou zhruba 1,4 miliony korun. Ústavní soud postup exekutora s ohledem na detaily celého sporu považoval za nepřiměřený a vrátil jej Okresnímu soudu v Českých Budějovicích k novému projednání. Soud se má zabývat také otázkou, zda byl prodej podílu v bytovém družstvu přiměřený v souvislosti s výší vymáhané částky.

Složitý spor vznikl v roce 2004, kdy okresní soud v exekuci nařídil invalidovi byt vyklidit ve prospěch bytového družstva. Výkonem pověřil exekutora, jehož náklady se vyšplhaly až na 19 654 korun. Tuto částku nechal exekutor ve splátkách strhávat z důchodcova invalidního důchodu. Česká správa sociálního zabezpečení začala splátky odesílat na účet exekutora, splátky se však vracely zpět. Důvodem byl zřejmě špatný variabilní symbol.

Protože nedocházelo ke splácení pohledávky exekutora, přistoupil exekutor k prodeji invalidova podílu v bytovém družstvu. Vypořádací podíl měl však jen zlomkovou hodnotu trní ceny bytu. Po odečtení pohledávky exekutora zbylo invalidnímu důchodci 17 704 korun. Tržní cena bytu přitom pohybovala okolo 1,4 miliony.

Invalidní důchodce se tímto jednáním cítil být poškozen, a proto exekutora žaloval o náhradu škody. Až Ústavní soud mu přinesl naději v podobě nového projednání sporu před Okresním soudem v Českých Budějovicích. Pro muže tak existuje šance na obrat v soudním řízení týkající se žaloby o náhradu škody.

Zdroj: http://www.lidovky.cz/kvuli-exekuci-prisel-o-byt-ustavni-soud-se-nyni-seniora-zastal-pvc-/zpravy-domov.aspx?c=A140612_125339_ln_domov_ele

Související články

Zaručeně zlepší den

Brněnští studenti vymysleli chytrý skleník. Zjednoduší pěstování zeleniny a pomůže proti suchu

Čeští vědci hlásí objev v boji proti rakovině. Nové léky jsou až stokrát účinnější

Mladší o pět let? Podle vědců je možné omládnout díky speciálnímu cvičení

Čeští vědci vyvinuli unikátní rychlotesty na covid-19. Výsledky odhalí už za hodinu

Inspirativní rozhovor

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Přečtěte si rozhovor se studenty neurověd - Kryštofem a Vojtou, kteří tvoří podcast Brain We Are.