Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Velké sucho odhalilo staré město poblíž řeky Tigris

3 minuty radosti
Foto: University of Tübingen

Změna klimatu přinesla mnohem většími sucha, než jsme zvyklí. Mezi země trpící následky vysokých teplot a nízkých srážek patří i Irák. Nový důsledek těchto událostí však vyšel vstříc archeologům, jak píše server Interesting Engineering.

Co sucho ukázalo?

Sucho, které v posledních měsících výrazně zasáhlo území Iráku, způsobilo zmenšení Mosulské přehrady, což je nejdůležitější zásobárna vody v Iráku, a tato událost následně vedla k odhalení 3 400 let starého města říše Mitanni z doby bronzové, původně ponořeného do vody po celá desetiletí. Starobylé město se nachází na řece Tigris v severním Iráku.

Foto: University of Tübingen

Nádrž byla vystavena v 80. letech 20. století, aniž by byla nalezená osada prozkoumána a archeologicky zhodnocena. Proto znovuobjevení starověkého města jménem Kemune poskytlo vědcům jedinečnou příležitost prozkoumat jej dříve, než hladina vody naroste a město znovu zmizí.

Archeologická činnost v oblasti nádrže

Kurdský archeolog Dr. Hasan Ahmed Qasim se spolu s kolegy spontánně rozhodl okamžitě zahájit záchranné vykopávky v Kemune. Došlo k nim v lednu a únoru 2022 ve spolupráci s Ředitelstvím pro památky a dědictví v Duhoku. Vzhledem k tomu, že nebylo jasné, kdy hladina přehrady opět stoupne, byl archeologický tým pod extrémním časovým tlakem, což vedlo k úspěchu při zmapování města za poměrně krátkou dobu.

Kromě paláce, který byl veřejně zdokumentován již během krátké kampaně v roce 2018, bylo odkryto několik dalších velkých budov z rozsáhlého celku: masivní opevnění s hradbami a věžemi, monumentální patrová budova a průmyslový komplex. Přestože zdi staveb jsou složeny z nepálených cihel sušených na slunci a byly pod vodou více než 40 let, zůstaly zachované.

Jedním z nejvíce fascinujících faktů je, že tým archeologů objevil i několik keramických nádob obsahujících více než 100 nepálených hliněných tablet. Pocházejí ze středoasyrského období, krátce poté, co město bylo zdevastováno zemětřesením. Tým doufá, že tyto záznamy mohou odhalit informace o lidech, kteří ve městě žili, a o zemětřesení, které způsobilo jeho zhroucení. „Výsledky vykopávek ukazují, že lokalita byla důležitým centrem říše Mittani,“ uvedl Hasan Qasim.

Zdroj: Interesting Engineering

Související články

Zaručeně zlepší den

Co dělá mozek, když člověk umírá? Dotyčný zažívá halucinace nebo sní

Inteligentní drony, které najdou strom s kůrovcem, hasí požár nebo lokalizují raněné vytváří na FEL ČVUT

Mohou tyto houby léčit barvoslepost? Studie říká, že ano

Souboj medvědů zaujal porotu. Snímek se stal nejlepší fotografií

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Oceňovaná Boží hora zprostředkovává atmosféru chudinské Neapole

Inspirace z knihovny: Oceňovaná Boží hora zprostředkovává atmosféru chudinské Neapole

Snad každý si vybaví hladovost mládí, která je v pubertě doslova spalující. I pouhý vzduch chutná…