Změna klimatu přinesla mnohem většími sucha, než jsme zvyklí. Mezi země trpící následky vysokých teplot a nízkých srážek patří i Irák. Nový důsledek těchto událostí však vyšel vstříc archeologům, jak píše server Interesting Engineering.
Sucho, které v posledních měsících výrazně zasáhlo území Iráku, způsobilo zmenšení Mosulské přehrady, což je nejdůležitější zásobárna vody v Iráku, a tato událost následně vedla k odhalení 3 400 let starého města říše Mitanni z doby bronzové, původně ponořeného do vody po celá desetiletí. Starobylé město se nachází na řece Tigris v severním Iráku.
Nádrž byla vystavena v 80. letech 20. století, aniž by byla nalezená osada prozkoumána a archeologicky zhodnocena. Proto znovuobjevení starověkého města jménem Kemune poskytlo vědcům jedinečnou příležitost prozkoumat jej dříve, než hladina vody naroste a město znovu zmizí.
Kurdský archeolog Dr. Hasan Ahmed Qasim se spolu s kolegy spontánně rozhodl okamžitě zahájit záchranné vykopávky v Kemune. Došlo k nim v lednu a únoru 2022 ve spolupráci s Ředitelstvím pro památky a dědictví v Duhoku. Vzhledem k tomu, že nebylo jasné, kdy hladina přehrady opět stoupne, byl archeologický tým pod extrémním časovým tlakem, což vedlo k úspěchu při zmapování města za poměrně krátkou dobu.
Kromě paláce, který byl veřejně zdokumentován již během krátké kampaně v roce 2018, bylo odkryto několik dalších velkých budov z rozsáhlého celku: masivní opevnění s hradbami a věžemi, monumentální patrová budova a průmyslový komplex. Přestože zdi staveb jsou složeny z nepálených cihel sušených na slunci a byly pod vodou více než 40 let, zůstaly zachované.
Jedním z nejvíce fascinujících faktů je, že tým archeologů objevil i několik keramických nádob obsahujících více než 100 nepálených hliněných tablet. Pocházejí ze středoasyrského období, krátce poté, co město bylo zdevastováno zemětřesením. Tým doufá, že tyto záznamy mohou odhalit informace o lidech, kteří ve městě žili, a o zemětřesení, které způsobilo jeho zhroucení. „Výsledky vykopávek ukazují, že lokalita byla důležitým centrem říše Mittani,“ uvedl Hasan Qasim.
Zdroj: Interesting Engineering
Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková
Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.
Inspirace z knihovny: Oceňovaná Boží hora zprostředkovává atmosféru chudinské Neapole
Snad každý si vybaví hladovost mládí, která je v pubertě doslova spalující. I pouhý vzduch chutná…