Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Velké sucho odhalilo staré město poblíž řeky Tigris

3 minuty radosti
Foto: University of Tübingen

Změna klimatu přinesla mnohem většími sucha, než jsme zvyklí. Mezi země trpící následky vysokých teplot a nízkých srážek patří i Irák. Nový důsledek těchto událostí však vyšel vstříc archeologům, jak píše server Interesting Engineering.

Co sucho ukázalo?

Sucho, které v posledních měsících výrazně zasáhlo území Iráku, způsobilo zmenšení Mosulské přehrady, což je nejdůležitější zásobárna vody v Iráku, a tato událost následně vedla k odhalení 3 400 let starého města říše Mitanni z doby bronzové, původně ponořeného do vody po celá desetiletí. Starobylé město se nachází na řece Tigris v severním Iráku.

Foto: University of Tübingen

Nádrž byla vystavena v 80. letech 20. století, aniž by byla nalezená osada prozkoumána a archeologicky zhodnocena. Proto znovuobjevení starověkého města jménem Kemune poskytlo vědcům jedinečnou příležitost prozkoumat jej dříve, než hladina vody naroste a město znovu zmizí.

Archeologická činnost v oblasti nádrže

Kurdský archeolog Dr. Hasan Ahmed Qasim se spolu s kolegy spontánně rozhodl okamžitě zahájit záchranné vykopávky v Kemune. Došlo k nim v lednu a únoru 2022 ve spolupráci s Ředitelstvím pro památky a dědictví v Duhoku. Vzhledem k tomu, že nebylo jasné, kdy hladina přehrady opět stoupne, byl archeologický tým pod extrémním časovým tlakem, což vedlo k úspěchu při zmapování města za poměrně krátkou dobu.

Kromě paláce, který byl veřejně zdokumentován již během krátké kampaně v roce 2018, bylo odkryto několik dalších velkých budov z rozsáhlého celku: masivní opevnění s hradbami a věžemi, monumentální patrová budova a průmyslový komplex. Přestože zdi staveb jsou složeny z nepálených cihel sušených na slunci a byly pod vodou více než 40 let, zůstaly zachované.

Jedním z nejvíce fascinujících faktů je, že tým archeologů objevil i několik keramických nádob obsahujících více než 100 nepálených hliněných tablet. Pocházejí ze středoasyrského období, krátce poté, co město bylo zdevastováno zemětřesením. Tým doufá, že tyto záznamy mohou odhalit informace o lidech, kteří ve městě žili, a o zemětřesení, které způsobilo jeho zhroucení. „Výsledky vykopávek ukazují, že lokalita byla důležitým centrem říše Mittani,“ uvedl Hasan Qasim.

Zdroj: Interesting Engineering

Související články

Zaručeně zlepší den

Inspirace z knihovny: Utopia Avenue přináší příběh fiktivní kapely z 60. let

Demonstrace měly smysl. Okolí Eiffelovky zůstane zelené

Ve Virginii byl právě zahájen největší světový projekt 3D tištěného bydlení

Nově objevený planetární systém může ukrývat život. Leží v galaktickém sousedství Země

Inspirativní rozhovor

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Přečtěte si rozhovor s hercem Kryštofem Bartošem, kterého můžete znát třeba ze seriálu Devadesátky. Jak se jeho život změnil díky úspěšnému seriálu? A u jakých aktivit si nejlépe odpočine?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: I smrt má srdce. Zlodějka knih představuje její něžnou stránku

Inspirace z knihovny: I smrt má srdce. Zlodějka knih představuje její něžnou stránku

Jaká je smrt? Mnozí známe její podobu ze strašidelných příhod, kde byla obvykle popisovaná jako…