Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Vědecké zážitky v teple domova. Noc vědců se letos uskuteční online

Letošní téma Člověk a robot odkazuje i k výročí narození Karla Čapka. Zdroj fotografie: Archiv Noci vědců

Celorepubliková akce, při níž se lidé dostanou na jinak zapovězená místa spjatá vědou. Podívat se můžou do univerzitních prostor, laboratoří, skrytých zákoutí hvězdáren,… tedy alespoň za běžného stavu. Letos už jsme si zvykli, že je všechno jinak, což platí i pro Noc vědců. O zajímavou akci ale návštěvníci nepřijdou úplně.

Zdroj fotografie: Archiv Noci vědců

Bezmála 50 zapojených institucí, mezi něž patří univerzity, hvězdárny, vědecké ústavy nebo knihovny, letos přizpůsobilo svůj program virtuálnímu prostředí. Noc vědců na téma Člověk a robot tak nabídne virtuální interaktivní prohlídky, online diskuze, vzdělávací videa, workshopy na dálku nebo live science show a podcasty. „Příhodně a symbolicky letošní téma Noci vědců nahrává tomu, abychom využili všech dostupných technologií a přenesli našim fanouškům vědu až domů. Věříme, že nebudou vědět, co si pustit dřív,“ přibližuje Petra Čubíková, koordinátorka programu Ostravské univerzity.

Osobní setkání se při letošní Noci vědců neuskuteční, program je ale zajímavý i tak. Zdroj fotografie: Archiv Noci vědců

Výhodou letošního netradičního ročníku je, že akce není pouze jednodenní. Některé položky pestrého programu si lze na webu užít už nyní. Akce vrcholí v pátek 27. listopadu, nicméně stránky projektu budou vědou žít až do konce roku. A že máte pocit, že věda není tak úplně pro vás? Pořadatelé vás vyvedou z omylu: „Tajemná, nedostižná a komplikovaná. I tak na vás může věda působit, ale ne když je Noc vědců. Noc, kdy vám věda a vědci ukážou svou pravou tvář.“

Související články

Zaručeně zlepší den

Vědci vytvářejí nanodiamanty z plastových láhví

Jak nastartovat svůj život, aby byl úspěšný? Mladé nasměruje EduFestival

Umělá inteligence předvedla svou vizi měst budoucnosti

Větrný park vyrobí proud pro miliony lidí

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Lepší vztahy začínají správným rozhodnutím. Kniha Volba lásky vám otevře srdce

Inspirace z knihovny: Lepší vztahy začínají správným rozhodnutím. Kniha Volba lásky vám otevře srdce

Snad každý chce mít hezké vztahy s partnerem, rodinou, přáteli a kolegy v práci. Ne vždy se nám to…