Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Vědecké zážitky v teple domova. Noc vědců se letos uskuteční online

Letošní téma Člověk a robot odkazuje i k výročí narození Karla Čapka. Zdroj fotografie: Archiv Noci vědců

Celorepubliková akce, při níž se lidé dostanou na jinak zapovězená místa spjatá vědou. Podívat se můžou do univerzitních prostor, laboratoří, skrytých zákoutí hvězdáren,… tedy alespoň za běžného stavu. Letos už jsme si zvykli, že je všechno jinak, což platí i pro Noc vědců. O zajímavou akci ale návštěvníci nepřijdou úplně.

Zdroj fotografie: Archiv Noci vědců

Bezmála 50 zapojených institucí, mezi něž patří univerzity, hvězdárny, vědecké ústavy nebo knihovny, letos přizpůsobilo svůj program virtuálnímu prostředí. Noc vědců na téma Člověk a robot tak nabídne virtuální interaktivní prohlídky, online diskuze, vzdělávací videa, workshopy na dálku nebo live science show a podcasty. „Příhodně a symbolicky letošní téma Noci vědců nahrává tomu, abychom využili všech dostupných technologií a přenesli našim fanouškům vědu až domů. Věříme, že nebudou vědět, co si pustit dřív,“ přibližuje Petra Čubíková, koordinátorka programu Ostravské univerzity.

Osobní setkání se při letošní Noci vědců neuskuteční, program je ale zajímavý i tak. Zdroj fotografie: Archiv Noci vědců

Výhodou letošního netradičního ročníku je, že akce není pouze jednodenní. Některé položky pestrého programu si lze na webu užít už nyní. Akce vrcholí v pátek 27. listopadu, nicméně stránky projektu budou vědou žít až do konce roku. A že máte pocit, že věda není tak úplně pro vás? Pořadatelé vás vyvedou z omylu: „Tajemná, nedostižná a komplikovaná. I tak na vás může věda působit, ale ne když je Noc vědců. Noc, kdy vám věda a vědci ukážou svou pravou tvář.“

Související články

Podpořte Pozitivní zprávy

Podpořte Pozitivní zprávy pomocí Givt

Podpořte Pozitivní zprávy pomocí Givt

GIVT promění vaše každodenní nákupy na internetu v dobrý skutek. Stačí využít Pomocníka nebo před…

Zaručeně zlepší den

Češi rozsvítili Ježíškovi cestu. Na mapě dobra už září přes 45 tisíc světel

Čeští vědci popsali buňky, které krotí přehnanou imunitní reakci

Austrálie chce chránit děti před sociálními sítěmi, zákaz se má týkat i YouTube

Ptáci zimu zvládají lépe, než si myslíme. Klíčová je potrava

Inspirativní rozhovor

„Inspiruje mě to, co jsem přečetl, viděl, slyšel i prožil,” říká spisovatel Miroslav Hlaučo, autor románu Letnice

„Inspiruje mě to, co jsem přečetl, viděl, slyšel i prožil,” říká spisovatel Miroslav Hlaučo, autor románu Letnice

Co inspiruje spisovatele k další tvorbě? Miroslav Hlaučo, autor úspěšného románu Letnice, nachází podněty ve všem, co čte, vidí, slyší i prožívá. V rozhovoru prozrazuje, proč nepíše podle pevné osnovy, jak ho překvapil mezinárodní zájem o jeho knihu a proč si na další dílo dává čas.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak pracovat se svými pocity? Moudrost cítění propojuje psychologii s buddhismem

Inspirace z knihovny: Jak pracovat se svými pocity? Moudrost cítění propojuje psychologii s buddhismem

Pocity v našich životech mají nezastupitelnou roli, přičemž se pravděpodobně jedná o nejsilnější…