Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Vědecké zážitky v teple domova. Noc vědců se letos uskuteční online

Letošní téma Člověk a robot odkazuje i k výročí narození Karla Čapka. Zdroj fotografie: Archiv Noci vědců

Celorepubliková akce, při níž se lidé dostanou na jinak zapovězená místa spjatá vědou. Podívat se můžou do univerzitních prostor, laboratoří, skrytých zákoutí hvězdáren,… tedy alespoň za běžného stavu. Letos už jsme si zvykli, že je všechno jinak, což platí i pro Noc vědců. O zajímavou akci ale návštěvníci nepřijdou úplně.

Zdroj fotografie: Archiv Noci vědců

Bezmála 50 zapojených institucí, mezi něž patří univerzity, hvězdárny, vědecké ústavy nebo knihovny, letos přizpůsobilo svůj program virtuálnímu prostředí. Noc vědců na téma Člověk a robot tak nabídne virtuální interaktivní prohlídky, online diskuze, vzdělávací videa, workshopy na dálku nebo live science show a podcasty. „Příhodně a symbolicky letošní téma Noci vědců nahrává tomu, abychom využili všech dostupných technologií a přenesli našim fanouškům vědu až domů. Věříme, že nebudou vědět, co si pustit dřív,“ přibližuje Petra Čubíková, koordinátorka programu Ostravské univerzity.

Osobní setkání se při letošní Noci vědců neuskuteční, program je ale zajímavý i tak. Zdroj fotografie: Archiv Noci vědců

Výhodou letošního netradičního ročníku je, že akce není pouze jednodenní. Některé položky pestrého programu si lze na webu užít už nyní. Akce vrcholí v pátek 27. listopadu, nicméně stránky projektu budou vědou žít až do konce roku. A že máte pocit, že věda není tak úplně pro vás? Pořadatelé vás vyvedou z omylu: „Tajemná, nedostižná a komplikovaná. I tak na vás může věda působit, ale ne když je Noc vědců. Noc, kdy vám věda a vědci ukážou svou pravou tvář.“

Související články

Zaručeně zlepší den

Vědci proměňují ptačí sny v podmanivou hudbu

Startuje 5. ročník reality show LVICE věnovaný životu žen s handicapem

Letošní ročník Ceny Josefa Vavrouška už má své vítěze

Které evropské státy jsou nejmenší? Česko se k nim rozlohou neblíží ani zdaleka

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Sněhová sestřička na vás dýchne kouzelnou vánoční atmosférou

Inspirace z knihovny: Sněhová sestřička na vás dýchne kouzelnou vánoční atmosférou

Ve vzduchu poletují sněhové vločky, přes okno je vidět rozsvícený stromeček a uvnitř to voní po…