Obnovení poškozené přírody by podle vědců mohlo z atmosféry odstranit až třetinu nadbytečného oxidu uhličitého a zpomalit tak klimatické změny. Studii publikovali výzkumníci v časopise Nature.
Zatímco nyní je koncentrace oxidu uhličitého v atmosféře asi 415 jednotek na milion, přijatelná hodnota je však pouze 350 jednotek. Podle studie by mohla až třetinu skleníkových plynů odstranit ochrana původních ekosystémů a podpora zalesňování. Díky tomu by se uhlík dostal více do půdy, kde by byl vázaný například na biomasu.
Největší potenciál má opětovné zalesnění v tropických oblastech, kde však procesu obnovy stojí v cestě rostoucí hustota zalidnění a zemědělské aktivity. Naděje tedy vědci vkládají především do jihovýchodní a východní Evropy. Změny by však měly proběhnout nejpozději do roku 2050, neboť poté zůstane potenciál vazby uhlíku do půdy nevyužitý.
Zdroj: ct24.cz
Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková
Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.
Inspirace z knihovny: Jak skutečně prožít život? Podnětná kniha pomůže změnit stereotyp
Den za dnem žijeme své životy, jak jsme zvyklí. Bohužel někdy musí přijít rána osudu, aby nás…