Jaro přineslo kromě teplých slunečných dní také kvetoucí květiny a stromy. Sladce vonící květy pochopitelně lákají včelky a čmeláky. Při pohledu na tyto drobné pracovníky nás může napadnout – kolik jich tak celkem je? Odpověď na tuto otázku se nyní snaží zjistit američtí vědci, kteří naplánovali první celosvětové sčítání včel. Zapojit se mohou zájemci odkudkoliv.
Jedinečná aplikace World Bee Count bude dostupná od pátku 1. května. Zájemci do ní budou moci nahrávat fotografie včel nebo dalších opylovačů, které posléze vyhodnotí vědecký tým. Výsledkem práce výzkumníků má být interaktivní mapa, ze které bude zřejmé rozšíření jednotlivých druhů. Mapu zveřejní ve středu 20. května na Světový den včel. Cílem aplikace je usnadnit odborníkům získávání informací o včelách, jejich počtech a druzích na všech kontinentech.
Za projektem World Bee Count stojí organizace The Global Hive Network. Jedná se o první globálně koordinovanou iniciativu pro monitorování včelích úlů. Cílem iniciativy je podávat informace a realizovat opatření k vytvoření udržitelnějších ekosystémů a zlepšení podmínek pro včely.
Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová
Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.
Inspirace z knihovny: Naplňte svůj život radostí. Objevte Moc přítomného okamžiku
Zastavit se a jenom být. Dokážete to? Zní to velice jednoduše, ale provedení v praxi se mnohdy…