Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Největšího hlavonožce na světě natočili vědci

Ilustrační foto: Pexels

Vědci slaví další úspěch. Podařilo se jim poprvé nafilmovat v přirozeném mořském prostředí kalmara Hamiltonova – patrně největší druh hlavonožce na světě, informoval server Ekolist.

Pořídit filmový záznam se podařilo sto let poté, co byl tento druh dorůstající podle odborníků až sedmi metrů délky a váhy 500 kilogramů objeven a pojmenován. Kalmar, kterého vědci natočili v hloubce 600 metrů nedaleko Jižních Sandwichových ostrovů v jižní části Atlantiku, ale zatím ani zdaleka nedosahuje rekordní velikosti. Jedná se o 30 centimetrů dlouhé mládě a tým vědců pod vedením doktorky Michelle Taylorové z Essexské univerzity pořídil jeho nahrávku letos v březnu během 35denní výpravy pátrající po novém mořském životě.

O životním cyklu kalmarů Hamiltonových toho zatím vědci vědí jen málo. Známo je ovšem to, že postupně ztrácejí průhlednost, kterou mají jejich těla v mládí. Jejich typickým znakem jsou háčky uprostřed osmi ramen. Podle britského Přírodovědného muzea je těžké odhadnout celosvětovou populaci kalmarů Hamiltonových. V roce 2022 instituce uvedla, že nedostatek pozorování znamená, že i dnes se tito obrovští hlavonožci stále pohybují na hranici mezi legendou a skutečností.

Související články

Nezařazené

Myši dovedou poskytnout první pomoc

Příroda a ekologie

I zvířata mohou mít sny. Vědci si toho všimli u chobotnic

Příroda a ekologie

Láska lidí k přírodě je naučená i podmíněná geneticky

Příroda a ekologie

Vědci pátrají po tajemství vzniku mlhy

Podpořte Pozitivní zprávy

Podpořte Pozitivní zprávy pomocí Givt

Podpořte Pozitivní zprávy pomocí Givt

GIVT promění vaše každodenní nákupy na internetu v dobrý skutek. Stačí využít Pomocníka nebo před…

Zaručeně zlepší den

Sbohem lékům proti bolesti? Jak by „houba“ z kmenových buněk mohla vypnout chronickou bolest přímo u zdroje

Technologie otevírají neslyšícím nový zážitek ze sportu

Bezpečnostní kontroly před nákupem dílů na motocykl

Bioklimatická pergola v lokalitě Brno – nepostradatelný prvek moderních zahrad a teras

Inspirativní rozhovor

„Inspiruje mě to, co jsem přečetl, viděl, slyšel i prožil,” říká spisovatel Miroslav Hlaučo, autor románu Letnice

„Inspiruje mě to, co jsem přečetl, viděl, slyšel i prožil,” říká spisovatel Miroslav Hlaučo, autor románu Letnice

Co inspiruje spisovatele k další tvorbě? Miroslav Hlaučo, autor úspěšného románu Letnice, nachází podněty ve všem, co čte, vidí, slyší i prožívá. V rozhovoru prozrazuje, proč nepíše podle pevné osnovy, jak ho překvapil mezinárodní zájem o jeho knihu a proč si na další dílo dává čas.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak skutečně prožít život? Podnětná kniha pomůže změnit stereotyp

Inspirace z knihovny: Jak skutečně prožít život? Podnětná kniha pomůže změnit stereotyp

Den za dnem žijeme své životy, jak jsme zvyklí. Bohužel někdy musí přijít rána osudu, aby nás…