Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Vědci vyvinuli první implantát svého druhu, který zmírňuje bolest bez léků

Ilustrační foto: Pixabay

Nové zařízení by mohlo poskytnout alternativu k opioidům a dalším vysoce návykovým lékům. Tým z Northwestern university vyvinul malý, měkký, flexibilní implantát, který zmírňuje bolest na vyžádání a bez použití těžkých léků, píše server Northwestern.

Tento typ zařízení by mohl poskytnout velmi potřebnou alternativu k opioidům a dalším vysoce návykovým lékům. Biokompatibilní, ve vodě rozpustné zařízení funguje tak, že se jemně obalí kolem nervů, aby dodalo přesné, cílené chlazení, které konkrétní nervy klidní a blokuje signály bolesti v mozku. Externí čerpadlo umožňuje uživateli vzdáleně aktivovat zařízení a poté zvýšit nebo snížit jeho intenzitu. Poté, co zařízení již není potřeba, se přirozeně absorbuje do těla, tedy obchází potřebu chirurgické extrakce. Výzkumníci se domnívají, že zařízení bude nejcennější u pacientů, kteří podstoupí rutinní operace, nebo dokonce amputace, které běžně vyžadují pooperační léky. Chirurgové mohou zařízení implantovat během zákroku, aby pomohli snižovat pooperační bolest pacienta.

„Ačkoliv jsou opioidy nesmírně účinné, jsou také extrémně návykové,“ řekl John A. Rogers, vedoucí vývoje tohoto zařízení. Jako inženýři byli motivováni myšlenkou ošetření bolesti bez těžkých léků, tedy způsobem, který lze okamžitě zapnout a vypnout. Nově vyvinutý implantát umožňuje, aby byl vytvořen programovatelným způsobem, přímo a lokálně cíleným nervy, dokonce i na ty ukryté hluboko v okolních měkkých tkáních.

Ilustrační foto: Pixabay

Jak to funguje?

I když toto nové zařízení může znít jako sci-fi, využívá jednoduchý koncept, který každý zná: odpařování. Zařízení obsahuje chladicí kapalinu, která je aktivována vždy pro specifické místo senzorického nervu. Když dojde k ochlazení nervu, signály, které cestují přes nerv, jsou pomalejší a pomalejší, až se nakonec zcela zastaví. Pro vyvolání chladicího účinku zařízení obsahuje malé mikrofluidické kanály. Jeden kanál obsahuje chladicí kapalinu (perfluoropentan) a druhý kanál obsahuje suchý dusík, inertní plyn. Když se kapalný a plynový proud dostanou do sdílené komory, dochází k reakci, která způsobuje, že kapalina se okamžitě odpaří.

Současně malý integrovaný senzor kontroluje teplotu nervu, aby se zajistilo, že není příliš chladný, což by mohlo způsobit poškození tkáně. Doba trvání a teploty chlazení musí být proto přesně řízena.

Všechny komponenty zařízení jsou biokompatibilní a přirozeně se absorbují do biofluidů těla v průběhu dnů nebo týdnů, aniž by vyžadovaly chirurgickou extrakci. Bioresorbovatelná zařízení jsou zcela neškodná – podobná absorbovatelným stehům.

Zdroj: Northwestern

Související články

Zaručeně zlepší den

Den koček potěší milovníky chlupáčů i bazárků a pomůže stovkám koček v 11 útulcích

Odvážná želva si vyrazila na výlet a zastavila vlaky

Jak mít z jídla opravdový požitek? Jezte rukama a s otevřenou pusou

Pražský institut plánování a rozvoje získal prestižní cenu

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Oceňovaná Boží hora zprostředkovává atmosféru chudinské Neapole

Inspirace z knihovny: Oceňovaná Boží hora zprostředkovává atmosféru chudinské Neapole

Snad každý si vybaví hladovost mládí, která je v pubertě doslova spalující. I pouhý vzduch chutná…