Neinvazivní léčbu zeleného zákalu nabízí nový objev vědců z Číny. Jedná se o kontaktní čočky, které dokážou zachytit podmínky pro vznik zákalu a zaléčit onemocnění v jeho raném stádiu.
Příčinou zeleného zákalu je zvýšený tlak v oku, ke kterému vede hromadění tekutin ve smyslovém orgánu. Zvyšující se tlak dokáže nová kontaktní čočka zachytit díky zabudovaným tlakovým senzorům. Data o změnách tlaku je pak možné sledovat na mobilní aplikaci bezdrátově propojené se zařízením. Senzory zároveň vysílají signál do miniaturní elektrody, která v reakci na zvýšení tlaku vypustí do oka malé množství brimonidinu, léku na zelený zákal.
„Jemný design struktury obvodů umožňuje zapojení na velmi omezeném prostoru čočky bez ohrožení zraku či rizika podráždění oka,“ uvedli autoři studie zveřejněné v časopise Nature Communications. Materiály pro výrobu čočky jsou levné, a umožňují tak masovou výrobu. Zařízení však vědci zatím otestovali pouze na zvířatech. Než se čočky dostanou na trh, je třeba provést klinické testy u lidí.
Zdroj: The Guardian, Optimistdaily, Nature Communications
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Co by můj syn měl vědět o světě? Kniha oblíbeného autora neporadí, ale pobaví
Jak funguje svět? Na co si v něm dát pozor? Co v životě hledat a před čím se naopak skrýt…