Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Vědci vyvinuli kontaktní čočky, které si poradí se zeleným zákalem

Ilustrační foto: Pexels

Neinvazivní léčbu zeleného zákalu nabízí nový objev vědců z Číny. Jedná se o kontaktní čočky, které dokážou zachytit podmínky pro vznik zákalu a zaléčit onemocnění v jeho raném stádiu.

Příčinou zeleného zákalu je zvýšený tlak v oku, ke kterému vede hromadění tekutin ve smyslovém orgánu. Zvyšující se tlak dokáže nová kontaktní čočka zachytit díky zabudovaným tlakovým senzorům. Data o změnách tlaku je pak možné sledovat na mobilní aplikaci bezdrátově propojené se zařízením. Senzory zároveň vysílají signál do miniaturní elektrody, která v reakci na zvýšení tlaku vypustí do oka malé množství brimonidinu, léku na zelený zákal.

Jemný design struktury obvodů umožňuje zapojení na velmi omezeném prostoru čočky bez ohrožení zraku či rizika podráždění oka,“ uvedli autoři studie zveřejněné v časopise Nature Communications. Materiály pro výrobu čočky jsou levné, a umožňují tak masovou výrobu. Zařízení však vědci zatím otestovali pouze na zvířatech. Než se čočky dostanou na trh, je třeba provést klinické testy u lidí.

Zdroj: The Guardian, Optimistdaily, Nature Communications

Související články

Zaručeně zlepší den

Studenti MENDELU propojují manažerské schopnosti s pomocí neziskovkám na každoročním Dobrotrhu

Vládní novinky: vyšší přídavky na děti a příspěvek na bydlení už i pro střední třídu

Čerpejte příspěvky státu. Pomůže vám uhradit zateplení nebo nová okna

Teprve 22letý student vymyslel čip s názvem Z2

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Zapomeňte na 10 000 hodin. Přeskočte pořadí a buďte úspěšní

Inspirace z knihovny: Zapomeňte na 10 000 hodin. Přeskočte pořadí a buďte úspěšní

Opřete se do svého strachu, experimentujte, nebuďte nejlepší – buďte jediní. To jsou jen tři z …