Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Vědci vyvinuli kontaktní čočky, které si poradí se zeleným zákalem

Ilustrační foto: Pexels

Neinvazivní léčbu zeleného zákalu nabízí nový objev vědců z Číny. Jedná se o kontaktní čočky, které dokážou zachytit podmínky pro vznik zákalu a zaléčit onemocnění v jeho raném stádiu.

Příčinou zeleného zákalu je zvýšený tlak v oku, ke kterému vede hromadění tekutin ve smyslovém orgánu. Zvyšující se tlak dokáže nová kontaktní čočka zachytit díky zabudovaným tlakovým senzorům. Data o změnách tlaku je pak možné sledovat na mobilní aplikaci bezdrátově propojené se zařízením. Senzory zároveň vysílají signál do miniaturní elektrody, která v reakci na zvýšení tlaku vypustí do oka malé množství brimonidinu, léku na zelený zákal.

Jemný design struktury obvodů umožňuje zapojení na velmi omezeném prostoru čočky bez ohrožení zraku či rizika podráždění oka,“ uvedli autoři studie zveřejněné v časopise Nature Communications. Materiály pro výrobu čočky jsou levné, a umožňují tak masovou výrobu. Zařízení však vědci zatím otestovali pouze na zvířatech. Než se čočky dostanou na trh, je třeba provést klinické testy u lidí.

Zdroj: The Guardian, Optimistdaily, Nature Communications

Související články

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty s rakovinou. Nový lék zaznamenal stoprocentní úspěšnost

Do 90 a ještě dál. Optimismus zvyšuje šanci na dlouhý život

První kapalinový dalekohled na světě byl uveden do provozu

Jak se města mohou lépe připravit na letní vedra? Tipy od Červeného kříže

Inspirativní rozhovor

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Přečtěte si rozhovor s hercem Kryštofem Bartošem, kterého můžete znát třeba ze seriálu Devadesátky. Jak se jeho život změnil díky úspěšnému seriálu? A u jakých aktivit si nejlépe odpočine?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Utopia Avenue přináší příběh fiktivní kapely z 60. let

Inspirace z knihovny: Utopia Avenue přináší příběh fiktivní kapely z 60. let

Jaké bylo mít hudební skupinu v 60. letech minulého století? Celosvětově uznávaný spisovatel David…