Transparentní nástřik na okna, který vede elektřinu a zabraňuje průchodnosti tepla. To je novinka, kterou vyvinuli vědci z australské univerzity Královského technologického institutu v Melbourne (RMIT). Oproti dosavadním produktům je tento typ díky levnějším materiálům cenově dostupnější a jeho aplikace rychlejší.
Povlak tvoří průsvitné elektrody, které kombinují nejlepší vlastnosti skla a kovu – povrch se tak díky nim stává vysoce vodivým. „Inteligentní okna a skla s nízkou emisivitou mohou pomoci regulovat teploty uvnitř budovy. Přinášejí významné ekologické výhody a finanční úspory, jejich výroba ale zatím zůstává nákladná a náročná,“ uvedla výzkumnice z RMIT Della Gaspera.
Právě nová technologie, kterou australští vědci vyvinuli, se zdá být krokem správným směrem. Metoda nástřiku je rychlá a založená na levnějších materiálech, které jsou snadno dostupné. O tom, že chytrá okna mají v dnešním světě budoucnost, svědčí i jejich instalace na americkou budovu Empire State Building v New Yorku. Tam se díky unikátním oknům uspořila energie ve výši 2,4 milionu dolarů a emise uhlíku se snížily o 4 tisíce tun.
Zdroj: RMIT Uniersity
Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková
Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.
Půlnoční knihovna je doslova hitem, který naláká k četbě i spoustu nečtenářů. Stojí opravdu za to?…