Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Vědci vyvinuli inteligentní okna. Ochrání dům před horkem a uspoří energie

Zdroj fotografií: RMIT Uniersity

Transparentní nástřik na okna, který vede elektřinu a zabraňuje průchodnosti tepla. To je novinka, kterou vyvinuli vědci z australské univerzity Královského technologického institutu v Melbourne (RMIT). Oproti dosavadním produktům je tento typ díky levnějším materiálům cenově dostupnější a jeho aplikace rychlejší.

Povlak tvoří průsvitné elektrody, které kombinují nejlepší vlastnosti skla a kovu – povrch se tak díky nim stává vysoce vodivým. „Inteligentní okna a skla s nízkou emisivitou mohou pomoci regulovat teploty uvnitř budovy. Přinášejí významné ekologické výhody a finanční úspory, jejich výroba ale zatím zůstává nákladná a náročná,“ uvedla výzkumnice z RMIT Della Gaspera.

Právě nová technologie, kterou australští vědci vyvinuli, se zdá být krokem správným směrem. Metoda nástřiku je rychlá a založená na levnějších materiálech, které jsou snadno dostupné. O tom, že chytrá okna mají v dnešním světě budoucnost, svědčí i jejich instalace na americkou budovu Empire State Building v New Yorku. Tam se díky unikátním oknům uspořila energie ve výši 2,4 milionu dolarů a emise uhlíku se snížily o 4 tisíce tun.

Zdroj: RMIT Uniersity

Související články

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Konec exekucí v Česku? Nový web pomáhá najít cestu z dluhové pasti

Jak motivovat děti k úklidu? Češi vymysleli hru, která domácí práce mění v zábavu

Nový způsob pěstování zeleniny podpoří lokální produkci potravin a soběstačnost

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.