Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Čeští vědci vytvořili přepínač DNA, který může v budoucnu pomoci v léčbě nemocí

Zdroj fotografie: freepik.com

První krok na cestě k cíleném vypínání a zapínaní genů udělali vědci z Akademie věd ČR a Univerzity Karlovy. Povedlo se jim připravit chemický přepínač DNA citlivý na světlo. Jejich práci, která by mohla přispět k léčbě různých nemocí, publikoval i prestižní vědecký časopis Chemical Science.

Princip přepínače stojí na poměrně jednoduchých chemických reakcích, které v buňce za normálních okolností neprobíhají. Dokázal by ovlivnit vypínání a zapínání genu, a tím i tvorbu konkrétních proteinů, které jsou důležité i při léčbě různých nemocí.

Tým odborníků pod vedením Michala Hocka a Libora Krásného zkoušel genetický přepínač zatím jen „ve zkumavce“, jeho aplikace na živé buňky a organismy je otázkou budoucnosti a čeká ho překonání řady překážek. Pozitivní ale je, že objev vědců a nové otázky s ním spojené otevřely dveře dalším zajímavým směrům výzkumu.

Související články

Zaručeně zlepší den

Svět už nikdy nebude stejný. Čeští vědci objevili nová vesmírná tělesa

Zatočí s plevelem i cenou biozeleniny. V Opavě vznikl stroj, který slibuje revoluci v zemědělství

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

V USA přišli s unikátním chodítkem. Pomůže starším lidem s chůzí i rovnováhou

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.