První krok na cestě k cíleném vypínání a zapínaní genů udělali vědci z Akademie věd ČR a Univerzity Karlovy. Povedlo se jim připravit chemický přepínač DNA citlivý na světlo. Jejich práci, která by mohla přispět k léčbě různých nemocí, publikoval i prestižní vědecký časopis Chemical Science.
Princip přepínače stojí na poměrně jednoduchých chemických reakcích, které v buňce za normálních okolností neprobíhají. Dokázal by ovlivnit vypínání a zapínání genu, a tím i tvorbu konkrétních proteinů, které jsou důležité i při léčbě různých nemocí.
Tým odborníků pod vedením Michala Hocka a Libora Krásného zkoušel genetický přepínač zatím jen „ve zkumavce“, jeho aplikace na živé buňky a organismy je otázkou budoucnosti a čeká ho překonání řady překážek. Pozitivní ale je, že objev vědců a nové otázky s ním spojené otevřely dveře dalším zajímavým směrům výzkumu.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší
Mám pro vás hádanku. Pochází z planetky B612, přeje si nakreslit beránka a už více než…