Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Vědci vytvářejí nanodiamanty z plastových láhví

Ilustrační foto: Pixabay

Vědci nově zjistili zjistili, že „diamantový déšť“, jedinečné srážení na ledových obřích planetách, o četnosti jejichž výskytu se dlouho spekulovalo, se může vyskytovat častěji, než se dříve věřilo, píše server Interesting Engineering.

Skupina vědců z Německa a Francie uskutečnila podle článku zveřejněného společností Physic.org fascinující experiment týkající se právě ledových obřích planet Neptunu a Uranu.

V předchozím experimentu se vědci zabývali plastem vytvořeným z vodíku a uhlíku, dvou prvků, které jsou důležité pro pochopení celého chemického složení Neptunu a Uranu. V posledním experimentu pak vědci použili PET plast, který se běžně používá při balení potravin, výrobě plastových lahví a kontejnerů, aby přesněji reprodukovali složení těchto planet.

„Účinek kyslíku způsobil urychlení rozdělení uhlíku a vodíku, a tak podpořil tvorbu nanodiamantů,“ řekl Dominik Kraus, fyzik HZDR a profesor na University Of Rostock. Toto zjištění bylo důležité pro snazší kombinování atomů uhlíku a následné tvoření diamantů.

Nový výzkum poskytuje úplný obrázek o tom, jak se na jiných planetách tvoří diamantový déšť, a může vést i k nové metodě výroby nanodiamantů, které mají širokou možnou škálu využití, například při dodávání léčiv, lékařských senzorů, v neinvazivní chirurgii, udržitelné výrobě a výrobě kvantové elektroniky.

Ilustrační foto: Pixabay

Diamanty z plastových lahví

Pro generování šokových vln u PETek vědci použili vysoce výkonný optický laser v nástroji MEC umístěný ve světelném zdroji SLAC LINAC (LCL). Poté pomocí rentgenových pulsů LCLS zkoumali, co se stalo v plastu. Vypozorovali přeuspořádání atomů materiálu do malých diamantových oblastí pomocí techniky známé jako rentgenová difrakce. Následně použili rozptyl malých úhlů, což je metoda pro měření, jak rychle a do jaké velikosti tyto oblasti rostly současně, což v původním článku nebylo využito.

Vědci zjistili, že se diamantové oblasti pomocí této metody rozrostly na několik nanometrů. Zjistili, že přítomnost kyslíku v materiálu umožnila nanodiamantům růst rychleji. Vědci předpovídají, že diamanty na Neptunu a Uranu budou mnohem větší než nanodiamanty produkované v rámci experimentů, možná dosáhnou až milionů karátů.

„Horký, černý led“

A na závěr menší bonus v podobě dalšího objevu. Vědci navíc objevili důkazy, že v přítomnosti diamantů by se mohla tvořit superionická voda.

Tato nově objevená fáze vody, která se často označuje jako „horký, černý led“, se objevuje při extrémně vysokých teplotách a tlacích. Molekuly vody se za těchto extrémních podmínek rozpadají a atomy kyslíku tvoří krystalovou mříž, ve které vodíková jádra volně plavou.

Zdroj: Interesting Engineering

Související články

Zaručeně zlepší den

Virtuální realita z Česka má pomáhat při operacích mozku při vědomí

Co dělá mozek, když člověk umírá? Dotyčný zažívá halucinace nebo sní

Inteligentní drony, které najdou strom s kůrovcem, hasí požár nebo lokalizují raněné vytváří na FEL ČVUT

Souboj medvědů zaujal porotu. Snímek se stal nejlepší fotografií

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Darujte knihy, které potěší. Přinášíme tipy na vánoční čtení

Darujte knihy, které potěší. Přinášíme tipy na vánoční čtení

Hrnek teplého čaje, kávy nebo čokolády, vlněné ponožky, ideálně hořící krb a kniha, tak zní ideální…