Vědci z ČVUT momentálně poblíž Písku testují drony, které se v lese chovají jako hejno ptáků, jsou naprosto autonomní a mohou pomáhat s řadou úkolů. I bez signálu a GPS se orientují v lese bez problému díky senzorům a různým systémům. Dokážou se navíc pohybovat i bez příkazů, uvádí server CzechCrunch.
Drony naprogramované v Česku už zvládly pomáhat s hašením požárů, dokážou pomoci s inspekcí elektrického vedení a nově označují stromy napadené kůrovcem ještě dříve, než bychom to odhalili klasickými metodami. Rozpoznávají nepatrné změny na stromě, který kůrovec způsobuje již v raném stádiu. Označí je pak pro lesníka, který může zahájit ošetření nebo rovnou odstranění stromu.
Drony jsou dokonce speciálně naprogramované, aby nad nimi nemohl převzít kontrolu někdo jiný. Je možné je také využít pro humanitární operace a další vyhledávání. Mezi sebou si nepředávají moc informací, přesto fungují téměř jako hejno ptáků, sdílí společnou inteligenci.
Roboti z dílny FEL ČVUT už zaujaly na neoficiální olympiádě robotiků organizované americkou vládní agenturou DARPA v roce 2021. Ze soutěže v Abu Zabí v roce 2020 si odnesli ocenění jako celkový vítěz.
Vyhledávání kůrovce dronem vyvinula studentka magisterského studia Tereza Uhrová. Foto: FEL ČVUT
Podpořte Pozitivní zprávy pomocí Givt
GIVT promění vaše každodenní nákupy na internetu v dobrý skutek. Stačí využít Pomocníka nebo před…
Co inspiruje spisovatele k další tvorbě? Miroslav Hlaučo, autor úspěšného románu Letnice, nachází podněty ve všem, co čte, vidí, slyší i prožívá. V rozhovoru prozrazuje, proč nepíše podle pevné osnovy, jak ho překvapil mezinárodní zájem o jeho knihu a proč si na další dílo dává čas.
Inspirace z knihovny: Jak se z obyčejného člověka stane vlivná osobnost? Steve Jobs motivuje ostatní
Steve Jobs byl jako každý z nás. Člověk z masa a kostí. Co konkrétně jej odlišilo? Díky čemu uspěl?…