Jak bychom měli jíst, abychom zlepšili zdraví nejen své, ale i celé planety? Stejnou otázku si kladla skupina odborníků zaměřených na udržitelnost systému stravování. Nyní jejich bádání dospělo ke zdárnému konci.
Nově navržený stravovací model s anglickým názvem Planetary health diet se oproti současným doporučením poměrně zásadně liší. Počítá s více než dvojnásobnou konzumací ovoce, zeleniny, luštěnin a ořechů. Omezit bychom naopak měli přidané cukry, červené maso i živočišné výrobky obecně. Kromě změn ve volbě konkrétních pokrmů by ale mělo dojít i ke zdokonalení mnohých postupů v potravinářském průmyslu nebo třeba k omezení plýtvání jídlem.
Tento typ diety by podle skupiny 37 odborníků mohl vyřešit dilema, jak uživit stále se rozrůstající populaci, a zároveň přitom zredukovat dopady našeho stravování na životní prostředí. Hranici 10 miliard obyvatel bychom totiž podle odhadů měli překročit už v roce 2050.
Zdroj: spolecenskaodpovednostfirem.cz
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Vydejte se na cesty. Tereza Ramba promlouvá do duše všem Dobrodruhům
Láska je. Věta, která vystihuje životy nás všech. Protože láska je všechno, jak by řekla Tereza…