Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Vědci se vyzbrojili humorem. Pomáhá v boji proti nepravdám

Ilustrační foto: Freepik

Dezinformace v oblasti vědy kolují nejen po internetu. Nová studie Utažské univerzity poukazuje na poněkud netypický recept, jak s nimi bojovat, a tím je humor. Je totiž součástí každodenní komunikace, a tak má věda podaná touto formou potenciál se lidem zapsat do paměti a zachovat pozitivní emoci ke zdroji informace.

Příčinou šíření dezinformací je podle autorek studie nedostatečné vzdělání v oblasti vědy a malá mediální gramotnost. V kombinaci s nedostatkem vědeckých novinářů a klesajícím počtem místních deníků se snižuje i schopnost rozlišit fakt od lži. „Dezinformace jsou často zabaleny a formulovány zjednodušujícím a emočním způsobem,“ vysvětluje profesorka komunikace Sara Yeo. „Vezměte si třeba on-line ‚clickbait‘ – takový obsah má lákavý titulek, který propaguje zdánlivě skandální informaci. To podporuje používání mentálních zkratek, díky nimž může být detekce a analýza lži výzvou,“ objasňuje. Silné emoce, které jsou vyvolány, totiž snižují schopnost racionálně zpracovávat informace.

Humor použitý při prezentaci vědeckých faktů se podle autorek jeví jako možný způsob boje proti dezinformacím. Ovlivňuje, jakým způsobem zpracováváme informace a formujeme své postoje a chování, protože obsah sdělení polidšťuje a způsobuje, že je nám sympatičtější jeho zdroj. Vědci, jejichž sdělení jsou vtipná, tak bývají mezi lidmi oblíbenější a neztrácejí kredit jako autority v oboru. „Zábavná věda může upozornit na problémy, které zatím nejsou podstatnou součástí veřejné diskuze, a může pomoci přitáhnout pozornost k cenným a přesným informacím, jež jsou součástí vtipu,“ doplňuje vědkyně. Upozorňuje však, že využití humoru k boji proti dezinformacím ve vědě musí být v souladu s etickými pravidly.

Související články

Zaručeně zlepší den

Zahradničení léčí psychiku a zvyšuje fyzickou kondici, potvrdila nová studie

Zvířecí terapie vrací lidem chuť do života. S delfíny je to neuvěřitelný zážitek, říká spoluzakladatelka Pomocných tlapek Michaela Freeman

Nový protinádorový přípravek pomůže prvním pacientům

Jedlá potravinářská fólie potěší životní prostředí a udrží jídlo déle čerstvé

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší

Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší

Mám pro vás hádanku. Pochází z planetky B612, přeje si nakreslit beránka a už více než…