Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Vědci se vyzbrojili humorem. Pomáhá v boji proti nepravdám

Ilustrační foto: Freepik

Dezinformace v oblasti vědy kolují nejen po internetu. Nová studie Utažské univerzity poukazuje na poněkud netypický recept, jak s nimi bojovat, a tím je humor. Je totiž součástí každodenní komunikace, a tak má věda podaná touto formou potenciál se lidem zapsat do paměti a zachovat pozitivní emoci ke zdroji informace.

Příčinou šíření dezinformací je podle autorek studie nedostatečné vzdělání v oblasti vědy a malá mediální gramotnost. V kombinaci s nedostatkem vědeckých novinářů a klesajícím počtem místních deníků se snižuje i schopnost rozlišit fakt od lži. „Dezinformace jsou často zabaleny a formulovány zjednodušujícím a emočním způsobem,“ vysvětluje profesorka komunikace Sara Yeo. „Vezměte si třeba on-line ‚clickbait‘ – takový obsah má lákavý titulek, který propaguje zdánlivě skandální informaci. To podporuje používání mentálních zkratek, díky nimž může být detekce a analýza lži výzvou,“ objasňuje. Silné emoce, které jsou vyvolány, totiž snižují schopnost racionálně zpracovávat informace.

Humor použitý při prezentaci vědeckých faktů se podle autorek jeví jako možný způsob boje proti dezinformacím. Ovlivňuje, jakým způsobem zpracováváme informace a formujeme své postoje a chování, protože obsah sdělení polidšťuje a způsobuje, že je nám sympatičtější jeho zdroj. Vědci, jejichž sdělení jsou vtipná, tak bývají mezi lidmi oblíbenější a neztrácejí kredit jako autority v oboru. „Zábavná věda může upozornit na problémy, které zatím nejsou podstatnou součástí veřejné diskuze, a může pomoci přitáhnout pozornost k cenným a přesným informacím, jež jsou součástí vtipu,“ doplňuje vědkyně. Upozorňuje však, že využití humoru k boji proti dezinformacím ve vědě musí být v souladu s etickými pravidly.

Související články

Zaručeně zlepší den

Brněnští vědci chtějí bojovat proti plevelům pomocí umělé inteligence

Česku se navýšil počet evropských patentů, za minulý rok šlo o více než 240 přihlášek

Zlepšete své vůdčí schopností: Odkryjte potenciál strategického řízení

Procento žen v politice se stále zvyšuje, v Česku ale zatím podíl vyvážený není

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Vzdát můžeš zítra. Richard Štěpánek ve své knize povzbuzuje k životu

Inspirace z knihovny: Vzdát můžeš zítra. Richard Štěpánek ve své knize povzbuzuje k životu

Vždycky je pro co žít. Touto větou by se dal shrnout obsah knihy Vzdát můžeš zítra, kterou napsal…