Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Vědci přišli na to, jak rostliny kontrolují soužití s houbami. Objev může pomoci v zemědělství

Mykorhiza. Zdroj fotografie: avcr.cz

Mezinárodní tým vědců z Česka, Nizozemí a USA zkoumal principy toho, jak rostliny kontrolují vzájemné soužití s houbami. Objevili přitom funkci rostlinných hormonů – strigolaktonů. Díky nim přináší symbióza užitek oběma partnerům, navíc se jejich potenciál dá využít například i v zemědělství v boji proti plevelům třeba v Africe.

Při arbuskulárí mykorhize, tedy symbióze rostlin s některými druhy hub, pronikají houbová vlákna do buněk v kořeni rostliny. Houba dodává rostlině z půdy vodu a minerály, rostlina pak houbu zásobuje cukry a organickými živinami. Aby se houbová vlákna příliš nerozšířila, působí na ni rostlina molekulárními mechanismy, bílkovinami a hormony stigolaktony. „Naše práce ukázala, že strigolaktony jsou důležité pro jemné vyladění vztahů mezi rostlinou a mykorhizními houbami. Pomáhají tak zajistit, aby symbióza přinášela užitek oběma partnerům,“ řekla Kristýna Floková z olomoucké Laboratoře růstových regulátorů, která se výzkumu zúčastnila.

Stigolaktony byly popsány teprve v roce 2008, od té doby se ale povědomí o nich a jejich vlastnostech zvyšuje. „Strigolaktony mají navíc i potenciál pro praktické využití například v zemědělství v boji proti parazitickým plevelům, které napadají hospodářsky významné plodiny a způsobují obrovské ztráty na výnosech, zejména v oblastech centrální Afriky, jižní a východní Evropy,“ dodává Kristýna Floková. Článek s výsledky výzkumu vědců zveřejnil i prestižní časopis Nature Plants.

Související články

Zaručeně zlepší den

Jak vyzrát na antihmotu? Vědci z CERNu vědí

Víme, jak levně zaparkovat na letišti ve Vídni

Jubilejní 15. ročník Equal Pay Day zaznamenal rekordní účast

Pracovat jen v pracovní době? Austrálie zavádí právo na odpojení

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Úžasné ženy, které změnily svět, mají sílu inspirovat malé i velké

Inspirace z knihovny: Úžasné ženy, které změnily svět, mají sílu inspirovat malé i velké

Coco Chanel, Eliška Junková, Marie Currie nebo Anne Franková. Co mají tyto ženy společného?…