Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Vědci přišli na to, jak rostliny kontrolují soužití s houbami. Objev může pomoci v zemědělství

Mykorhiza. Zdroj fotografie: avcr.cz

Mezinárodní tým vědců z Česka, Nizozemí a USA zkoumal principy toho, jak rostliny kontrolují vzájemné soužití s houbami. Objevili přitom funkci rostlinných hormonů – strigolaktonů. Díky nim přináší symbióza užitek oběma partnerům, navíc se jejich potenciál dá využít například i v zemědělství v boji proti plevelům třeba v Africe.

Při arbuskulárí mykorhize, tedy symbióze rostlin s některými druhy hub, pronikají houbová vlákna do buněk v kořeni rostliny. Houba dodává rostlině z půdy vodu a minerály, rostlina pak houbu zásobuje cukry a organickými živinami. Aby se houbová vlákna příliš nerozšířila, působí na ni rostlina molekulárními mechanismy, bílkovinami a hormony stigolaktony. „Naše práce ukázala, že strigolaktony jsou důležité pro jemné vyladění vztahů mezi rostlinou a mykorhizními houbami. Pomáhají tak zajistit, aby symbióza přinášela užitek oběma partnerům,“ řekla Kristýna Floková z olomoucké Laboratoře růstových regulátorů, která se výzkumu zúčastnila.

Stigolaktony byly popsány teprve v roce 2008, od té doby se ale povědomí o nich a jejich vlastnostech zvyšuje. „Strigolaktony mají navíc i potenciál pro praktické využití například v zemědělství v boji proti parazitickým plevelům, které napadají hospodářsky významné plodiny a způsobují obrovské ztráty na výnosech, zejména v oblastech centrální Afriky, jižní a východní Evropy,“ dodává Kristýna Floková. Článek s výsledky výzkumu vědců zveřejnil i prestižní časopis Nature Plants.

Související články

Zaručeně zlepší den

Návaly horka už nemusí být pro ženy v menopauze strašákem. Na trhu je prádlo, které pomůže

Umělá inteligence předvedla svou vizi měst budoucnosti

Pilulka 3 v 1 snižuje riziko úmrtí na kardiovaskulární onemocnění

Oprava díry v ozonové vrstvě byla úspěšná. Jak se z toho můžeme poučit do budoucna?

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Staňte se mistrem tvůrčího psaní díky Kreativnímu zápisníku

Inspirace z knihovny: Staňte se mistrem tvůrčího psaní díky Kreativnímu zápisníku

Potřebujete rozvinout svou kreativitu a baví vás hrát si se slovy? Pak je Kreativní zápisník od…