Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Vědci přišli na to, co se děje s mozkem během pobytu ve vesmíru

Ilustrační foto: Pixabay

Nová studie od NASA ukazuje, že astronauti, kteří cestovali na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) nebo raketoplánech NASA na misích trvajících nejméně šest měsíců, zaznamenali výrazné rozšíření mozkových komor – prostorů uprostřed mozku obsahujících mozkomíšní mok. Informoval o tom server Reuters.

Vesmír je pro člověka nepřátelským místem. Jednotlivé faktory celkově ovlivňují lidské tělo, nejvíce se jedná o hlavu. Mozkomíšní mok je bezbarvá a vodnatá tekutina, která mozek pomáhá chránit proti náhlým nárazům. Na základě skenování mozku 30 astronautů vědci zjistili, že po vesmírných cestách trvalo tři roky, než se mozkové komory plně zotavily, což naznačuje, že mezi delšími vesmírnými misemi by byl vhodný interval alespoň takového trvání.

Věkem podmíněné zvětšení komor – způsobené nikoli mikrogravitací, ale atrofií mozku – může být spojeno s poklesem kognitivních funkcí. „Dopad růstu komor u cestovatelů ve vesmíru není v současné době znám. Je potřeba dlouhodobější zdravotní sledování. Tato expanze komor pravděpodobně komprimuje okolní mozkovou tkáň,“ říká profesorka fyziologie a kineziologie a hlavní autorka studie publikované v časopise Scientific Reports Rachael Seidlerová.

Studie se zúčastnilo 23 mužů a 7 astronautů (průměrný věk kolem 47 let) z amerických, kanadských a evropských vesmírných agentur. Osm z nich cestovalo na vesmírné mise trvající asi dva týdny. Osmnáct bylo na misích ISS v délce asi šesti měsíců a čtyři na misích ISS asi rok. U astronautů po krátkých misích došlo k malé až žádné změně objemu komor. Ke zvětšení došlo u astronautů po misích trvajících šest měsíců nebo déle, i když nebyl žádný rozdíl mezi těmi, kteří létali šest měsíců, ve srovnání s těmi, kteří byli ve vesmíru rok.

Související články

Zaručeně zlepší den

Živá hudba vyvolává mnohem silnější emoce než ta streamovaná

Hlas je zbraň, kterou máte vždy po ruce. Agresorovi vykejte a udržujte distanc, radí instruktorka sebeobrany Barbora Vodochodská Machková

Astronomové objevili tři nové měsíce

Tančící dům jako LEGO? Pražský skvost uspěl u fanoušků v projektu LEGO Ideas

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Vydejte se na cesty s Petrem Niklem. Zachytil kouzlo každodennosti

Inspirace z knihovny: Vydejte se na cesty s Petrem Niklem. Zachytil kouzlo každodennosti

Po delší odmlce se vracíme s oblíbenou rubrikou Pozitivní kniha. Tentokrát vám přinášíme tip na…