Dne 9. října 2022 se naší sluneční soustavou prohnal nejjasnější gama záblesk, který byl kdy zaznamenán. Astronomové jej nazvali GRB 221009A a trval více než 300 sekund, uvedl server Earth a The Astrophysical Journal Letters.
Ke studiu tohoto jevu a lepšímu pochopení původu extrémních kosmických explozí astronomové z celého světa použili nejvýkonnější dalekohledy na světě, jako je Submillimeter Array (SMA) na Havaji. Fotony gama záření mají relativně obrovskou energii. Důležitou otázkou, kterou se astronomové snažili tentokrát zodpovědět, bylo, co se stalo po tomto záblesku. „Tento výbuch, který je tak jasný, poskytl jedinečnou příležitost prozkoumat detailní chování a vývoj dosvitu s nebývalými detaily,“ dodal spoluautor studie Edo Berger, profesor astronomie na Harvardské univerzitě.
Analýza dat z SMA a dalších dalekohledů po celém světě odhalila, že milimetrová a rádiová měření byla mnohem jasnější, než se očekávalo. „Naštěstí je tento dosvit tak jasný, že budeme pokračovat ve studiu jeho rádiového vyzařování po měsíce, možná i roky. Doufáme, že se nám díky tomu podaří rozluštit záhadný původ tohoto silného gama záblesku,“ uzavřel Berger.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Utopia Avenue přináší příběh fiktivní kapely z 60. let
Jaké bylo mít hudební skupinu v 60. letech minulého století? Celosvětově uznávaný spisovatel David…