Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Vědci popsali nejjasnější gama záblesk, který byl kdy zaznamenán

Ilustrační foto: Pexels

Dne 9. října 2022 se naší sluneční soustavou prohnal nejjasnější gama záblesk, který byl kdy zaznamenán. Astronomové jej nazvali GRB 221009A a trval více než 300 sekund, uvedl server Earth a The Astrophysical Journal Letters.

Ke studiu tohoto jevu a lepšímu pochopení původu extrémních kosmických explozí astronomové z celého světa použili nejvýkonnější dalekohledy na světě, jako je Submillimeter Array (SMA) na Havaji. Fotony gama záření mají relativně obrovskou energii. Důležitou otázkou, kterou se astronomové snažili tentokrát zodpovědět, bylo, co se stalo po tomto záblesku. „Tento výbuch, který je tak jasný, poskytl jedinečnou příležitost prozkoumat detailní chování a vývoj dosvitu s nebývalými detaily,“ dodal spoluautor studie Edo Berger, profesor astronomie na Harvardské univerzitě.

Analýza dat z SMA a dalších dalekohledů po celém světě odhalila, že milimetrová a rádiová měření byla mnohem jasnější, než se očekávalo. „Naštěstí je tento dosvit tak jasný, že budeme pokračovat ve studiu jeho rádiového vyzařování po měsíce, možná i roky. Doufáme, že se nám díky tomu podaří rozluštit záhadný původ tohoto silného gama záblesku,“ uzavřel Berger.

Související články

Zaručeně zlepší den

Káva je eko. Z recyklovaných kapslí od kávy Nespresso vyrobili hodinky

Ministerstvo životního prostředí představilo pravidla pro zálohování PET lahví a plechovek, platit budou od roku 2025

Liberecký dopravní podnik testuje nový bezpečnostní systém

Kam za nejlepší pizzou v Evropě?

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Ukliďte si v hlavě díky 10minutové meditaci

Inspirace z knihovny: Ukliďte si v hlavě díky 10minutové meditaci

Toužili jste někdy prostě vypnout svou mysl? Chvíli na nic nemyslet a zahnat všechny negativní…