Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Vědci objevili v Arktidě tisíce vzácných mrožů

Zdroj ilustrační fotografie: Pixabay

Přestože ohrožení mroži atlantští nemají na pobřeží Karského moře v Arktidě ideální podmínky, podle nových zpráv tam žije početná komunita těchto vzácných ploutvonožců. Celkem objevili vědci na odlehlém ruském poloostrově Jamal více než tři tisíce jedinců.

Mroži se obvykle shromažďují na ledových krách či arktických ostrovech, kvůli úbytku ledu způsobenému globálním oteplováním však přirozených míst pro život mrožů ubývá. O to překvapivější tak bylo zjištění vědců, kteří tisíce vzácných ploutvonožců na pobřeží Severního ledového oceánu objevili. Podle vedoucího expedice, Andreje Boltunova, je nález shromaždiště dokladem, že se populace mrožů atlantských vzpamatovává.

Objevená kolonie je unikátní nejen proto, že se jedná o vzácné mrože atlantské, ale také proto, že její součástí jsou samice, samci i různě stará mláďata. Podle Mezinárodního svazu ochrany přírody jsou mroži atlantští téměř ohroženým druhem. Celkový počet dospělých jedinců se odhaduje zhruba na dvanáct a půl tisíce.

Zdroj: ekolist.cz

Související články

Zaručeně zlepší den

Jaká kariéra je ta pravá ořechová? Poradce může nasměrovat mladé lidi k povolání snů

Ať jsou naše děti zdravé. Známe jednoduché kroky ke snížení znečištění ovzduší ve školách

Starat se o dítě se složitou minulostí je možné, ale vyžaduje to mnoho lásky a pevné postoje, říká Jana Vařechová Holoubková

Jak obyčejné české holky prorazily v profesionálním světě ženského hokeje

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Africký příběh holky z Trutnova

Inspirace z knihovny: Africký příběh holky z Trutnova

Pro Hanu Hindrákovou je Afrika osudná. Řadu let zde působila jako dobrovolník a v africkém…