Vědci objevili planetu zatím nejvíce podobnou Zemi

Ilustrační fotografie. Zdroj: Chance Agrella, Free Range Stock
Společnost 2 minuty radosti

Vědci z NASA s pomocí Keplerova teleskopu objevili exoplanetu v souhvězdí Labutě, jež má podobnou velikost jako Země a zároveň má srovnatelnou vzdálenost od Slunce jako naše planeta. Zástupci Národního úřadu pro letectví a vesmír o tom informovali na tiskové konferenci na konci července.

Exoplanetami vědci nazývají hvězdy nalezené mimo naši slunečnou soustavu. Nově objevená planeta je od Země vzdálená asi 1400 světelných let a podle vědců se jedná o důležitý milník při hledání mimozemského života. Planeta nazvaná Kepler-452b se ze všech objevených exoplanet totiž nejvíce podobá naší Zemi. Planeta má asi o 60 procent větší průměr a obíhá kolem svého Slunce v cyklu 385 dnů.

„Dvacet let poté, co byla prokázána existence exoplanet, objevil Kepler planetu a hvězdu, které zatím nejvíc připomínají Zemi a Slunce. Tento vzrušující objev nás o další krok přiblížil k nalezení Země 2.0,“ vysvětlili na tiskové konferenci vědci. Slunce nově objevené planety je podle vědců staré asi 6 miliard let, je trochu jasnější a má stejnou teplotu.

O planetě Kepler-452b zatím vědci tuší, že se jedná o skalnatou planetu s hustou atmosférou, na které by mohla být voda v tekutém stavu. To by znamenalo potencionální existenci života. „Představa, že tato exoplaneta existuje šest miliard let v životaschopné zóně své soustavy, je úžasně inspirující. Je tu zcela zásadní možnost vzniku života, pokud jsou všechny ostatní podmínky splněny,“ vysvětlil analytik NASA Jon Jenkins.

Související články

Nezařazené

Teleskop Kepler objevil dalších dvacet planet podobných Zemi

Ze světa

Evropská mise k Merkuru je tady. Raketa se dvěma satelity odstartovala

Společnost

Patnáctiletý chlapec objevil novou planetu

Společnost

Našli jsme na Marsu jezero, kde může existovat život, oznámili vědci

Zaručeně zlepší den

Vědci objevili v krvi pacienta protilátku, která ničí koronavirus

Online zábava během karantény: divadelní představení i lekce jógy

Šije celá země. Česko tvoří roušky v době koronavirové

Česká pošta přepravuje zásilky s rouškami zadarmo

Inspirativní rozhovor

Tomáš Adamec

Přečtěte si příběh dvacetiletého studenta, který svým nadšením a pílí zlepšuje kvalitu života ve své obci.

Tomáš Adamec