Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Vědci objevili „oceánskou planetu“, která by mohla mít teplotu vhodnou pro život

Ilustrační foto: Pixabay

Astronomové objevili něco, co by podle nich mohlo být skutečným „vodním světem“ – planetou zcela pokrytou oceánem, jak informuje server Euro News.

Planeta obíhá kolem hvězdy asi 100 světelných let od Země a nachází se v takzvané „zóně Zlatovlásky“ či „obyvatelné zóně“, její teplota by proto mohla být vhodná právě pro existenci kapalné vody na povrchu. Planeta s názvem TOI-1452 b je v porovnání se zemí o něco těžší a větší, navíc má vyšší hustotu, na základě čehož vědci usuzují, že je pokryta silnou vrstvou vody.

Oceánská planeta vhodná pro život

Oceánské planety jsou předmětem zvláštního zájmu astronomů i vesmírných nadšenců, protože jsou považovány za silné kandidáty, na kterých by mohl vzniknout nebo přežít život. Astronomové pracující na studii týkající se planety TOI-1452 b ji označili za jednoho z nejlepších dosud objevených kandidátů na oceánskou planetu. Poprvé byl spatřen vesmírným dalekohledem NASA Transiting Exoplanet Survey Satellite (TESS), který funguje na principu zkoumání oblohy za účelem nalezení exoplanet kolem blízkých jasných hvězd.

TESS zaznamenal mírný pokles jasu hvězdy v binárním hvězdném systému každých 11 dní, přičemž astronomové z těchto údajů předpověděli, že by se v daných místech mohla nacházet planeta asi o 70 procent větší než Země. Astronomové z Université de Montréal provedli následná pozorování z dalekohledu na zemi, aby potvrdili typ planety a popsali její charakteristiky.

Aby bylo možné zjistit hmotnost planety, byla provedena pozorování pomocí dalekohledu s infračerveným spektrem, který se nachází na Havaji. Po více než 50 hodinách pozorování vědci odhadli hmotnost planety na téměř pětinásobek hmotnosti Země. Předpokládá se, že TOI-1452 b je skalnatá jako Země, ale jeho hustota je mnohem nižší než bylo očekáváno, což je pravděpodobně způsobeno výskytem mnohem většího množství vody, než jaké máme na Zemi.

Ilustrační foto: Pixabay

I přesto, že 70 procent povrchu planety Země je pokryto vodou, voda ve skutečnosti tvoří méně než 1 procento hmotnosti naší planety. Nicméně analýza nově objevené planety uvádí možnost, že oproti Zemi je u TOI-1452 b tvořeno vodou až 30 procent její hmotnosti.

To je proporce podobná některým měsícům nalezeným v naší sluneční soustavě, jako je Ganymed a Callisto na Jupiteru a Titan a Enceladus na Saturnu. Po zveřejnění svých zjištění v The Astronomical Journal tým plánuje následné studie s využitím nejvýkonnějšího dalekohledu v historii. Nově vypuštěný vesmírný teleskop Jamese Webba (JWST) je velmi žádaný a tým stojící za objevem TOI-1452 b momentálně plánuje jeho rezervaci právě ke studiu nově objevené exoplanety.

Planeta je dostatečně blízko k Zemi, aby astronomové mohli studovat její atmosféru, a je také v oblasti oblohy, kterou může teleskop pozorovat po celý rok.

Zdroj: Euro News

Související články

Zaručeně zlepší den

Téměř 500 tun zboží míří k potřebným. Sbírka potravin pomáhá i nadále

Pracovní schopnost: Jak o ni můžeme sami pečovat?

Vědci úspěšně vytvořili první 3D vytištěnou rybu na světě vypěstovanou v laboratoři

Pečujte o svůj mikrobiom. Předejdete tak Parkinsonovi, zjistili vědci

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Mistrem života je každý z nás. Zjistěte, jak aktivovat svůj potenciál

Inspirace z knihovny: Mistrem života je každý z nás. Zjistěte, jak aktivovat svůj potenciál

Život před každého z nás bez výjimky staví různé zkoušky. K někomu přichází v podobě nemocí, k…