Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Vědci objevili „oceánskou planetu“, která by mohla mít teplotu vhodnou pro život

Ilustrační foto: Pixabay

Astronomové objevili něco, co by podle nich mohlo být skutečným „vodním světem“ – planetou zcela pokrytou oceánem, jak informuje server Euro News.

Planeta obíhá kolem hvězdy asi 100 světelných let od Země a nachází se v takzvané „zóně Zlatovlásky“ či „obyvatelné zóně“, její teplota by proto mohla být vhodná právě pro existenci kapalné vody na povrchu. Planeta s názvem TOI-1452 b je v porovnání se zemí o něco těžší a větší, navíc má vyšší hustotu, na základě čehož vědci usuzují, že je pokryta silnou vrstvou vody.

Oceánská planeta vhodná pro život

Oceánské planety jsou předmětem zvláštního zájmu astronomů i vesmírných nadšenců, protože jsou považovány za silné kandidáty, na kterých by mohl vzniknout nebo přežít život. Astronomové pracující na studii týkající se planety TOI-1452 b ji označili za jednoho z nejlepších dosud objevených kandidátů na oceánskou planetu. Poprvé byl spatřen vesmírným dalekohledem NASA Transiting Exoplanet Survey Satellite (TESS), který funguje na principu zkoumání oblohy za účelem nalezení exoplanet kolem blízkých jasných hvězd.

TESS zaznamenal mírný pokles jasu hvězdy v binárním hvězdném systému každých 11 dní, přičemž astronomové z těchto údajů předpověděli, že by se v daných místech mohla nacházet planeta asi o 70 procent větší než Země. Astronomové z Université de Montréal provedli následná pozorování z dalekohledu na zemi, aby potvrdili typ planety a popsali její charakteristiky.

Aby bylo možné zjistit hmotnost planety, byla provedena pozorování pomocí dalekohledu s infračerveným spektrem, který se nachází na Havaji. Po více než 50 hodinách pozorování vědci odhadli hmotnost planety na téměř pětinásobek hmotnosti Země. Předpokládá se, že TOI-1452 b je skalnatá jako Země, ale jeho hustota je mnohem nižší než bylo očekáváno, což je pravděpodobně způsobeno výskytem mnohem většího množství vody, než jaké máme na Zemi.

Ilustrační foto: Pixabay

I přesto, že 70 procent povrchu planety Země je pokryto vodou, voda ve skutečnosti tvoří méně než 1 procento hmotnosti naší planety. Nicméně analýza nově objevené planety uvádí možnost, že oproti Zemi je u TOI-1452 b tvořeno vodou až 30 procent její hmotnosti.

To je proporce podobná některým měsícům nalezeným v naší sluneční soustavě, jako je Ganymed a Callisto na Jupiteru a Titan a Enceladus na Saturnu. Po zveřejnění svých zjištění v The Astronomical Journal tým plánuje následné studie s využitím nejvýkonnějšího dalekohledu v historii. Nově vypuštěný vesmírný teleskop Jamese Webba (JWST) je velmi žádaný a tým stojící za objevem TOI-1452 b momentálně plánuje jeho rezervaci právě ke studiu nově objevené exoplanety.

Planeta je dostatečně blízko k Zemi, aby astronomové mohli studovat její atmosféru, a je také v oblasti oblohy, kterou může teleskop pozorovat po celý rok.

Zdroj: Euro News

Související články

Zaručeně zlepší den

V poušti kvete život. Zeleň rozzářila nejsušší místo světa

Rudá planeta není jen rudá. Jeden z jejích kráterů ukrývá podivné zelené skály

Vydejte se do kina. Chystá se festival německy mluvených filmů Das Filmfest

Charitativní ADRAběh proti samotě

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Africký příběh holky z Trutnova

Inspirace z knihovny: Africký příběh holky z Trutnova

Pro Hanu Hindrákovou je Afrika osudná. Řadu let zde působila jako dobrovolník a v africkém…